Autor zauważa, że okres „globalnej wojny z terrorem/długiej wojny” przyczynił się do istotnej transformacji geopolitycznej w skali całego globu, podwyższył ryzyko poddawania społeczeństw niczym nieograniczonej inwigilacji i kontroli dzięki ultranowoczesnym technologiom rozwiniętym na potrzeby zwalczania terrorystów oraz zaktywizował politycznie ludność muzułmańską zarówno w Europie, jak i świecie arabskim, co umożliwiło przeprowadzenie rebelii, które obaliły szereg dawnych reżimów w państwach Większego Bliskiego Wschodu.
EN
The author claims that the “global war on terror/long war” resulted in the significant geopolitical transformation of the Globe, reducing the power of America in Europe and increasing its influence in the Greater Middle East region. In addition, it enhanced the risk of unlimited surveillance and control of the population not only by technologically advanced governments, but also by key “dotcom” corporations owing to anti-terrorist technological capabilities developed during this period. Furthermore, it activated the Muslim population, enabling it to carry out anti-government rebellions in some Muslim countries, and marginalized the influence of Islamists in the global umma.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Poznanie i zrozumienie zapisu konstytucji ma istotny wpływ na podejmowanie decyzji, którym zawsze powinno towarzyszyć przeświadczenie, że najważniejszy jest człowiek, bez względu na jego płeć, rasę, pochodzenie, status społeczny, wyznanie. Jest to szczególnie istotne w wojsku z uwagi na to, że każdemu przełożonemu (dowódcy) powierzono kierowanie zespołem ludzi, których prawa zostały zapisane w konstytucji. Przedmiotem rozważań autora artykułu są konstytucyjne wolności i prawa żołnierzy Wojska Polskiego. Artykuł oparty został na unormowaniach prawnych zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. i na obowiązującym ustawodawstwie dotyczącym służby wojskowej.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Od wejścia w życie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r., Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w 1950 oraz Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka w 1966 r. istnieje międzynarodowy wzorzec praw i wolności. Prawa te służą ochronie interesów jednostki. Te, które są związane z obywatelstwem danego państwa, przysługują wyłącznie jego obywatelom (np. prawo dostępu do służby publicznej). Poza tym prawa jednostki przysługują każdej osobie niezależnie od posiadanego przez nią obywatelstwa.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.