Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system kilmatyzacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Podstawowym celem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w pomieszczeniach przeznaczonych do aktywnego wypoczynku jest zapewnienie w strefie przebywania ludzi optymalnych warunków komfortu cieplnego.
PL
W artykule przedstawiono i omówiono kilka systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wykorzystujących akumulację ciepła i chłodu w masie termicznej budynku, które umożliwiają ograniczenie zużycia energii cieplnej i chłodniczej. Dodatkowo po zastosowaniu odpowiednich algorytmów użytkowania i sterowania układów wentylacyjnych, dopasowanych do pojemności cieplnej budynku, możliwe jest polepszenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach z wentylacją naturalną lub podniesienie sprawności użytkowej systemów wentylacyjnnych i klimatyzacyjnych.
PL
W artykule przedstawiono współczesne rozwiązania systemów klimatyzacyjnych SDEC, w których do uzdatniania powietrza wykorzystywana jest energia słoneczna. Systemy te należą do grupy tzw. układów otwartych, w których efekt chłodzenia uzyskiwany jest w wyniku zmiany wolgotności powietrza przez jego kontakt ze stałym sorbentem oraz w wyniku chłodzenia wyparnego.
PL
W poprzednich artykułach przedstawiono najczęściej wykorzystywane systemy klimatyzacyjne w obiektach handlowych (systemy typu WLHP - Water Loop Heat Pump oraz systemy bazujące na wodzie lodowej i o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza z klimakonwektorami wentylatorowymi jako indywidualnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi). W niniejszej, ostatniej z tej serii części dokonano prezentacji scentralizowanego systemu klimatyzacyjnego, w którym proces uzdatniania powietrza dokonywany jest w centralach dachowych typu "roof-top". Jest to jeden, z najczęściej wykorzystywanych systemów - źródeł chłodu (obok poprzednio wymienionych) dla obiektów o przeznaczeniu handlowym (hipermarkiety, galerie handlowe, itp.). Podobnie jak w poprzednich publikacjach, w artykule nie poruszono zagadnień związanych z charakterystyką cieplno-wilgotnościową tego typu obiektów, lecz skupiono się na sposobie uzdatniania powietrza i konstrukcjach urządzeń realizujących ten proces. Z uwagi na mnogość różnorodnych rozwiązań oferowanych przez producentów, w artykule zaprezentowano konstrukcję i najnowsze rozwiązania stosowane w urządzeniach oferowanych przez jednego z producentów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.
PL
W artykule omówiono wytyczne dotyczące własciwego wymiarowania średnic przewodów transportujących wodę ziębniczą jako medium pośredniczące. Aspekt ten ma zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji, a jest on niestety, poprzez "utarte schematy", wielokrotnie błędnie powielany przez projektantów systemów klimatyzacyjnych. Dodatkowo zaprezentowano sposób doboru właściwej pojemności zbiornika buforowego oraz wzbiorczego naczynia przeponowego jako elementów odpowiedzialnych za komfort oraz bezpieczeństwo pracy systemu klimatyzacyjnego.
PL
W artykule dokonano przedstawienia głównych atutów i wad systemów typu VRF (ang. variable refrigerant flow - zmienny przepływ czynnika chłodniczego), sposobu doboru urządzeń a także krótkiego porównania do pośrednich systemów schładzania powietrza, których głównym elementem są agregaty wody lodowej.
PL
Automatyczna regulacja instalacji technicznych spełnia rolę usługową w budynkach i jest dziś nieodzowna. Zadaniem jej jest samoczynne ustalanie i utrzymywanie na odpowiednim poziomie określonych parametrów różnych czynników - w szczególności wody i powietrza. Do regulacji tych parametrów wykorzystuje się wielkości fizyczne z zastosowaniem techniki przetwarzania danych. W poprzednim artykule (''Zasada działania i dobór sterownika na przykładzie wybranego systemu klimatyzacyjnego'' - Chłodnictwo&Klimatyzacja 5/2006) opisano sposób postępowania podczas wyboru odpowiedniego sterownika dla konkretnego systemu klimatyzacyjnego. W niniejszym artykule zwrócono uwagę na pozostałe elementy układu automatycznej regulacji tj. czujniki pomiarowe oraz zawory regulacyjne. W tekście przedstawiono krótką charakterystykę czujników pomiarowych (ze szczególnym uwzględnieniem czujników temperatury) i zaworów regulacyjnych, sposób doboru zaworów regulacyjnych oraz ich współpracę z układem hydraulicznym.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.