Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  specjalne instalacje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule zawarto m.in. najważniejsze zmiany w normie NFPA 25, w stosunku do poprzedniej edycji. Omówiono specyfikę budowy instalacji z tryskaczami suchymi oraz najczęstsze przyczyny zakłóceń w pracy instalacji. Doświadczenia z eksploatacji suchych instalacji tryskaczowych wskazują, że właściciele obiektów m.in. wypełniając postanowienia znowelizowanej ustawy o ochronie przeciwpożarowej powinni zdemontować tryskacze suche po 10 latach ich eksploatacji w urządzeniu tryskaczowym, celem przeprowadzenia ich oceny technicznej. Właściwej oceny może dokonać osoba kompetentna w tym zakresie, np. rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych lub uznana jednostka. Potwierdzenie zachowania przez tryskacze suche podstawowych parametrów z pewnością zapewni właściwe zabezpieczenie mienia i zagwarantuje ich zadziałanie w razie pożaru.
PL
Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System ten, dzięki możliwości stałej regulacji parametrów przepływu powietrza w trzonie klatki schodowej, ma szansę zdecydowanie poprawić uzyskiwany obecnie poziom bezpieczeństwa w tego typu obiektach.
PL
W artykule przedstawiono wymagania dla pompowni na przykładzie amerykańskiego stowarzyszenia FM Global, które bazują na standardzie NFPA 20 (National Fire Protection Association). Na tle tych wymagań wskazano istotne różnice w stosunku do standardów VdS – wydanych przez stowarzyszenie niemieckich ubezpieczycieli Verband der Schadenversicherer. Wytyczne VdS opierają się na dokumencie CEA 4001, podobnie jak Polska Norma [8], dlatego pominięto szczegółowe omawianie tych wytycznych, zakładając, że najistotniejsze z nich są łatwo dostępne w najnowszej normie [8] dotyczącej m.in. pompowni zasilającej instalację tryskaczową.
PL
W artykule omówiono trudniejsze wymagania znowelizowanego rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków oraz zasady wiedzy technicznej dotyczącej instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, wykraczającej poza obszar podstawowych przepisów. Ponadto podano przykłady zastosowania konkretnych zasad projektowania zawartych w rozporządzeniu, w celu ich lepszego zobrazowania.
PL
W artykule omówiono procesy płukania filtrów oraz kwestie doboru pompy do płukania filtrów i dmuchawy do powietrza.
PL
Polskie przepisy określają, kiedy powstaje obowiązek oddymiania poziomych dróg ewakuacyjnych w obiektach użyteczności publicznej. Nie precyzują jednak zasad, według jakich miałby zostać zaprojektowany system oddymiania. Warto, zatem przyjrzeć się jak analogiczne zagadnienie zostało rozwiązane w Francji w szczególności, że w przypadku braku uregulowań określonych kwestii w polskich aktach prawnych projektant może się odwoływać do zasad wiedzy technicznej. Autor przedstawia istotne ich założenia.
PL
W literaturze niewiele jest informacji, które umożliwiają prawidłowe projektowania instalacji dla gazów pochodzenia naturalnego i sztucznego. W praktyce stosuje się uproszczoną metodę projektowania instalacji paliw gazowych, wykorzystującą tablice doboru średnic i spadków ciśnienia, wyznaczone dla gazu miejskiego o gęstości względnej 0,5 i podane w zarządzeniu Min. Budownictwa Miast i Osiedli, Budownictwa Przemysłowego oraz Gospodarki Komunalnej z dnia 12 maja 1956 r. o instalacjach gazowych. A przecież gazy palne różnią się pomiędzy sobą właściwościami fizycznymi. W artykule rozpatrzono możliwość określania średnic i spadków ciśnienia, opracowaną dla całej grupy paliw gazowych.
PL
Pomimo zanikającego znaczenia pary wodnej w ogrzewnictwie i ciepłownictwie nadal występują procesy przemysłowe, w których para wodna jest niezastąpionym nośnikiem ciepła. Do tego rodzaju procesów należy wytwarzanie tektury falistej. W artykule opisano zamknięty, ciśnieniowy system powrotu skroplin w procesach technologicznych i przemysłowych. W oparciu o wyniki uzyskane przy modernizacji procesu wytwarzania tektury dokonano porównania kosztów zastosowania systemu otwartego i zamkniętego.
PL
Dotychczas nie opublikowano pełnej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy tryskacze szybkiego reagowania (RTI < 50) zapewniają lepszą ochronę przeciwpożarową niż tryskacze standardowe (RTI > 80). Artykuł jest krótkim podsumowaniem zebranych informacji, w celu wyjaśnienia powyższej kwestii.
PL
Warunki techniczne ochrony przeciwpożarowej dla obiektów budowlanych określa m.in. rozporządzenie ministra infrastruktury [1]. W dziale VI, rozdziale VI, pt. „Bezpieczeństwo pożarowe” wymagane jest, by budynek był tak usytuowany, zaprojektowany i wykonany, aby w przypadku pożaru zapewnione były m.in. ograniczone rozprzestrzenienia się ognia i dymu w obiekcie, ewakuacja ludzi z obiektu objętego pożarem oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa ekip ratowniczych.
PL
Z datą 11 maja 2006 r. ukazał się Dziennik Ustaw Nr 80, w którym pod pozycją 563 opublikowano nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów [1]. W prezentowanym artykule kolejno omówiono nowe zapisy tego ważnego aktu prawnego.
PL
W poprzednich numerach Rynku Instalacyjnego (RI 1-2/06, s. 70., RI 3/06, s. 97. i RI 4/06, s. 116.) omówiono wstępne warunki oczyszczania wody basenowej oraz jej filtrację i dezynfekcję w krytych obiektach. Obecnie zostanie opisana kolejna metoda, jaką jest ozonowanie.
PL
To już ostatnia część cyklu dotyczącego metod oczyszczania wody w krytych basenach publicznych. W poprzednich numerach Rynku Instalacyjnego (RI 1-2/06, s. 70., RI 3/06, s. 97., RI 4/06, s. 116., RI 6/06, s. 88. i RI 7-8/06, s. 96.) omówiono wstępne warunki oczyszczania wody basenowej, jej filtrację, dezynfekcję, ozonowanie, oczyszczanie ultrafioletem, metodę „Anty-Bio” oraz rozcieńczanie świeżą wodą i czyszczenie niecki basenowej. Obecnie zostaną przedstawione wymagania dotyczące parametrów jakości w technice basenowej.
PL
Do niepalnych instalacji gazów technicznych, stosowanych w technice i lecznictwie, zaliczam instalacje: sprężonego powietrza, podciśnienia i próżni technicznej, tlenu, argonu, azotu, chloru, dwutlenku węgla, helu. Zasady projektowania części z ich są omówione w literaturze i dotyczą: sprężonego powietrza [1, 3], podciśnienia i próżni [4, 7], tlenu [3, 8, 9], dwutlenku węgla stosowanego w uzdrowiskach [10]. W artykule zostaną omówione zasady projektowania pozostałych gazów technicznych: argonu, azotu, chloru, dwutlenku węgla i helu.
PL
W szczególnych uwarunkowaniach hydrogeologicznych, przy wysokich przepływach wód gruntowych, dochodzi do okresowych przebić terenu tymi wodami. Skutkiem są duże kałuże wodne, których zasięg obejmuje znaczną część terenu składowiska odpadów. Groźby okresowego zalewania całego terenu, wraz z drogami dojazdowymi, wynikają zwłaszcza z budowy ziemnej komory zaporowej, chroniącej przed zanieczyszczeniami wypływającymi ze składowiska. Wtedy bowiem dochodzi do spiętrzania wód gruntowych, powodujących ww. zalewiska. W opisanej sytuacji, zdecydowano się na budowę specjalnej instalacji do ciągłego obniżania poziomu spiętrzanych wód, w celu uniknięcia groźby przebicia powierzchniowego wód gruntowych.
PL
W instalacjach basenów przydomowych (prywatnych) zainstalowane są przeważnie filtry ciśnieniowe ze złożem piaskowym, jednowarstwowym. Niestety ich dobór jedynie w oparciu o objętość wody w niecce nie zapewnia należytej cyrkulacji wody w układzie instalacyjnym basenu. W artykule przedstawiono zasady prawidłowego doboru filtrów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.