Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  systemy mikronawodnieniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W pracy oceniono stan nawodnień w rolnictwie oraz przedstawiono perspektywy ich rozwoju wobec oczkiwanych przemian polskiego rolnictwa. Z 464 tys. ha uzbrojonych w systemy nawadniające ziem, tylko 60 tys. przypada na najnowocześniejsze systemy deszczowniane i mikronawodnieniowe (kroplowe, mikrozraszanie i podpowierzchniowe), co w porównaniu do krajów sąsiadujących, wskazuje na ogromne zapóźnienie. Istniejące urządzenia są z różnych przyczyn bardzo źle wykorzystywane i w dużej mierze uległy dekapitalizacji. Nadto w oparciu o przeprowadzone wieloletnie doświadczenia, wykazano dużą opłacalność nawadniania ziemniaków oraz upraw warzywnych (zwrot poniesionych nakładów po roku eksploatacji deszczowni). W Polsce powinno się rozwijać głównie nawodnienia ciśnieniowe, które winny być lokalizowane na lekkich glebach Krainy Wielkich Dolin. W pierwszym etapie (do 2025 roku) powinno się w urządzenia deszczowniane uzbroić około 750 tys. ha, do nawodnienia których potrzebne byłoby 1 125 mln. m3 wody, możliwej do taniego ujęcia ze znajdujących się w pobliżu rzek i jezior.
EN
Irrigation systems used in Poland cover nearly 464 000 ha, however modern systems, such as sprinkling and microirrigation occupy only 60 000 ha. The majority of these irrigation stations are dilapidated. Under conditions of shrinking arable land area and environment degradation it is necessary to use modem irrigation systems. Microirrigation in potatoes and vegetable production is a good example, especially on the area of Big Valleys Zone with special emphasis on very light soils.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.