W referacie przedstawione zostały specyficzne uwarunkowania funkcjonowania systemów instalacyjnych eksploatowanych w stanie zagrożenia zaistnieniem różnorodnych i nietypowych czynników, oddziałujących na ich funkcjonowanie.
EN
General conditions concerning functioning of insulating systems operated in an emergency occurrence of various factors which can destructive affect their functioning are presented in this paper.
W artykule omówiono aspekty pracy instalacji wodociągowej i ich znaczenie przy wyborze materiału instalacyjnego. Szczególną uwagę zwrócono na prędkość przepływu wody. Podkreślono, że zalecane dla instalacji miedzianej zakresy prędkości gwarantują cichą i bezpieczną pracę instalacji.
EN
The article discussed working aspects of water supply system and their importance of materials selection. Moreover, the article focused on water flow-rate. It has been emphasized, that the range of flow-rate instructed for copper installation guarantied quiet and safe work.
Korozja w instalacjach ciepłej wody użytkowej może przebiegać bardzo gwałtownie - zwłaszcza w rozbudowanych instalacjach, gdzie zabrakło nadzoru nad prawidłowym ich wykonaniem, a następnie fachowej obsługi podczas remontów. Z kolei skład wody ma zasadnicze znaczenie dla przebiegu procesu odkładania się kamienia kotłowego. Woda spełniająca wymagania dla wody pitnej może być korozyjna i powodować szybkie zarastanie przewodów osadami. W artykule m. in. o tym, dlaczego tak ważny jest dobór materiałów do instalacji cyrkulacyjnych i ciepłej wody użytkowej dla uniknięcia kłopotów eksploatacyjnych związanych z procesami korozyjnymi oraz wytrącaniem osadów.
Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych. Instalator ma do dyspozycji nie tylko rurę i pasujące do niej złączki, ale także kompletne systemy do budowy instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego. Producenci w ramach systemów oferują wszystko, co może być potrzebne do wykonania instalacji - od przeszkolenia montera po narzędzia do montażu. Autor przedstawia i charakteryzuje kilka materiałów współcześnie stosowanych do wyrobu przewodów i złączek instalacyjnych.
Publikacje zawiera podstawowe informacje na temat historii stosowania złączek zaprasowanych, aktualnie obowiązujących unormowań, różnicach w asortymencie, badaniach sprawdzających ich atesty oraz dopuszczalnych wartościach nieszczelności.
W artykule o kwestiach precyzyjnego określenia w polskim prawie tzw. własności instalacyjnej, nazywanej również "własnością medialną" lub w skrócie "urządzeniami". Autor przytacza przykłady interpretacji tej własności w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, postępowaniu administracyjnym instytucji oraz praktykach firm dystrybucyjnych. Dodatkowo przywołano problematykę własności instalacyjnej w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Na polskim rynku oferowane są kompletne systemy instalacyjne stosowane zarówno do wody zimnej, ciepłej, jak i centralnego ogrzewania. Obejmują one m.in. rury, złączki i technikę montażu.
Klimakonwektory znajdują coraz większe zastosowania w instalacjach grzewczo-chłodniczych. W pracy starano się przybliżyć ich budowę i działanie. Opisano systemy instalacji, w których mają one zastosowania. Dokonano podziału tych instalacji w zależności od sposobu rozwiązania przepływu w nich czynnika grzewczego i chłodzącego. Zamieszczono schematy ideowe poszczególnych systemów instalacji z klimakonwektorami. Opisano działanie i możliwości sterowania danym rodzajem instalacji w sezonie letnim i zimowym. Przedstawiono także możliwości pracy klimakonwektorów na przełomie (styku) tych sezonów. Podano główne zas-tosowania opisywanych systemów instalacji grzewczo-chłodniczych w obiektach budowlanych z uwypukleniem zalet i wad klimakonwektorów. Opisano możliwe sposoby pobierania i obróbki powietrza przez klimakonwektory.
Stosowanie i użytkowanie jakiegokolwiek wyrobu związane jest z posiadaniem przynajmniej podstawowej wiedzy o tym produkcie. Chcąc optymalnie wykorzystać jego wszelkie możliwości, nasza wiedza o tym wyrobie powinna być możliwie kompletna. Wiedza ta powinna, między innymi, wskazywać możliwości danego produktu, ale też i jego ograniczenia, gdyż tylko wtedy będziemy mogli odnosić korzyści z jego stosowania przez odpowiednio długi czas.
Obecnie w Polsce stosowane są różne metody do obliczeń wytrzymałościowych, m.in. skandynawska, ATV. Wittelsa, a otrzymane wyniki są różne dla podobnych warunków instalacji. Przedstawiono metodę skandynawską uznaną za empiryczną i nieskomplikowaną. Podano wzory na obliczenie: sztywności obwodowej rury, obciążenia gruntem, obciążenia pionowego pochodzącego od naporu gruntu i ruchu kołowego, maksymalne ugięcie rury, odkształcenie względne, odporność na wyboczenie (dozwolone parcie zewnętrzne). Omówiono czynniki wpływające na walory eksploatacyjne rur i określono ich wartości graniczne.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.