Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system oddymiania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W procesie projektowania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej w obiektach wielkopowierzchniowych wykorzystuje się zaawansowane metody inżynierskie. Symulacje komputerowe CFD wykorzystują metody numeryczne do rozwiązania problemów związanych z przepływem płynów i przenoszeniem ciepła. Nowatorskie rozwiązania projektowe, wyniki badań oraz obowiązujące normy i standardy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy współpraca systemu oddymiania i instalacji tryskaczowej w obiektach wielkopowierzchniowych jest skuteczna? Wyniki badań w tej materii są niejednoznaczne.
2
Content available remote Oddymianie nowoczesnych atriów o skomplikowanej geometrii
PL
W sytuacji pożaru atria stanowią przestrzenie umożliwiające niekontrolowane rozprzestrzenianie się dymu. Stwarza to niebezpieczne warunki ewakuacji ludzi i wymaga stosowania systemów oddymiania. Ich projektowanie odbywa się na podstawie dostępnych standardów obliczeniowych. Współczesne atria posiadają jednak niejednokrotnie dodatkowe elementy architektoniczne, np. poprzeczne balkony, mogące zakłócać działanie standardowych systemów.
EN
Atria are spaces in buildings that enable the uncontrolled spread of smoke in the event of a fire. This creates dangerous conditions for people evacuation and requires smoke control systems implementation. Their designing is realized on standard calculations. But modern atria often have additional architectural elements, such as transverse balconies, which may interfere with the operation of the standard systems.
PL
Stosowanie samoczynnych systemów oddymiania jest jednym z warunków uzyskania złagodzeń prawnych wymogów dotyczących przepisów przeciwpożarowych, co pozwala inwestorowi na zwiększenie powierzchni strefy pożarowej, wydłużenie długości dojść ewakuacyjnych lub obniżenie klasy odporności pożarowej budynku. Z tego powodu takie rozwiązania techniczne są często stosowane w obiektach wielkokubaturowych.
PL
Możliwość stosowania urządzeń do oddymiania klatek schodowych stanowi alternatywę dla systemów zapobiegania zadymieniu tych przestrzeni dla bardzo szerokiej grupy budynków wielokondygnacyjnych.
PL
Większość funkcjonujących w naszym otoczeniu budynków pochodzi z drugiej połowy XX wieku. Wiele z nich to obiekty, w których systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego dostosowane były jedynie do wymagań przepisów obowiązujących w czasie ich projektowania i budowy. Stan ten obecnie budzić może słuszne zastrzeżenia przedstawicieli straży pożarnej, ale co najważniejsze w świetle posiadanej obecnie wiedzy, stwarza realne ryzyko dla użytkowników budynku.
PL
Budownictwo przemysłowe kojarzy się głównie z wielkokubaturowymi, prostopadłościennymi bryłami, przy których budowie korzysta się z najbardziej typowych rozwiązań. To jednak błędne myślenie. Nowoczesne magazyny czy hale produkcyjne to często w pełni inteligentne budowle, które w łatwy sposób pozwalają modyfikować swoje powierzchnie w zależności od wymagań użytkownika.
PL
Poprawne działanie systemów oddymiania i ochrony przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji nabiera szczególnego znaczenia w przypadku budynków wysokich, w których podjęcie akcji ratunkowej z zewnątrz budynku jest utrudnione lub niemożliwe.
PL
Hiper- i supermarkety tak chętnie odwiedzane przez klientów, spełniać muszą wymogi przepisów ochrony przeciwpożarowej oraz techniczno-budowlane, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia możliwości bezpiecznej ewakuacji.
PL
Zgodnie z definicją pasaże handlowe są to kryte ciągi piesze, do których przylegają lokale handlowe i usługowe. W obiektach tego typu możliwe jest bardzo wiele różnych wariantów lokalizacji i rozwoju pożaru, co przy prawnym obowiązku zabezpieczenia dróg ewakuacji (§ 247 ust. 2 warunków technicznych) wymusza bardzo staranne przemyślenie i zaprojektowanie układów wentylacji pożarowej. W prezentowanym tekście przedstawionych zostało kilka zagadnień dotyczących organizacji przepływu powietrza i dymu podczas pożaru w pasażu handlowym.
PL
Instalacje wentylacji pożarowej przed dopuszczeniem budynku do użytkowania, są wnikliwie sprawdzane przez rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych pod kątem spełnienia przepisów techniczno-budowlanych.
PL
Systemy przeciwpożarowego zabezpieczenia dróg ewakuacji w budynkach wielokondygnacyjnych stanowią integralną część każdego projektu instalacji. Kluczową rolę odgrywają tu układy wentylacji pożarowej charakteryzowane w przepisach techniczno-budowlanych [l] jako "urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu", czyli instalacje różnicowania ciśnienia lub instalacje oddymiające. Pomimo wielu szkoleń i licznych publikacji na ten temat, na podstawie opracowywanych projektów, można odnieść wrażenie, że problem wyboru właściwego rozwiązania technicznego oraz określenia jego parametrów nie zawsze jest sprawą prostą.
PL
W niniejszym artykule przedstawione zostały podstawowe aspekty związane z zastosowaniem dostępnych obecnie na rynku polskim systemów wentylacji pożarowej, ze szczególnym uwzglednieniem rozwiązań stosowanych w budynkach wielokondygnacyjnych.
PL
W świetle przepisów i norm, montaż systemów oddymiania, w których jeden z najistotniejszych elementów to napęd, jest koniecznością m.in. w średniowysokich budynkach mieszkalnych, centrach i pasażach handlowych, niektórych budynkach użyteczności publicznej. Elektryczne napędy dostarczają, oprócz bezpieczeństwa, również komfort sterowania oknem oraz nowe możliwości jego wykorzystania. Elektryczny siłownik to dziś jeden z najczęściej oferowanych osprzętów dla wymagających odbiorców okien.
PL
Siłowniki są jednym z kluczowych urządzeń stosowanych w systemach oddymiania i naturalnej wentylacji. Są one w szczególny sposób narażone na uszkodzenia mechaniczne z powodu obciążeń występujących podczas ich funkcjonowania. W związku z powyższym ogromną wagę przywiązuje się do jakości ich wykonania oraz właściwego zastosowania. Napędy elektryczne do klap dymowych i świetlików można stosować jako zdalnie sterowane elektrycznie do wszystkich typów okien, klap dymowych, świetlików dachowych. Podczas procesu produkcji napędów D+H testowane jest otwarcie siłowników pod maksymalnym obciążeniem w ilości 10 000 cykli.
PL
Referat wygłoszony na konferencji naukowo-technicznej „Nowa technika w oddymianiu obiektów budowlanych", styczeń 2005 r. Ochrona przeciwpożarowa stanowi jedną z najistotniejszych cech funkcjonalnych współczesnego budownictwa. Bezpieczeństwo pożarowe jest bowiem szczególnie ważnym wymaganiem podstawowym stawianym obiektowi budowlanemu. Zapis Prawa budowlanego wskazuje, iż: „Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagą przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie wymagań podstawowych dotyczących: ...bezpieczeństwa pożarowego" [1]. Ponieważ podmiotem niniejszego zapisu jest spełnienie wymagań podstawowych dla obiektu wraz ze związanymi z nim urządzeniami, w niniejszym artykule skupiono się na urządzeniach i systemach związanych z obiektem, służących spełnieniu wymagania bezpieczeństwa pożarowego - systemach oddymiania. Podstawowym kryterium funkcjonalnym systemu oddymiania jest zapewnienie właściwych parametrów w obsługiwanej przestrzeni budynku w przypadku wystąpienia pożaru. O skuteczności systemu decyduje zatem jego cecha funkcjonalna, co we współczesnym budownictwie utożsamia się z nowatorskim, rozwijanym koncepcyjnie na świecie podejściem typu „Performance based building" [2]. Zapewnienie postawionych powyżej warunków wymaga wielu prac na etapie projektowania systemu (w tym jego wyboru i wymiarowania), realizacji, odbioru oraz eksploatacji. W artykule skoncentrowano się na etapie projektowania systemów oddymiania przedstawiając nowe techniki wspomagające projektowanie, dobór i wymiarowanie systemu za pomocą narzędzi symulacyjnych.
EN
A paper delivered during the Scientific - Technical Conference „ New Technique of Building Fumigation", January, 2005.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.