Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  statute
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Utrzymanie zieleni na terenie miast i wsi w dużej mierze uzależnione jest od warunków występujących na konkretnym terenie. A te różnią się w zależności od tego, czy teren jest zurbanizowany, czy też nie. Wpływ na zieleń może mieć także ukształtowanie terenu czy warunki klimatyczne. Wszystkie te okoliczności mogą determinować rodzaj działań niezbędnych do utrzymania zieleni we właściwym stanie.
PL
Samochody elektryczne stanowić będą jeden z głównych sektorów motoryzacji. Ich udział w światowym transporcie ma z każdym rokiem zwiększać się. Aby ich szybki rozwój był możliwy konieczne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury ładowania ich akumulatorów oraz zapewnienie wystarczających dostaw energii elektrycznej z założeniem znacznego zwiększenia liczby tego typu pojazdów. W artykule przedstawiono propozycję rozmieszczenia stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na głównych sieciach dróg (TEN-T) w kraju oraz przedstawiono strategiczne miejsca ich rozlokowania w miastach. Dla wykonania wstępnej oceny rozlokowania stacji ładowania, określono średni zasięg obecnie dostępnych oraz wprowadzanych na rynek krajowy w najbliższym czasie samochodów w pełni elektrycznych. W artykule omówiono główne szlaki transportowe TEN-T na terenie kraju. Pozwoliło to na przedstawienie propozycji rozmieszczenia stacji szybkiego ładowania. Odniesiono się również do zapisów w ustawie o elektromobilności, która zakłada znaczące zwiększenie liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie kraju.
EN
Electric cars will be one of the main automotive sectors. Their share in global transport is to increase every year. In order for their rapid development to be possible, it is necessary to prepare an appropriate infrastructure for charging their batteries and to ensure sufficient supplies of electricity with the assumption of a significant increase in the number of such vehicles. The article presents the proposal for the deployment of fast electric vehicle charging stations on major road networks (TEN-T) in the country and presents the strategic locations for their deployment in cities. For the initial assessment of the load station deployment, the average range of currently available and introduced to the domestic market in the near future, the fully electric cars were determined. The article discusses the main TEN-T transport routes throughout the country. This allowed the presentation of the proposal for the deployment of fast charging stations. Reference was also made to the provisions in the Act on electromobility, which presupposes a significant increase in the number of charging stations for electric vehicles throughout the country.
PL
Problem przejmowania urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych (dalej „urządzenia") przez gminy lub przedsiębiorstwa wod-kan stanowi od lat jeden z problemów, z którymi boryka się sektor. Gwałtowny rozwój miast i urbanizacja nowych obszarów powoduje, iż odbiorcy usług wodociągowo-kanalizacyjnych lokują swoje domy lub przedsiębiorstwa na terenach podmiejskich. Inwestycjom tym towarzyszy oczekiwanie, iż infrastruktura (w tym sieci wodociągowo-kanalizacyjne) będą nadążać za potrzebami odbiorców. Tymczasem, ograniczenia finansowe po stronie spółek wodociągowo-kanalizacyjnych (wynikające m.in. z taryfowania ich działalności) powodują, iż szybki rozwój sieci nie jest w praktyce możliwy. W efekcie, odbiorcy usług często samodzielnie prowadzą inwestycje zmierzające do przyłączenia do sieci. Domagają się jednak odpłatnego przejęcia urządzeń przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
PL
Od ogłoszenia w lipcu 2006 roku zmian w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2006 r., Nr 123, poz. 858 ze zm.) trwają spory i dyskusje na temat praw i obowiązków przyszłych odbiorców usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w zakresie budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Problemy związane z tymi kwestiami zgłaszał już Rzecznik Praw Obywatelskich. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kilkadziesiąt decyzji dotyczących tej problematyki. Po wielu latach dyskusji w dniu 18 grudnia 2013 r. Komisja Środowiska Senatu wniosła do Marszałka Senatu o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W lutym 2014 r. zaproponowane rozwiązanie zostało uznane przez senatorów za antykonsumenckie. Negatywnie zaopiniowali projekt także między innymi Prokurator Generalny, Sąd Najwyższy, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Minister Sprawiedliwości oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.