Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  suszarnie osadów ściekowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Szukanie rozwiązań gospodarki osadami ściekowymi jest aktualnie jednym z ważniejszych zadań większości oczyszczalni ścieków, Organizowane seminaria z tego zakresu zawsze znajdują zainteresowanych liczących na znalezienie wyjątkowej technologii umożliwiającej pozbycie się problemu. Jak do tej pory zarówno za granicą, jak i w kraju brak jest "złotego środka" będącego uniwersalnym rozwiązaniem wstydliwego problemu, z którym podobno większość oczyszczalni w kraju z powodzeniem sobie radzi. Artykuł prezentuje doświadczenia specjalistów z firmy Ekotop dotyczące zaprojektowanych i zrealizowanych słonecznych i hybrydowych suszarni osadów ściekowych.
PL
Suszenie osadów ściekowych jeszcze 10 lat temu wydawało się w naszym kraju metoda, niszową i nieco abstrakcyjną techniczno-technologicznie. Jednocześnie ogłoszony w grudniu 2006 r. Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO 2010} zakładał bardzo dynamiczny wzrost metod termicznych wśród pozostałych metod zagospodarowania osadów ściekowych - zgodnie ze znanym scenariuszem (Rysunek 1) Tymczasem u progu 2011 r. - w niespełna 5 lat po uruchomieniu pierwszej w Polsce profesjonalnej suszarni osadów (na terenie warszawskiej oczyszczalni ścieków "Południe") - mamy w kraju ok. 15 tego typu instalacji, eksploatowanych lub bliskich uruchomienia, o sumarycznej teoretycznej przepustowości ponad 80.000 Mg s.m./rok (w praktyce nie jest ona osiągana, o czym w dalszej części artykułu), co w przybliżeniu odpowiada ilości osadów z oczyszczania ścieków pochodzących od ok. 4,5 min RLM (przyjmując realny w nowoczesnych oczyszczalniach wskaźnik produkcji osadu ustabilizowanego na poziomie 50 g s.m./RLM'db), i przekracza planowany w KPGO na rok 2010 udział metod termicznych w przekształcaniu osadów ściekowych, praktycznie nie pozostawiając "pola" dla pozostałych technologii z tego nurtu (w tym: monospalania).
PL
Bardzo modna w ostatnich latach niekonwencjonalna metoda słonecznego suszenia osadów ściekowych zyskuje coraz większe zainteresowanie na krajowym rynku oczyszczalni ścieków. Autorzy artykułu spotykali się z obiegowymi opiniami, że podczas słonecznego suszenia następuje higienizacja osadów w tzw. "pryzmach higienizacyjnych". Ponieważ suszenie solarne jest procesem niskotemperaturowym, owa powielana opinia o higienizacji osadów w "pryzmach higienizacyjnych" zaintrygowała ich na tyle, że postanowili przeprowadzić szeroko zakrojone badania nad przeżywalnością mikroorganizmów w osadach poddawanych suszeniu w suszarni słonecznej.
4
Content available remote Możliwości zastosowania słonecznych suszarni osadów w warunkach krajowych
PL
Suszenie staje się obecnie niezbędnym procesem, poprzedzającym zagospodarowanie lub termiczne przetwarzanie osadów ściekowych. W polskich warunkach klimatycznych możliwe jest wykorzystanie ok. 3 kWh/m2 d bezptatnej energii słonecznej. Pozwala to na osiągnięcie takich samych efektów jak przy suszeniu mechanicznym przy kilkadziesiąt razy mniejszym zużyciu energii. Pierwsza w Polsce suszarnia słoneczna powstaje w rzeszowskiej oczyszczalni ścieków.
EN
Drying becomes an essential process previous to sludge management or thermal processing. In Polish climatic conditions it is possible to use approx. 3 kWh/m2 of free solar energy daily. That allows obtaining the same results as by mechanical drying however using several dozens less energy. First Polish solar sludge dryer is built in Rzeszów wastewater plant.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.