Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system kaucyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykazuje dużą determinację, by przepisy ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny, uchwalonej jeszcze przed wyborami parlamentarnymi - w lipcu 2023 r., zaczęły obowiązywać w pierwotnie planowanym terminie, tj. od 1 stycznia 2025 r.
PL
Na pierwszy rzut oka nie ma w Polsce ani siły politycznej, ani żadnej rozsądnej siły rynkowej, która nie pogodziłaby się z koniecznością wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Mogłoby się zatem wydawać, że ROP ma w Polsce samych zwolenników. Tyle przynajmniej można by zrozumieć, gdyby dosłownie przyjmować deklaracje interesariuszy. Czy jednak tak jest na pewno? Dlaczego mimo aż tak wielu deklaracji "na tak” tego ROP-u nadal nie mamy? Diabeł podobno tkwi w szczegółach. O nich pomówmy.
PL
Zmianie, jaką wprowadzi działanie systemu kaucyjnego, powinny towarzyszyć inne organizacyjne i prawne zmiany systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
PL
System kaucyjny, przynajmniej w warstwie regulacyjnej, przybrał realne kształty. Światło dzienne ujrzała Ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r. poz. 1852, dalej: "ustawa kaucyjna”).
PL
System kaucyjny z punktu widzenia instalacji komunalnych powinien być wdrożony dopiero po wprowadzeniu rozszerzonej odpowiedzialność producenta. Podobnego zdania są gminy i miasta świadome zagrożeń, jakie niosą projektowane rozwiązania.
PL
Rok 2023 przyniósł ogrom zmian w zakresie gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Realne wydaje się również, że w bieżącym roku będzie miało miejsce, tak długo wyczekiwane, podpisanie noweli Ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
PL
Prace nad system kaucyjnym w Polsce przypominają telenowelę i jak tak dalej pójdzie, przebiją odcinkowo znany amerykański serial „Moda na sukces”. Tymczasem rząd przyjął 6 czerwca br. stosowny projekt ustawy, ale wcale nie jest pewne, że prawo zostanie ustanowione jeszcze w tej kadencji parlamentu.
PL
Nie będziemy mieli efektywnej gospodarki obiegu zamkniętego bez pomocy legislatorów. W przypadku opakowań po napojach (butelki z tworzyw sztucznych oraz puszki stalowe i aluminiowe) elementem uzupełniającym jest system kaucyjny. Dla pozostałych opakowań podstawowym instrumentem powinien być ROP. Takie rozwiązanie mogłoby pomóc przedsiębiorcom wydajniej wspierać gminy w realizacji selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, a następnie poddawać je recyklingowi.
PL
Ostatnia z zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wersja projektu ustawy o systemie kaucyjnym wprowadziła bardzo pozytywną zmianę. Chodzi o usunięcie z tego systemu jednorazowych opakowań szklanych i wprowadzenia kaucji tylko na butelki szklane wielokrotnego użytku. Zmiana ta zainspirowała nas do przedstawienia wizji systemu kaucyjnego, promującego właśnie opakowania wielokrotnego użytku i kształtującego postawy proekologiczne konsumentów oraz, w efekcie, producentów.
PL
Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi stanowi próbę adaptacji rozwiązań niemieckich, z kilkoma konkurencyjnymi systemami kaucyjnymi. Prawo ma stanowić pewne ramy, natomiast praktyczne zasady funkcjonowania systemu zostaną określone dopiero w zezwoleniach uzyskiwanych przez kolejnych operatorów.
PL
Dla osób związanych z branżą powody wzrostu kosztów gospodarki odpadami są dobrze znane. Poniżej przedstawiono ogólną analizę poszczególnych składowych wpływających na wzrost kosztów funkcjonowania instalacji komunalnych na przykładzie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie.
PL
Urządzenia niezbędne do wprowadzenia w życie powszechnego systemu kaucyjnego w Polsce są tak drogie jak elektryczne samochody osobowe. I to modele z górnej półki. Wiadomo, że wszystko, co dobre, a tym bardziej ekologiczne i związane z nowoczesnym recyklingiem, musi kosztować. Tak też będzie z systemem kaucyjnym w Polsce.
PL
Polski rynek gospodarowania odpadami opakowaniowymi już niedługo może przejść prawdziwą rewolucję. Szanse na nią dają prace nad zmianą ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. W jakim kierunku powinny iść? Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepsze efekty w gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi daje mocne ich oparcie na koncepcji rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), połączone ze skutecznym systemem kaucyjnym.
PL
„Czarny” piątek staje się „zielonym” piątkiem, sklepy oferują usługi pastowania zakupionego obuwia, a światowy gigant wyposażenia wnętrz prowadzi akcje sprzedaży swoich mebli – klasyków oddanych przez klientów do ponownego użytkowania. Za sprawą proaktywnych firm o zasięgu globalnym pojęcie „gospodarka obiegu zamkniętego” wchodzi do słownika przeciętnego obywatela.
PL
Uczestnicy wydarzenia, które odbyło się online, pt. „Platforma dyskusyjna ROP”, zorganizowanego przez redakcje czasopism „Przegląd Komunalny” oraz „Energia i Recykling”, byli zgodni: konsultacje przepisów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań trzeba przedłużyć, bo ustawa wymaga jeszcze wielu zmian. Resort klimatu i środowiska tego nie wyklucza, ale już zapowiada opublikowanie wkrótce kolejnego głośnego projektu – tym razem w sprawie systemu kaucyjnego.
PL
Ministerstwo Klimatu i Środowiska cały czas nie ujawniło projektu schematu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w Polsce. Kto będzie jego beneficjentem? Czy razem z ROP zostanie wprowadzony też system kaucyjno-depozytowy? Między innymi na te tematy rozmawiali prelegenci konferencji on-line „ROP po polsku i system kaucyjny”, która została zorganizowana przez redakcję 16 grudnia 2020 r.
PL
Ile miałaby wynosić kaucja? Z punktu widzenia organizatorów systemu kaucyjnego, samorządów i gospodarujących odpadami to kwestia wtórna. Znacznie ważniejszą jest podzielenie obowiązków między wytwórcami, handlem, przetwórcami i recyklerami. Nie ulega wątpliwości, że na systemie kaucyjnym ktoś zyska, ale także ktoś straci.
PL
Pod koniec stycznia tego roku Ministerstwo Klimatu zorganizowało kolejne spotkania konsultacyjne dotyczące wdrażania strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz stworzenia systemu kaucyjnego dla opakowań po napojach. W dialogu z resortem udział wzięli liczni przedstawiciele wszystkich branż i sektorów zainteresowanych usprawnieniem obecnego systemu gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Czy liczba głosów pojawiających się w dyskusji faktycznie przełoży się na urealnienie ministerialnej propozycji?
PL
W maju minął rok od momentu, gdy komisja Europejska uchwaliła dyrektywę dotyczącą ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Single Use Plastic). Od tamtego czasu temat wdrożenia w Polsce systemu kaucyjnego pojawia się w wielu dyskusjach toczonych między przedstawicielami biznesu a stroną rządową.
PL
Podczas gdy w Polsce wprowadzenie systemu kaucyjnego (depozytowego) pozostaje na poziomie deklaracji, znaczna część europejskich krajów albo już taki system posiada, albo właśnie go wdraża. Jakie rozwiązania zostały zastosowane i czy Polska może zaczerpnąć pozytywnych wzorców z cudzych doświadczeń?
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.