Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  struktura spożycia produktów spożywczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Celem przeprowadzonego badania była ocena potraw dzieci w wieku szkolnym w stosunku do wybranych produktów spożywczych. Badanie przeprowadzono w 2014 roku w grupie 140 dzieci w wieku od 9 do 12 lat uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 43 w Gdyni. W pracy posłużono się metodą sondażu diagnostycznego. Badano preferencje dzieci w stosunku do 41 produktów spożywczych i potraw. Stopień akceptacji danego produktu oceniono w oparciu o 3 stopniową skalę, a poszczególnym odpowiedziom przyporządkowano odpowiednie rangi. Do grupy produktów o wysokim stopniu akceptacji przez dzieci w wieku od 9 do 12 lat zaliczono napoje słodzone i produkty wysokoprzetworzone, takie jak: pizza, hamburgery i frytki. Dzieci chętnie spożywają produkty o wysokiej gęstości energetycznej, co może w przyszłości przyczynić się do rozwoju chorób dietozależnych. Wskazane jest podjęcie działań edukacyjnych w środowisku rodzinnym oraz opracowanie i wdrożenie strategii w celu zapobiegania niewłaściwym zachowaniom żywieniowym u dzieci w wieku szkolnym.
EN
The aim of the poił was to assess consumption preferences of schooł-age children towards the selected products and meals. The poił was conducted in 2014 among a group of 140 children aged from 9 to 12 attending the Primary School No. 43 in Gdynia. The diagnostic poił method was used in the project. Preferences of the childn towards 41 foodstuffs and meals were studied. The degree of acceptance of a specific product was assessed on tj basis of a 3-grade scale, and appropriate ranks were assigned to individual replies. Soft drinks and highly processed products, such as pizza, hamburgers and French fries were classified in the group of products with a high degree of acceptance by children aged 9 to 12. Children willingly consume produd with high energy density, which may develop diet-related diseases in the future. It is recommended to introdu educational activities in a family environment and to develop and implement strategies to prevent the incorri nutritional behaviour in school-age children.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.