W artykule omówiono zasadę działania systemów WLHP, ich zalety i wady oraz możliwe obszary zastosowań. W dobie wysokich kosztów energii energooszczędne systemy WLHP mogą stanowić alternatywę dla obecnie stosowanych układów klimatyzacyjnych opartych na klimakonwektorach, belkach chłodzących czy układach VRF. Dodatkowym atutem systemów klimatyzacyjnych z pompami ciepła WLHP jest fakt, że nie będą one podlegać rejestracji w zakresie F-gazów w Centralnym Rejestrze Operatorów i tym samym obowiązkowi prowadzenia przez operatorów m.in. kart jednostek i okresowych kontroli szczelności.
EN
The article describes the principle of operation of WLHP systems, their advantages and disadvantages, and possible areas of application. During time of high costs of energy WLHP systems can be an alternative for currently used air conditioning systems based on fan coils, chilled beams or VRF systems. An additional advantage of WLHP systems is the fact that they can be not considered as products to be registered in the Central Registry of Operators and avoid some obligation to lead by operators, like running documentation or periodic cards leak testing.
Na całym świecie można zaobserwować coraz większą popularność dużych centrów handlowych. Podobne zjawisko można zauważyć w Polsce, gdzie galerie handlowe są nie tylko obiektami, w których można zrobić zakupy, ale powoli stają się miejscem spędzania wolnego czasu i wypoczynku. Duża ilość odwiedzających osób w ciągu roku oraz specyfika tego typu obiektów powoduje, że są to budynki, które przez dłuższy czas wymagają chłodzenia, nawet w okresie występowania niskiej temperatury zewnętrznej. Z tego powodu konieczny jest wybór optymalnego systemu klimatyzacji.
W artykule omówiono podstawowe założenia projektowe, jakie charakteryzują instalacje HVAC pasażu, aspekty ekonomiczne takiego wyboru oraz argumenty za stosowaniem tego typu instalacji w budownictwie komercyjnym w przyszłości. Na koniec określano rzeczywiste zużycie energii cieplnej w aspekcie certyfikacji energetycznej (wymaganej od roku) i porównano ze zużyciem energii w obiektach z popularnymi systemami grzewczo-klimatyzacyjnymi.
W niniejszym artykule pragnę nawiązać do zagadnień dotyczących systemów WLHP a w szczególności do tych poruszonych przez jednego z autorów w publikacji, która ukazała się w majowym numerze CH&K [l]. W artykule tym przedstawiono, na przykładzie realizacji jednego z obiektów (Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu), cechy charakteryzujące systemy WLHP wykorzystane wanalizowanym obiekcie. Czytając powyższy artykuł można odnieść wrażenie, że WLHP są praktycznie pozbawionymi wad idealnymi systemami klimatyzacyjnymi, zarówno w aspekcie komfortu dla użytkowników pomieszczeń, kosztów inwestycyjnych, ale także pod względem efektywności energetycznej i małego zużycia mediów i energii elektrycznej. Na podstawie omawianego obiektu wskazano wymierne korzyści związane z kosztami ogrzewania całego budynku (pokrycie strat cieplnych przez przegrody konstrukcyjne budynku oraz podgrzanie powietrza świeżego) wynoszące średnio ok. 0,12 PLN/m2 powierzchni użytkowej. Z uwagi na fakt, iż na łamach przytoczonej publikacji powołano się na konkretne rozwiązania jednego z producentów pragnę przedstawić swój punkt widzenia a także dokonać ogólnej analizy i podsumowania poruszanych zagadnień.
Artykuł omawia kluczowe problemy projektowo-wykonawcze, z jakimi należało się zmierzyć budując jedną z pierwszych tego typu instalacji na potrzeby budynków biurowych. Omawia też aspekty ekonomiczne takiego wyboru oraz argumenty za stosowaniem tego typu instalacji na potrzeby budynków biurowych. Omawia też aspekty ekonomiczne takiego wyboru oraz argumenty za stosowaniem tego typu instalacji w budownictwie komercyjnym w przyszłości.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.