Artykuł przedstawia analizę wpływu usytuowania pompy gruntowej na parametry eksploatacyjne pogłębiarek ssących. Parametrami eksploatacyjnymi są zakres stosowalności pompy gruntowej rozumiany jako przedział dopuszczalnych wartości wydajności pompy, maksymalna gęstość mieszaniny gruntowej i związana z nią wydajność pogłębiarki oraz maksymalna głębokość pogłębiania.
Artykuł przedstawia metodykę doboru parametrów pogłębiarek frezująco-ssących. Najważniejszym parametrem charakteryzującym pogłębiarki frezująco-ssące jest jej wydajność. Przedstawiana jest ona wykreślnie dla różnych rodzajów gruntu i odległości refulowania. Decydujący wpływ na wydajność pogłębiarki mają parametry instalacji pogłębiarskiej. Praca przedstawia dobór podstawowych parametrów pogłębiarki frezująco-ssącej w tym parametrów instalacji pogłębiarskiej.
Kopalnie kruszyw coraz uważniej patrzą na zużycie energii oraz trwałość i bezawaryjność stosowanych maszyn, w tym pogłębiarek ssących. Niejednokrotnie to właśnie od pogłębiarki oraz pompy na niej zainstalowanej zależy los całych zakładów wydobywczych, ponieważ najmniejsza przerwa spowodowana awarią wpływa negatywnie na opłacalność produkcji.
Warunki geologiczno-złożowe i hydrogeologiczne mają decydujący wpływ na wybór metody wydobywania kruszywa. W kopalniach odkrywkowych kruszyw naturalnych większość kopalin wydobywa się ze złóż zawodnionych. Obecność poziomu wody na wysokości lub powyżej stropu kopaliny przesądza o prowadzeniu eksploatacji podwodnej, przy której wykorzystywane są m.in. pogłębiarki ssące. Urabianie kopalin pospolitych spod wody z wykorzystaniem tych maszyn jest treścią niniejszego artykułu. W części I przedstawiono pogłębiarki ssące.
Warunki geologiczno-złożowe i hydrogeologiczne mają decydujący wpływ na wybór metody wydobywania kruszywa. W kopalniach odkrywkowych kruszyw naturalnych większość kopalin wydobywa się ze złóż zawodnionych. Obecność poziomu wody na wysokości lub powyżej stropu kopaliny przesądza o prowadzeniu eksploatacji podwodnej, przy której wykorzystywane są m.in. pogłębiarki ssące. Urabianie kopalin pospolitych spod wody z wykorzystaniem tych maszyn jest treścią niniejszego artykułu. W części I przedstawiono pogłębiarki ssące, w części II pogłębiarki ssąco-refulujące.
Warunki geologiczno-złożowe i hydrogeologiczne mają decydujący wpływ na wybór metody wydobywania kruszywa. W kopalniach odkrywkowych kruszyw naturalnych większość kopalin wydobywa się ze złóż zawodnionych. Obecność poziomu wody na wysokości lub powyżej stropu kopaliny przesądza o prowadzeniu eksploatacji podwodnej, przy której wykorzystywane są m.in. pogłębiarki ssące. Urabianie kopalin pospolitych spod wody z wykorzystaniem tych maszyn jest treścią niniejszego artykułu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.