Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  szykany
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jak już wspomniano w poprzedniej części artykułu [1] głównym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ zarówno na liczbę zdarzeń drogowych i ich ciężkość jest w większości przypadków prędkość pojazdów. Z wniosków sformułowanych w [2] wynika, że prędkość w strefach wjazdowych, ale już w terenie zabudowanym, jest wyższa niż prędkość dopuszczalna, ustanowiona przepisami drogowymi. Na podstawie wyników z badań przedstawionych w [3] można oszacować, że zastosowanie obustronnych wysp wjazdowych pozwala zredukować prędkość od 8 do 24%. Zdaniem autorów powyższe wnioski mogą odnosić się do ruchu swobodnego, w którym realizowane prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku ruchu ciągłego. Biorąc powyższe pod uwagę autorzy przeprowadzili w kilku wsiach badania warunków ruchu i rezultaty przeprowadzonych badań przedstawiają w kolejnych częściach artykułu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną rezultaty analiz warunków ruchu we wsi, w której zastosowano szykany jednostronne w strefach wjazdowych i we wsi (ryc. 2). Analizowana wieś jest podzielona na dwie części: południową - stanowiącą ścisłe centrum z bliską lokalizacją zabudowy mieszkalnej na długości 310 m oraz drugą część północną, składającą się z kilkunastu domów oddalonych nieznacznie do przelotowej drogi wojewódzkiej. Obie części są na długości 420 m oddzielone terenem rolniczym, pozbawionym jakiejkolwiek zabudowy.
PL
Wzrost gospodarczy rozwiniętych krajów powoduje wzrost motoryzacji. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu nasilają się problemy komunikacyjne w dużych miastach, tj.: zbyt duże natężenia przewyższające możliwości przepustowe niektórych skrzyżowań, brak miejsc do parkowania, rosnąca liczba zdarzeń drogowych oraz zwiększenie poziomu hałasu i stężenia spalin. W przypadku mniejszych miejscowości i wsi na przejściu dróg wojewódzkich zagadnienie to, jest znacznie wyraźniejsze ze względu na gwałtowne nagromadzenie się większości problemów na stosunkowo krótszym odcinku drogi. Znaczny wpływ na to ma fakt, że brakuje obwodnic tych miejscowości i wsi, które w większości przypadków zlokalizowane są w ciągu tych dróg. Wobec czego cały ruch tranzytowy kierowany jest przez centrum czy główną ulicę, znajdującą się w danym ciągu drogowym, negatywnie oddziałując na komfort życia mieszkańców. Głównym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ zarówno na liczbę zdarzeń drogowych i ich ciężkość są w większości przypadków realizowane prędkości. Z wniosków sformułowanych w [1] wynika, że prędkość w strefach wjazdowych, ale już w terenie zabudowanym, jest wyższa niż prędkość dopuszczalna, ustanowiona przepisami drogowymi. Na podstawie wyników z badań przedstawionych w [2] można oszacować, że zastosowanie wysp w strefach wjazdowych pozwala zredukować prędkość wjazdu od 8% do 24%. Zdaniem autorów powyższe wnioski mogą odnosić się do ruchu swobodnego, w którym realizowane prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku ruchu ciągłego. W ostatnich latach w Polsce wybudowano w strefach wjazdowych szereg szykan różnego kształtu i rodzaju, a także na długości przejścia przez wieś zastosowano różnego rodzaju szykany i azyle dla pieszych. Biorąc powyższe pod uwagę autorzy przeprowadzili w kilku wsiach badania warunków ruchu i rezultaty przeprowadzonych badań przedstawią w kolejnych częściach artykułu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną rezultaty analiz warunków ruchu we wsi, w której zastosowano szykany w osi jezdni, zarówno w strefach wjazdowych, jak i w środku wsi (ryc. 2).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.