Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system nawiewny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł prezentuje wyniki badań na przykładzie dwóch mieszkań wyposażonych w indywidualny system nawiewny, którego zadaniem jest poprawienie mikroklimatu w pomieszczeniach z kotłami dwufunkcyjnymi oraz usprawnienie instalacji wentylacyjnej. Analizie poddano mieszkania na przedostatniej i ostatniej kondygnacji.
EN
Article presents results of research on example of two apartment furnished with individual system of air intake. Assignment of this system is correcting of microclimate inside of rooms with the two – function water heaters and streamlining of ventilation system. Analyzing flats are located on the penultimate and the last storey.
PL
Zapewnienie w budownictwie energooszczędnym oraz w budynkach ze szczelnymi przegrodami i stolarką okienną właściwych warunków wentylacyjnych i mikroklimatycznych jest problemem wymagającym pilnego rozwiązania technicznego. Potwierdzają to liczne interwencje użytkowników mieszkań, które mając dobrze uszczelnioną i docieploną obudowę (przegrody, styki, stolarkę okienną) są przewietrzane powietrzem zasysanym kanałami wentylacyjnymi i spalinowymi. Ten ostatni przypadek nie tylko wpływa na obniżenie standardu mikroklimatycznego, ale również stanowi zagrożenie dla użytkowników (zdmuchiwanie płomienia, wdmuchiwanie tlenku węgla). Artykuł jest podsumowaniem pierwszego etapu pracy, w którym opracowano założenia systemu usprawniającego nawiew i wymianę powietrza, wykonano badania wstępne w warunkach rzeczywistych oraz rozpoczęto realizację prototypową w budynkach mieszkalnych. Jednocześnie artykuł jest kolejnym rozwinięciem tematyki kanałowych systemów nawiewnych zapoczątkowanej w numerze 4/2000 Rynku Instalacyjnego [1].
PL
Uniezależnienie się od elektrociepłowni i kotłowni osiedlowych ze względów finansowych lub technicznych (brak uzbrojenia) spowodowało przechodzenie w budownictwie wielorodzinnym na system grzewczy indywidualny, w ramach jednego mieszkania. Najbardziej popularne stały się gazowe kotły dwufunkcyjne, z systemem podgrzewania ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania etażowego. Z punktu widzenia ekonomicznego to rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ straty przesyłania ciepła są zminimalizowane. Często zdarza się również, że przy okazji prac remontowych, w miejsce tradycyjnego piecyka gazowego przepływowego do ciepłej wody montuje się podgrzewacze dwufunkcyjne. Wszystkie te prace wykonywane są najczęściej w budynkach docieplonych, z uszczelnioną obudową i szczelną stolarką okienną.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.