Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  substancje zubożające warstwę ozonową
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wydział Elektromobilności i Nowych Technologii, Departament Techniki Urząd Dozoru Technicznego W artykule przedstawione zostały wymagania dotyczące certyfikatów dla osób realizujących czynności na urządzeniach zawierających SZWO lub F-gazy. Omawiamy kategorie tych certyfikatów oraz do czego uprawniają. Należy pamiętać, że również przedsiębiorstwa podlegają certyfikowaniu. Szczególnie dotyczy to obszarów działania w zakresie między innymi instalowania, konserwacji lub serwisowania, ale nie tylko. Przedstawiamy system nadawania certyfikatów, kontrole UDT i ich zakres.
PL
W Dzienniku Ustaw nr 56 pod pozycją 497 została opublikowana ustawa z dnia 27 lutego 2003 roku o zmianie ustawy o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową. Nowela wprowadziła kilka istotnych zmian w przepisach pierwotnej ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową, bezpośrednio odnoszących się do obrotu i gospodarowania tą grupą związków chemicznych oraz wyrobów je zawierających. Konieczność wprowadzenia tych poprawek wynikała z potrzeby doprecyzowania niektórych zapisów, które były przyczyną wątpliwości interpretacyjnych. Dodatkowo nowelizacja uwzględniła wymogi przepisów unijnych wynikających z Rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 2037/2000 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową oraz wprowadziła korekty zapisów w związku ze stanowiskiem Sekretariatu Ozonowego w Nairobi.
PL
Jednym z najpopularniejszych czynników chłodniczych, używanym w branży od lat, jest substancja o powszechnie znanym skró-cie R22. Z chemicznego punktu widzenia, czynnik ten to jednoizomerowy związek pochodny metanu, noszący nazwę chloro-difluorometan (CHF2Cl), sklasyfikowany Protokołem Montrealskim w grupie sub-stancji HCFC. Zgodnie z Protokołem, temu związkowi chemicznemu przypisano poten-cjał mszczenia ozonu równy 0,055 ODP1). Mimo, iż trudno jest potwierdzić tą wiel-kość, gdyż jest ona wielkością szacunkową, opartą na istniejącej wiedzy oraz podlegają-cą okresowej ocenie i zmianom w świetle decyzji podejmowanych przez strony Pro-tokołu Montrealskiego, to fakt jej istnienia powoduje klasyfikowanie substancji tej ja-ko niebezpiecznej dla środowiska, mimo że jest znacznie mniej szkodliwa niż np. R12 (CF2Cl2), której ODP wynosi 1.
PL
Wraz z wprowadzaniem zaleceń Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową zaczęły pojawiać się próby ich omijania w celu uzyskiwania określonych korzyści, W przypadku kiedy niezgodna z prawem międzynarodowym działalność ma charakter transgraniczny mamy do czynienia z międzynarodowym przestępstwem ekologicznym.
PL
Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową (SZWO), bieżące prowadzenie ewidencji obrotu oraz wykorzystania substancji kontrolowanych jest obowiązkiem producenta, importera lub eksportera, podmiotów wykorzystujących te substancje w związku z prowadzoną działalnością, w tym zajmujących się odzyskiem, recyklingiem lub regeneracją substancji kontrolowanych, a także podmiotów prowadzących działalność polegającą na niszczeniu substancji kontrolowanych lub produktów je zawierających. Ogólnie charakteryzując zagadnienie, ewidencja jest obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców, którzy mają bezpośredni kontakt z substancjami zubożającymi warstwę ozonową. Dla zrozumienia przyjętych w ustawie mechanizmów, kluczowym jest zrozumienie samej idei obciążenia przedsiębiorców dodatkowymi obowiązkami oraz sposobu kontroli kształtowanego aktem rynku.
PL
Blisko roczne obowiązywanie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonowa pokazało, że przedsiębiorcy wykorzystujący w swej działalności gospodarczej substancje kontrolowane wskazują na trudności związane z prowadzeniem ich ewidencji oraz przekazywaniem zbiorczych zestawień do właściwego organu wskazanego w akcie. W dalszym ciągu rodzą się pytania - kto obowiązany jest prowadzić ewidencję, jak prowadzić ewidencję i w jakim zakresie, komu przekazywać informacje, itp. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie prawidłowego prowadzenia ewidencji substancji zubożających warstwę ozonową ze szczególnym uwzględnieniem branży chłodniczej. Mimo ukierunkowanych przykładów przytoczonych i rozważonych w wielu aspektach w artykule, przedstawiane wyjaśnienia również mają zastosowanie do innych branż, w których wykorzystywane są te substancje.
PL
Celem Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową jest redukcja produkcji i konsumpcji substancji chemicznych uznanych za szkodliwe dla stratosferycznej warstwy ozonowej. Skuteczna realizacja postanowień Protokołu wymaga spełnienia wielu warunków o charakterze instytucjonalno-prawnym. Ma to bezpośredni związek z wprowadzeniem zakazów oraz ograniczeń w produkcji, imporcie, eksporcie oraz inicjowaniu zmian w procesach produkcyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.