Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  społeczeństwo innowacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł odnosi się do kwestii innowacji społecznych jako źródła przewagi konkurencyjnej. Jak pokazuje doświadczenie krajów liderów innowacyjności, które jednocześnie zbudowały dla swoich mieszkańców najbardziej przyjazne warunki do życia, idea open innovation, przedsiębiorczość społeczna, zachęty do kreatywności i interdyscyplinarności w dużo większym stopniu decyduj¹ o sukcesie gospodarczym niż posiadane zasoby kapitałowe czy surowce naturalne. Omówiono relacje pomiędzy kapitałem intelektualnym a kapitałem społecznym, wskazano źródła innowacji i dokonano analizy sytuacji sektora badań i rozwoju (B+R) w Polsce na tle Unii Europejskiej. W podsumowaniu znalazła się konkluzja, że dla przyspieszenia rozwoju cywilizacyjnego w Polsce konieczne jest szeroko rozumiane partnerstwo publiczno-społeczne i nie jest to postulat „społecznikowski”, lecz nowoczesne podejście pro-innowacyjne.
PL
W dzisiejszych czasach Internet stał się najpopularniejszym i najprężniej rozwijającym się medium komunikacyjnym. Dzięki niemu znaczenie czynnika odległości w procesach porozumiewania się i przekazywania wiedzy uległo marginalizacji. Najcenniejsza stała się sama informacja. Doprowadziło to do powstania nowej formacji społecznej zwanej społeczeństwem informacyjnym. Wraz z rozwojem społeczeństwa nastąpiło tworzenie nowego typu gospodarki opartej na wiedzy. Charakteryzuje się ona rosnącym zapotrzebowaniem na wiedzę i wykwalifikowanych pracowników umysłowych. Zdecydowanie większą rolę odgrywać zaczęły innowacje, będące jednym z głównych czynników decydujących o konkurencyjności przedsiębiorstw. Równie ważna w tym kontekście staje się współpraca nauki i gospodarki, ułatwiająca opracowywanie innowacyjnych rozwiązań oraz późniejsze wprowadzanie ich na rynek. Niniejszy artykuł poświęcony jest jednej z popularniejszych form stymulujących współpracę nauki i gospodarki, jaką są dedykowane temu celowi narzędzia internetowe. Przedstawiono w nim wybrane przykłady tego typu narzędzi, stworzonych w Polsce, Norwegii oraz całej Unii Europejskiej. Na podstawie przeprowadzonego przeglądu narzędzi, przygotowany został wzorcowy model internetowego portalu stymulującego współpracę świata nauki i biznesu. Jego głównym założeniem jest integracja najlepszych praktyk napotkanych podczas badania. Ponadto, model uzupełniony został o proponowane przez autora innowacyjne rozwiązania, które powinny zwiększyć atrakcyjność portalu oraz przyciągnąć do niego większą liczbę użytkowników.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.