Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  swelling of the activated sludge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Typ 021N jest jednym z najczęściej występujących bakterii nitkowatych wywołujących pęcznienie osadu czynnego w Europie [ Jenkins i in. 2004; Martins i in. 2004]. Mimo to informacji o jego preferencjach środowiskowych jest niewiele. Jednym z powodów jest fakt, że w obrębie typu 021N występują różne szczepy [ Martins i in. 2004; Nielsen i in. 1998]. Aby je rozróżnić konieczna jest analiza sekwencji rybosomalnego RNA. Znane są również doniesienia związane z odmienną przeżywalnością omawianego typu, po zastosowaniu różnych środków chemicznych.
PL
Reaktory z przepływem nieciągłym, nazywane SBR, to takie reaktory, do których ścieki surowe dopływają w sposób ciągły, a odpływają do odbiornik okresowo, najczęściej jeden lub dwa razy na dobę. Klasyczny reaktor SBR to zbiornik wyposażony w układy napowietrzania, mieszania i pomiarowe, np. poziomu i stężenia tlenu. Reaktor SBR jest jednocześnie reaktorem i osadnikiem wtórnym. Osad czynny w takim reaktorze poddawany jest stałemu obciążeniu, co jest jedną z najważniejszych przyczyn niekorzystnego zjawiska tzw. puchnięcia osadu wywołanego nadmiernym rozwojem bakterii nitkowatych.
PL
Stosowanie zaawansowanych technologii w produkcji przemysłowej powoduje wzrost ilości generowanych ścieków, które zawierają coraz więcej trudnych do usunięcia związków chemicznych w komunalnych oczyszczalniach ścieków. W odprowadzanych do odbiornika oczyszczonych ściekach mogą występować związki chemiczne wywołujące negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Wówczas, w uzasadnionych przypadkach, konieczne może być zastosowanie czwartego stopnia oczyszczania ścieków z wykorzystaniem zaawansowanych technologii utleniania. Jednym z przykładów takiego rozwiązani jest technologia C-ION austriackiej firmy SFC Umwelttechnik GmbH, którą można z powodzeniem wykorzystać zarówno w oczyszczalniach ścieków, jak również w stacjach uzdatniania wody.
PL
Proces biologicznego oczyszczania ścieków metodą niskoobciążonego osadu czynnego jest niemal nierozerwalnie związany ze zjawiskiem tzw. "puchnięcia osadu". Dzięki coraz liczniejszym publikacjom na temat biologii osadu czynnego, szkoleniom i coraz lepiej wyposażonym laboratoriom przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych jesteśmy w stanie skuteczniej identyfikować bakterie odpowiedzialne za problemy puchnięcia osadu czynnego. Bardzo często zjawisku temu towarzyszy powstawanie obfitych pian i kożuchów na komorach osadu czynnego i osadnikach wtórnych, co nie jest tylko i wyłącznie problemem natury estetycznej, ale stwarza znaczące problemy w utrzymaniu wyników pracy oczyszczalni ścieków w ramach norm określonych pozwoleniem wodno-prawnym. Wynoszona z osadników zawiesina niesie ze sobą zwiększony ładunek zanieczyszczeń w postaci BZT5, ChZT, azotu i fosforu.
PL
Puchnięcie osadu czynnego powodowane niekontrolowanym rozwojem bakterii nitkowatych od wielu lat sprawia ogromne problemy eksploatacyjne prowadząc do pogorszenia pracy oczyszczalni ścieków i obniżenia jakości odpływu. Od lat trwają poszukiwania różnych metod, które mogłyby zostać zastosowane do jego zwalczania. Wiele tych metod nie wyszło poza fazę testów w skali laboratoryjnej, wiele jednak wdrażano w oczyszczalniach ścieków. Nie zawsze pierwsza z metod zastosowanych w danej oczyszczalni okazuje się skuteczna. Często wypracowanie właściwej dla danego obiektu metody walki z bakteriami nitkowatymi to proces długotrwały, w którym konieczne jest monitorowanie składu gatunkowego bakterii nitkowatych w zestawieniu z zastosowanymi środkami zaradczymi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.