Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  struktura szklarniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Szkło jako materiał budowlany wciąż pozostaje symbolem postępu i nowoczesności. Szczególny podziw, wśród tego typu struktur wzbudzają budynki wielkoskalarne. Jednocześnie jednak w budynkach takich pojawiają się problemy natury użytkowej, a w szczególności problem utrzymania właściwych warunków mikroklimatycznych spowodowany efektem szklarniowym. Problematyka ta została omówiona w 1 części artykułu, zamieszczonej w numerze 12/2006. W kształtowaniu budynków wielkoskalarnych jako struktur szklarniowych znaczenie mają zagadnienia projektowe o szerokim charakterze, począwszy od makroskali architektonicznej (np. otoczenie, lokalizacja) na detalach skończywszy (np. elementy zacieniające).
2
Content available remote Środowisko zbudowane włączone do ekosystemu - wybrane problemy
PL
W artykule przedstawiono wybrane możliwości kształtowania architektury opartej na relacji obiektu z otoczeniem. Pokazane rozwiązania z zakresu kształtowania bryły, rozwiązań instalacyjnych i materiałowych obejmują również budynki, które są strukturami szklarniowymi. Szczegółowo omówiono nową rolę przegrody zewnętrznej, stopień integracji interaktywnej osłony ze strukturą obiektu oraz jej dodatkowe funkcje. Przykłady realizacji dotyczą budynków naturalnie wentylowanych, w rozwiązaniach których uwzględniono atria, przeszklone pasaże i słoneczne wieże kominowe.
EN
In the article, there will be presented chosen methods of architectural creation based on the relation between building and surroundings. There will be generally show solutions from the range of formation of the solid, installation and material solutions. Which allow to erect buildings as glasshouse structures the new function of exterior wall, the degree of integration of interactive with building structure and its additional functions will be shown particularly. The examples of realised buildings will be related to buildings using natural ventilation, in the solutions which included atrium, passages and solar chimney.
PL
W poprzednich numerach "Świata Szkła", pisząc o strukturach szklarniowych i ich przestrzeni wewnętrznej w architekturze, uwagę koncentrowano na aspektach czysto wymiernych związanych z zagadnieniami użytkowymi i relacją z otoczeniem. Tymczasem, jak pisze Zygmunt Szparkowski podstawą zaistnienia projektu architektonicznego i tego, co w ogólnym pojęciu kojarzy się z architekturą istotna jest funkcja estetyczna. Wielką rolę odgrywa w niej percepcja wzrokowa, która pozwala nie tylko na odbiór bodźców wzrokowych, ale może wywoływać reakcje związane m.in. z odbiorem dotykowym, słuchowym czy też zapachowym. Pozwala to na kreowanie wrażeń związanych ze sferą psychiczną człowieka, a także wrażeń związanych z zapamiętywaniem, zachowaniem itp. 1 Pora więc rozszerzyć temat struktur szklarniowych w architekturze o sprawy związane z ich rolą jako elementu funkcji estetycznej budynku, która wykracza poza obszar zjawisk wymiernych.
PL
Do analizy funkcji estetycznej dzieł sztuki, w tym także obiektów architektonicznych, pomocne jest, o czym była mowa w poprzednim numerze "Świata Szkła", równanie Cohena i Christiansena. Przypomnijmy, że równanie to pozwala na postrzeganie zagadnień estetycznych według trzech podstawowych kryteriów. Obok kryteriów obiektywnych i częściowo obiektywnych istnieje kryterium całkowicie subiektywne, które w odniesieniu do budynków należy traktować w kategoriach ich ekspresji architektonicznej. I właśnie znaczenie struktur szklarniowych w kreowaniu ekspresji architektonicznej budynków biurowych i biurowo-przemysłowych stanowi temat niniejszego artykułu.
PL
Fascynacja szkłem w architekturze nie maleje. Obserwuje się coraz doskonalsze i bardziej nowatorskie rozwiązania w zakresie kształtowania struktur przeszklonych. Architekci z kręgu ekologiczno-technologicznego "eco-tech", jak np. Richard Rogers, Renzo Piano, Norman Foster, Uwe Kiessler, nadają tym strukturom nie tylko rolę składnika formalno-przestrzennej i funkcjonalno-przestrzennej koncepcji projektowej, ale wykorzystują je w idei kreowania proekologicznej architektury budynków, w których dominuje aspekt wykorzystania energii słonecznej, tzw. budynków słonecznych. Struktury szklarniowe stanowią w tych budynkach istotny element strategii pasywnego wykorzystania energii słonecznej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.