Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stability of power grid
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Możliwości oceny bieżącego stanu stabilności SEE
PL
W normalnych stanach pracy systemu elektroenergetycznego poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jak parametry pracy systemu: napięcia węzłowe, moce węzłowe, przekładnie transformatorów, wpływają na wielkość strat przesyłowych, aby w ten sposób optymalizować pracę systemu. W stanach zagrożenia poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jak te same parametry wpływają na warunki bezpiecznej pracy systemu, a głównie na jego stabilność, aby w ten sposób zapobiegać awariom. Zakłócenia stabilnej pracy systemów wynikają z niedostatecznego rozpoznania stanu zagrożenia przed zakłóceniem i ograniczonych możliwości obrony systemów przed kaskadowym rozwojem awarii po wystąpieniu zakłócenia inicjującego awarię. Środkiem zapobiegającym utarcie stabilności w systemie jest zapewnienie wystarczających rezerw zarówno po stronie wytwarzania, jak po stronie przesyłu. Warunkiem bezpiecznej pracy każdego systemu jest zachowanie określonych, lokalnych bilansów mocy czynnej i biernej. Przesyłanie dowolnie dużych mocy na dowolnie duże odległości nie jest możliwe. W sieci występują uwarunkowane prawami fizycznymi, naturalne ograniczenia zdolności przesyłowej sieci na wielu kierunkach przesyłu mocy, próba przekroczenia których kończy się utratą stabilności. Teoretycznie do utraty stabilności w systemie dochodzi po wyczerpaniu fizycznych możliwości przesyłu mocy, tzn. po przekroczeniu naturalnej zdolności przesyłowej sieci na jakimś kierunku przesyłu mocy. Do zakłócenia stabilności w systemie może dochodzić również wtedy, gdy w sieci nie wystąpiły żadne przeciążenia lub nadmierne spadki napięcia. Zadania optymalizacji pracy SEEoraz badanie jego stabilności można realizować w czasie rzeczywistym, przy wykorzystaniu tych samych, aktualnie pozyskiwanych danych pomiarowych i przy użyciu podobnych narzędzi programowych. W obu przypadkach korzysta się z algorytmów obliczania gradientu strat. Dodatkową zaletą metody jest to, że jej wynikami są liczby względne, o jednakowym znaczeniu (interpretacji) dla wszystkich węzłów sieci i różnych stanów pracy sieci. Raz określone wartości krytyczne będą ważne dla różnych układów (normalnych, remontowych) i stanów pracy sieci, w tym dla stanów awaryjnych, powstałych po wyłączeniu pewnej liczby elementów sieci.
EN
Disturbances of power grid stable operation result from insufficient identification of threat state before disturbance and limited opportunities of power grid defense against cascaded development of failure after initiating disturbance. Early identification of stability state (reserve) is one of the most important duties of the system operator. Currently developed tools for testing conditions of power grid stability are not commonly used in current operators action. In the article possibilities of some improvements of effectiveness in this area are discussed.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.