Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  systemy geotechniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Systemy samowiercących mikropali i gwoździ gruntowych są powszechnie wykorzystywane do projektowania i realizacji fundamentów mikropalowych, konstrukcji oporowych, ścian gwoździowanych itp. Na rynku dostępnych jest wiele typów i systemów samowiercących pozornie nie różniących się od siebie i oferujących te same jakościowo rozwiązania. Żeby je świadomie stosować, należy porównać i sprawdzić ich parametry techniczne oraz zgodność z wymagania formalnymi. Proces projektowania, wykonania i kontroli takich konstrukcji określony jest w aktualne zapisach prawnych: w tym przypadku Polskie Norm PN-EN 14199:2015-07 i PN-EN 14490:2010. Normy te mają charakter wykonawczy, jednak – co ważne dla projektantów i jednostek nadzoru – zawierają szczegółowe wymagania, w tym materiałowe, co do stosowania mikropali i gwoździ gruntowych, m.in. wykonywanych w technologii wiercenia z jednoczesną iniekcją (system samowiercący). Szczególnie rygorystycznie opisane są wymogi w zakresie gatunki stali, jaki może stosowany jako zbrojenie mikropali lub gwoździ gruntowych oraz jego parametry mechaniczne. Jednocześnie wprowadzenie do obrotu systemów geotechnicznych, jak innych wyrobów budowlanych, odbywa się na podstawie m.in. Europejskiej Oceny Technicznej i Krajowej Oceny Technicznej. Jednak krajowe oceny techniczne mają charakter produktowy - oznacza to, że Proces certyfikacji dotyczy jedynie spełnienia parametrów technicznych podanych w ocenie technicznej. W procesie oceny technicznej nie jest badana zgodność wyrobu z normami przeznaczenia (np. PN--EN 14199 i PN-EN 14490). Możliwa jest zatem, że wyrób ma ocenę techniczną, ale jednocześnie jest niezgodny z normami projektowymi i wykonawczymi. Należy zatem mieć pełną świadomość jaki zapisy normowe regulują wymogi dla geotechnicznych systemów samowiercących , gdyż odpowiedzialność za zgodność rozwiązania od strony projektowej i materiałowej z uregulowaniami normowymi spoczywa na projektancie, jednostkach nadzoru lub inwestorze.
2
Content available remote Systemy geotechniczne
PL
Niniejszy artykuł jest kontynuacją tekstu pod tym samym tytułem, opublikowanego w czasopiśmie Geoinżynieria drogi mosty tunele nr 5/2010 [28]. Zawiera opis systemów mikropali BBV, ich charakterystykę, właściwości, technologię wykonania, które od wielu lat z powodzeniem są stosowane na terenie całych Niemiec.
3
Content available remote Systemy geotechniczne
PL
W artykule zaprezentowano przegląd systemów BBV dla kotew gruntowych, ich charakterystykę, właściwości, technologię wykonania i zastosowanie w celu zapoznania z nimi szerokiego grona wykonawców, projektantów oraz inwestorów. W kolejnych wydaniach czasopisma zostaną opisane pozostałe systemy, tj. gwoździe gruntowe oraz mikropale.
EN
The author presents a detailed review of systems for soil anchors and discusses their features, properties, technology of execution and applications. Anchors ensure stability of walls of deep trenches. They allow a threefold reduction in the earth work costs as compared to the top-down construction method. Furthermore, anchors can be used to anchor bottom plates affected by hydrostatic lift. Moreover, the author points out that the service life of temporary anchors can be prolonged by means of additional corrosion protection.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.