Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system klimatyzacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Klimatyzacja hal - wybrane zagadnienia. Część II
PL
W artykule omawiamy rodzaje systemów chłodzenia ewaporacyjnego oraz przedstawiamy ich zalety i wady.
PL
Wentylacja decentralna to coraz popularniejsza odpowiedź rynku na rosnącą świadomość znaczenia prawidłowej wymiany powietrza w pomieszczeniach oraz zróżnicowane potrzeby i możliwości inwestorów. Rozwiązania decentralne pozwalają stosunkowo szybko, łatwo i tanio zapewnić skuteczną wymianę powietrza w pojedynczych mieszkaniach czy lokalach użytkowych.
PL
Sukcesywne wycofywanie F-gazów z użycia w UE to proces trwający od wielu lat i nieunikniony. Pierwszą europejską regulację w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych przyjęto w 2006 roku. Miała ona na celu przede wszystkim ograniczenie użycia substancji powszechnie stosowanych m.in. w chłodnictwie i klimatyzacji, które – jeśli dopuścimy do ich emisji do atmosfery – przyczynią się do nasilenia efektu cieplarnianego. Regulacje prawne nie tylko ograniczają stosowanie F-gazów, ale też wymagają od instalatorów i serwisantów nabycia kwalifikacji i wiedzy dotyczących posługiwania się czynnikami alternatywnymi dla tych wycofywanych z użycia.
4
Content available remote Klimatyzacja hal : wybrane zagadnienia. Część I
PL
Rosnące wymagania związane z energooszczędnością wpływają na rodzaj instalacji stosowanych w obiektach halowych, w tym na klimatyzację.
EN
Air conditioning systems in vehicles require long-term reliability during their entire service life. Especially, a good sealing function is needed for the prevention of coolant leaking. Unfortunately, in specific cases, after a particular time, screw connections of the air conditioning circuit lose their tightness, and the coolant starts to leak. Therefore, this paper focuses on the analysis and design optimisation of screw connections. We used the finite element method for describing the sealing, screw and disc spring behaviour. Then, we proposed a new design of the disc spring to obtain the proper force-deformation characteristics of the connection and ensure the tightness of the screw connection.
EN
The air conditioning system is complex and consumes the most energy in the building. Due to its complexity, it is difficult to identify faults in the system immediately. In this project, fault detection and diagnosis system using decision tree classifier model was developed to detect and diagnose faults in a chilled water air conditioning system. The developed model successfully classified normal condition and five common faults for more than 99% accuracy and precision. A graphical user interface of the system was also developed to ease the users.
PL
System klimatyzacji jest złożony i zużywa najwięcej energii w budynku. Ze względu na swoją złożoność trudno jest od razu zidentyfikować usterki w systemie. W ramach tego projektu opracowano system wykrywania i diagnostyki usterek wykorzystujący model klasyfikatora drzewa decyzyjnego do wykrywania i diagnozowania usterek w systemie klimatyzacji wody lodowej. Opracowany model pomyślnie sklasyfikował stan normalny i pięć typowych usterek, zapewniając ponad 99% dokładności i precyzji. W celu ułatwienia użytkownikom opracowano również graficzny interfejs użytkownika systemu.
PL
W artykule przedstawiono nowoczesne systemy instalacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wentylacji i klimatyzacji. Przedstawiane systemy są najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w budynkach proekologicznych, czyli takich, które są poddawane certyfikacji ekologicznej i muszą spełniać odpowiednie kryteria. Przedstawiono ocenę nowoczesnych systemów instalacyjnych wraz z ich klasyfikacją. Szczegółowo przedstawiono wentylacje zmienno- i stałostrumieniowe, klimatyzatory i klimakonwektory. Poruszono również niezbędny element dla budynku proekologicznego, jakim jest odzysk ciepła z systemów.
EN
In the article modern installation systems, with particular reference to the ventilation and the air-conditioning was presented. Introduced systems are most often applied solutions in ecological buildings, which are subjected to the ecological certification and must fulfil suitable criteria. The estimation of modern installation systems together with their classification was represented. In detail was introduced ventilations with variable and constant-stream-oriented, air conditioners and fan coils. The indispensable element for the ecological building, which is the warm salvage of systems was also presented.
PL
Historia VRF rozpoczęta się w 1982 roku, kiedy to na rynku klimatyzacji zadebiutował pierwszy system klimatyzacji ze zmiennym przepływem: jedna jednostka zewnętrzna oraz maksymalnie cztery jednostki wewnętrzne - wszystkiego 20 kW mocy chłodniczej. Skromny początek, ale technologia szybko zdobyła popularność i rozwinęła się. Aktualnie maksymalne możliwości systemu to ponad 200 kW w ramach jednego układu i ponad 60 jednostek wewnętrznych oraz systemowe zarządzanie: wielobudynkowe i wielojednostkowe (do 400 jednostek zewnętrznych i 1600 jednostek wewnętrznych). W tym roku VRF wchodzi w wiek „średni" i warto pokusić się o jakąś refleksję. W jakim kierunku rozwija się ta technologia? Czy jest w fazie rozwoju, stagnacji czy może w fazie schyłkowej?
PL
Systemy VRF Multi V5 to zaawansowane urządzenia powołane do klimatyzacji komfortu, które działają w oparciu o regulacją wydajności poprzez zmianą strumienia czynnika przepływającego przez wymiennik. Systemy te znajdują szerokie zastosowanie w biurowcach, hotelach czy galeriach handlowych. LG Electronics jako wiodący producent na rynku stworzyło system kompletny, Multi V 5, który został zaprojektowany w celu uzyskania najwyższej wydajności, efektywności i wygody na użytkownika.
EN
Glycol-based antifreeze liquids are used in two main areas: ICECS and HVAC. The standard research methods and requirements were developed to control the quality of fluids for the internal combustion engine cooling systems. Irrespective of the intended use, fluid tests are conducted with the same methods. This manuscript aims to study two types of antifreeze with standard methods. Then, the analysis was deepened to include microscopic techniques to identify the potential pitting corrosion centres on the surface of the selected metals. It was demonstrated that the application of microscopic techniques could significantly increase the chance to detect potential corrosion centres.
PL
Płyny niskokrzepnące na bazie glikoli są wykorzystywane w dwóch głównych obszarach: ICECS oraz HVAC. Znormalizowane metody badań oraz wymagania zostały opracowane w celu kontroli jakości płynów do układów chłodzenia silników spalinowych. W przypadku systemów HVAC inne są warunki i czas eksploatacji płynów niż w układach chłodzenia silników, nie ma jednak odrębnie zdefiniowanych wymagań i metod badań dla tych płynów. W niniejszej pracy zbadano dwa rodzaje płynów niskokrzepnących metodami znormalizowanymi, a następnie pogłębiono analizę poprzez zastosowanie technik mikroskopowych do identyfikacji potencjalnych ognisk wżerów korozyjnych na powierzchniach wybranych metali. Wykazano, że zastosowanie technik mikroskopowych może istotnie zwiększać szanse na wykrycie potencjalnych ognisk korozji.
PL
Wymagania stawiane hotelom, w tym i te dotyczące zapewnienia klientom odpowiedniego komfortu termicznego - zarówno w miesiącach zimowych, jak i letnich - sprawiają, że kwestie oszczędnego gospodarowania energią wysuwają się na czoło spraw w istotny sposób wpływających na opłacalność tego rodzaju działalności. Ważnym problemem jest także wpływ stosowanych instalacji na środowisko. W artykule przedsatwiono analizę systemów klimatyzacji obiektów hotelowych w Gdańsku i w Krakowie. Czynnikami różnicującymi są przede wszystkim kategorie obiektów, ich systemy klimatyzacyjne oraz strefa klimatyczna, w której się znajdują.
PL
Większość osób mających do czynienia w życiu zawodowym z obsługą budynków biurowych śledzi na bieżąco europejskie regulacje EPBD. Dotyczą one między innymi poprawy wydajności energetycznej obiektów i przyczyniają się zarówno do lepszego izolowania budynków, uzyskiwania w nich czystszego powietrza, jak i do zmiejszenia wydatków na eksploatację. Aby w pełni uzyskać te korzyści należy jednak wprowadzić wiele zmian zarówno w konstrukcji samych budynków, stosowanych systemach technologicznych i HVAC, jak i ich zarządzaniu.
PL
Każdy użytkownik centrum przetwarzania danych (CPD) dąży do osiągnięcia celów, dla jakich stworzony został obiekt, przy jak najniższym koszcie eksploatacyjnym. Jednym z wiodących elementów tego kosztu, są systemy klimatyzacji. Pracują non stop, są ciężarem kosztownym i operacyjnym dla użytkowników, którzy najchętniej pozbyliby się ich z obiektu. Jednak nie mogą.
PL
Centra Przetwarzania Danych (CPD) są obiektami o bardzo dużej energochłonności. Njawiększym odbiorcą energii w CPD są serwery, a zaraz po nich systemy klimatyzacji. Idąc ze skrajności w skrajność, można w Polsce spotkać systemy, których roczne zużycie energii układów chłodzenia stanowiło kilkanaście procent energii zużywanej przez serwery, z drugiej strony były też takie serwerownie, gdzie na 100kW obciążenia IT niezbędne było 100 kW na zasilaniu systemów klimatyzacyjnych. Przez cały rok!
PL
W jaki sposób i dlaczego należy czyścić i konserwować urządzenia klimatyzacyjne oraz jaki ma to wpływ na parametry techniczne i żywotność urządzeń wchodzących w skład systemu klimatyzacji, a także na otaczające nas środowisko.
PL
W jaki sposób i dlaczego należy czyścić i konserwować urządzenia klimatyzacyjne oraz jaki ma to wpływ na parametry techniczne i żywotność urządzeń wchodzących w skład systemu klimatyzacji, a także na otaczające nas środowisko.
PL
W artykule rozważa się zagadnienie efektywnego wykorzystania mocy cieplnej, stosowanych w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, sprężarkowych chłodziarek powietrza typu TS-350. Podano w nim rezultaty przeprowadzonych pomiarów i wykonanych obliczeń dla różnych wariantów pracy wymienionego typu chłodziarek. Pomiary i obliczenia dotyczą parametrów termodynamicznych powietrza przed i po jego schłodzeniu oraz parametrów wody w obiegu skraplacza wymienionej chłodziarki. Badania oceniające skuteczność schładzania powietrza chłodziarkami TS-350 wykonano na stanowisku prób u ich producenta oraz w warunkach kopalnianych. Uzyskane rezultaty poddano analizie statystycznej oceniając wpływ poszczególnych parametrów chłodzonego powietrza i parametrów wody chłodzącej skraplacze na jakoś pracy badanych chłodziarek. Oceny te wykorzystane zostaną w równaniach kryterialnych jakości chłodzenia powietrza. Zagadnienie to przedstawione zostanie w następnej publikacji.
EN
In this article, the issue of efficient usage of heat power for ventilation and air-conditioning systems in compressed refrigerator TS-350 type is considered. Results of measurements and calculations made for different variants of work for mentioned above types of refrigerators are presented. Measurements and calculations refer to the thermodynamic air parameters before and after its cooling and to the water parameters in the evaporator circuit of the refrigerator. Studies, which evaluate the cooling efficiency in the refrigerators TS-350 type were performed on the manufacturer’s test bench and in the mining conditions. The obtained results were subjected to a statistical analysis evaluating the influence of particular parameters of air cooling and parameters of condenser’s water-cooling on the quality of the work of refrigerators. These evaluations will be used in the dimensionless equations of air cooling quality. This issue will be discussed in the next publication.
PL
Podstawową funkcją obiektów HoReCa jest zapewnienie komfortu przebywającym w nich gościom. Jedynie zadowolony z pobytu w hotelu, czy odpowiednio obsłużony w restauracji klient jest w stanie ponownie skorzystać z oferowanych przez lokal usług. Oprócz zapewnienia odpowiedniego standardu pokoju, czy wartościowego posiłku, istotną kwestią jest zapewnienie wysokiej jakości powietrza, najlepiej odpowiednio klimatyzowanego i oczyszczonego. Tylko w ten sposób zaspokojone potrzeby klienta sprawią, że będzie on w pełni zrelaksowany.
PL
Midea V5X to system umożliwiający wydajne chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń. System pozwala na projektowanie rozległych układów klimatyzacyjnych, składających się nawet z 64 jednostek wewnętrznych, przy całkowitej długości rurociągów dochodzącej do 1000 m.
PL
Zastosowanie indukcyjnych regulatorów przepływu w systemach klimatyzacji ze zmienną ilością powietrza (VAV) umożliwia zmianę strumienia powietrza pierwotnego w szerokim zakresie od 100% do 15% bez ryzyka oderwania się nawiewanych strug od sufitu i wystąpienia w pomieszczeniu lokalnego dyskomfortu cieplnego wywołanego zjawiskiem przeciągu. W artykule przedstawiono badania cylindrycznego indukcyjnego regulatora przepływu o innowacyjnej cylindrycznej konstrukcji, zgłoszonej do Urzędu Patentowego. Wyznaczono charakterystyki aerodynamiczne przedstawiające zależność strumienia objętości indukowanego powietrza w funkcji strumienia powietrza pierwotnego (uzdatnionego w centrali klimatyzacyjnej). Zaprezentowano sposób określania minimalnej wymaganej ilości indukowanego powietrza zapewniającej, że struga nawiewana z typowych nawiewników sufitowych nie oderwie się od powierzchni sufitu na skutek działania siły wyporu. Nowy cylindryczny regulator indukcyjny spełnia ww. wymagania. Możliwe jest jego stosowanie przy niskim ciśnieniu powietrza w kanale rozdzielczym, wynoszącym około 150 Pa, co jest korzystne ze względu na zużycie energii do transportu powietrza, a także umożliwia stosowanie nawiewników charakteryzujących się wysokim współczynnikiem oporu miejscowego, przy którym łatwiej jest uzyskać jednolity rozkład prędkości powietrza na ich wylocie.
EN
In VAV (Variable Air Volume) air conditioning systems with induction controllers it is possible to change the airflow rate in wide range from 100% to 15% without the risk of local thermal discomfort caused by draft due to supplied jets damping. The article presents tests of cylindrical induction VAV controller having innovative, patent pending construction. Aerodynamic characteristics of the induced airflow dependence on the primary (air conditioned) airflow were determined. The method of required minimum induced airflow estimation in the induction VAV controllers is presented. If primary airflow is higher than that minimum value the jets supplied by typical ceiling diffusers will not detached from the ceiling due to buoyancy forces. The novel cylindrical controllers fulfil requirements regarding the minimum induced airflow. These controllers can be used at low pressure in the main air distribution duet, approximately 150 Pa, advantageous from energy saving point of view. They can also be used with diffusers of high flow resistance, that helps to obtain the uniform air velocity distribution at the diffuser outlet.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.