Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sztuka witrażowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Krakowski Zakład Witrażów, Mozaiki i Oszkleń Artystycznych, znany bardziej jako Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński, powstał w Krakowie w roku 1902. Jego założycielami byli Władysław Ekielski - architekt i Antoni Tuch - malarz dekoracyjny. Pierwszą siedzibą pracowni była prywatna kamienica Ekielskiego, usytuowana na rogu ulic Piłsudskiego i Alei Krasińskiego w Krakowie. W kilku pomieszczeniach zorganizowano warsztat, w którym początkowo pracowali niemal wyłącznie obcokrajowcy - Czesi i Niemcy. Ich zadaniem było wyszkolenie i przekazanie wiedzy z dziedziny sztuki witrażowej młodym rzemieślnikom polskim. Zakład witrażowy już od samego początku realizował prestiżowe zamówienia, zarówno o tematyce świeckiej jak i sakralnej. Stała współpraca z artystami: Stanisławem Wyspiańskim, Józefem Mehofferem i Włodzimierzem Tetmajerem wytyczyła kierunek rozwoju oraz aspiracje artystyczne pracowni.
PL
Wpływ cywilizacji na sztukę XX wieku nie ominął witraży. Ewolucja dotknęła zarówno ich formę plastyczną jak i zastosowania. Sama technologia powstawania przeszkleń witrażowych zmieniła się od średniowiecza tylko w szczegółach. Jednakże różnorodność istniejących obecnie trendów i tendencji stylistycznych, oraz nowatorskich zastosowań witraży jest w zasadzie niezliczona i niemożliwa do ogarnięcia. Można jedynie starać się odnaleźć i zanotować najważniejsze, najciekawsze czy najbardziej zaskakujące rozwiązania.
PL
Nowy styl w sztuce, zapoczątkowany pod koniec XV wieku, jako że wykształcił się we Włoszech, zmierzał do odrodzenia sztuki antycznej poprzez odkrywanie jej reguł i naśladowanie form. I zgodnie z jej duchem artyści dążyli do piękna pojmowanego jako harmonia, jasność i przejrzystość. Prostota i czystość nowej architektury wymusiła na witrażach odejście zarówno od koloru jak i figuratywności. Okno miało przede wszystkim doświetlać wnętrze, a w następnej kolejności dopiero zdobić. A więc witraż przesunięty został z funkcji dominanty w architekturze gotyckiej, do roli dodatku do budowli renesansowych.
PL
Mówiąc o witrażach prawie automatycznie ma się na myśli przeszklenia w kościołach. Tam bowiem pojawiły się one w pierwszej kolejności i już od X wieku są integralną częścią wystroju świątyń oraz stanowią istotną część sztuki sakralnej. Do obecnych czasów nadal gross witraży należy do sztuki sakralnej. Dzieje się tak zwłaszcza w Polsce, gdzie sprawy religii i przynależności do Kościoła traktowane są zawsze w sposób szczególnie istotny. Olbrzymi ruch budowlany związany ze wznoszeniem nowych świątyń, a jeszcze wcześniej z ich renowacją po zniszczeniach wojennych, przyczyniły się do upowszechnienia oraz nadania sztuce i rzemiosłu witrażowemu dużej rangi. Warto podkreślić, że dokonania w tym zakresie są bardzo różnorodne pod względem artystycznym, a prezentacja kilku witrażystów i ich osiągnięć zawsze stanowi pewien wybór determinowany z jednej strony zakresem opracowania, z drugiej - subiektywnymi odczuciami autora.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.