Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system wodociągowo-kanalizacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Nowy Jork to największe i najbardziej zaludnione miasto amerykańskie, położone na wschodnim wybrzeżu Atlantyku, składające się z pięciu dzielnic (hrabstw), takich jak: Bronks, Brooklin, Manhattan, Queens i Staten Island. Miasto zamieszkuje ponad 8 mln ludzi na obszarze 790 km2, dodatkowo do 1 mln w hrabstwie Wesminster, Putnam, Orange i Uster. Cały obszar metropolitalny Nowego Jorku liczy 25 mln mieszkańców.
PL
W połowie XIX wieku dostrzeżono strategiczne położenie Tczewa. W okresie tym przystąpiono do dynamicznego inwestycyjnego rozwoju miasta, spowodowanego budową dużego przeładunkowo-towarowego i osobowego węzła kolejowego. W pruskich planach gospodarczo-militarnych Tczew miał spełniać istotną rolę w kolejowym transporcie na trasach Berlin-Królewiec i Berlin-Gdańsk.
PL
Sektor wodno-kanalizacyjny znalazł się na liście infrastruktury krytycznej. Niestety panuje przekonanie, że jeśli nic do tej pory się nie stało, to dlaczego miałoby się wydarzyć? Negatywne konsekwencje umyślnego ataku są zbyt duże, żeby je zignorować. Mogą wywołać kaskadowe skutki i wpływać źle na prawidłowe zapewnienie dostaw innych ważnych usług.
PL
W artykule przedstawiono historię rozwoju systemu wodociągowo-kanalizacyjnego Warszawy. Zaprezentowano m.in. wysiłki w. Lindleya i jego syna W.H. Lindleya związane z zaprojektowaniem i zrealizowaniem tego systemu, jak też, pełen sukcesu, ostatni okres rozwoju systemu, szczególnie związany z modernizacją i rozbudową oczyszczalni ścieków „Czajka".
EN
The article presents the history of the water and sewage system of Warsaw. It presents, inter alia, the efforts of W. Lindley and his son, W.H. Lindley related to the design and implementation of this system, as well as successful last period of the system development, in particular related to the modernisation and development of the "Czajka" sewage treatment plant.
PL
W 1606 roku Jakub Cieśla zbudował Wodociąg Zamkowy, który dostarczał wodę źródlaną do łazienek i kuchni Zamku Królewskiego w Warszawie. Mieszkańcy musieli jednak czekać na wodociągi aż 280 lat. 3 lipca 1886 roku zakończono pierwszy etap budowy i uruchomiono filtry powolne (piaskowe) na Stacji Filtrów.
PL
Wysokie tempo rozwoju wiejskich systemów zaopatrzenia w wodę, związane z sukcesywnym zwiększaniem liczby mieszkańców wsi oraz z coraz wyższym standardem wyposażenia gospodarstw w urządzenia sanitarne, powoduje stały wzrost ilości ścieków odprowadzanych z tych obszarów.
PL
Z powodów pragmatycznych, finansowanie rozwoju systemów wodociągowo-kanalizacyjnych przez eksploatujące je przedsiębiorstwa wydaje się lepszym rozwiązaniem, niż wydzielanie na te cele kwot z gminnych budżetów. Po dyrektywę unijną, zalecającą takie rozwiązanie, sięga się wówczas, gdy konkretne przypadki zmuszają do analizy efektywności inwestycji wod-kan. Wtedy zaczynają się kalkulacje.
PL
Aby projekty modernizacji i rozwoju wodociągów i kanalizacji proponowały rozwiązania optymalne, projektowanie musi być skoordynowane z modernizacją i rozwojem przestrzeni zajmowanej przez jednostki osadnicze. Spełnienie tego postulatu, w fazie poprzedzającej podjęcie decyzji o przystąpieniu do realizacji inwestycji, wymaga studiów, analiz, ocen oraz określenie koncepcji rozwiązań.
PL
Zmiany polskiego modelu gospodarczego obejmują coraz bardziej również branżę komunalną. Wyprzedzając zmiany struktury administracyjnej występuje jednak dalsze zróznicowanie działań eksploatatorów. Gminom pozostawiono wprawdzie swobodę w zakresie wyboru formy funkcjonowania przedsiębiorstw, nie doprowadzono jednak do powstania wyspecjalizowanych systemów oceny funkcjonowania, ani nie rozwiązano problemów słabszych gmin [wyrównując ich mniejsze możliwosci techniczne]. Coraz bardziej dokuczliwe bywa zróżnicowanie systemów, gdyż rosną oczekiwania odbiorców i potrzeba intensyfikacji eksploatacji starzejących się systemów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.