Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  spalarnia odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że zasoby naszej planety nie są niewyczerpywalne. Dotyczy to również źródeł energii. Będziemy rozmawiać o tym, jak je chronić, podczas Forum Inwestorów Transformacji Energetycznej, które odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Czy w Polsce mamy wystarczającą liczbę instalacji do termicznego przekształcania odpadów? Jakie są progi i gdzie tkwią bariery osiągnięcia wystarczających mocy?
PL
Walka o to, by Polska zbudowała odpowiedni potencjał do odzyskiwania energii z odpadów, to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi branża komunalna w naszym kraju.
PL
Pomimo że spalanie odpadów na skalę przemysłową znane i stosowane praktycznie jest już od blisko 150 lat, to ciągle każdy pomysł budowy takiej instalacji budzi ogromne emocje i protesty społeczne. Zastanawiające jest, dlaczego budowa spalarni odpadów spotyka się z tak ogromnym oporem.
PL
W Europie funkcjonuje ponad 500 spalarni odpadów, na całym świecie ponad 2500, a w Polsce ledwie 9. Dlatego konieczna jest budowa kolejnych. Wbrew obawom, budowa instalacji nie jest groźna dla środowiska. Konieczne jest zatem obalenie szeregu mitów.
PL
Stan globalnego ekorozwoju jest na granicy katastrofy i musi być nieskończenie naprawiany, teraz i w przyszłości. W sposób ciągły należy prowadzić badania i oceniać występujące zagrożenia, z którymi należy się zmierzyć. Odnajdzie się w nim zarządzanie zestawem wielu podsystemów, które pracują w zmieniającym się otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym. System organizuje zarządzanie realizacją - budową, minimalizuje się przy tym ewentualne straty, oszczędza czas, kumuluje rezerwy i ogranicza ryzyko. Przedstawia się w ramach zadania inwestycyjnego, wykonanie kompleksowego zadania inwestycyjnego przynoszącego nieobliczalny efekt ekologiczny uzyskany za pomocą termicznej obróbki odpadów, w zmodyfikowanej technologii, dotychczas niespotykany w tej skali.
EN
The state of global ecodevelopment is on the edge of disaster and must be continually improved, now and in the future. The research must be conducted permanently and threats to be faced, must be continually evaluated. It will include the management of a range of multiple systems, which work in the changing internal and external environment. The system organises the management of the execution - the construction, minimising possible losses, saving time, accumulating reserves and limiting risk. Within the investment task a comprehensive investment is presented with a immeasurable ecological effect caused by thermic waste processing in a modified technology, on an unprecedented scale.
PL
Unia Europejska nie chce finansować budowy nowych spalarni odpadów. Polski Krajowy Plan Odbudowy też nie przewiduje wsparcia dla tego typu inwestycji. Oficjalnie chodzi o ekologię. Jednak wydaje się, że w tle jest walka o zachowanie monopolu na spalarnie przez kraje tzw. starej Unii.
PL
W Polsce działa zaledwie dziewięć instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Konieczna jest budowa jeszcze co najmniej kilkunastu – inaczej utoniemy w odpadach. W sąsiednich Niemczech takich instalacji jest prawie 100.
PL
Nie ulega wątpliwości, że ITPOK-i są instalacjami ciepłowniczymi i powinny być budowane w strukturach przedsiębiorstw ciepłowniczych, rozwiązując dwa problemy: konieczności wymiany zdekapitalizowanych i nieodpowiadających współczesnym wymaganiom emisyjnym starych instalacji ciepłowniczych oraz zagospodarowania i energetycznego wykorzystania pre-RDF-u powstającego w licznych instalacjach komunalnych.
PL
Transformacja energetyczna powinna łączyć interesy ekonomiczne i ekologiczne – mówił na Kongresie Envicon 2020 Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Potencjał energetyczny drzemiący w odpadach i biomasie należy obecnie wykorzystywać w maksymalnym stopniu. To kwestia także naszego bezpieczeństwa energetycznego. Z czasem energia z wiatru i słońca powinna odgrywać coraz większą rolę.
PL
Mimo funkcjonowania aktualnie zdecydowanie lepszego niż jeszcze kilkanaście lat temu systemu gospodarki odpadami, opartego w głównej mierze na sieci instalacji komunalnych i kilku spalarniach odpadów, do pełnego zamknięcia systemu racjonalnej gospodarki odpadami pochodzenia komunalnego brakuje ogniwa, którym jest zagospodarowanie powstającej w instalacjach komunalnych frakcji energetycznej.
PL
Nowoczesna spalarnia odpadów to ostatni element niedokończonej układanki „odpadowej” w Gdańsku, jak i pozostałych gmin w regionie. Po jej uruchomieniu staniemy się doskonale zorganizowaną metropolią w tym zakresie. Doskonale zorganizowaną, czyli bezpieczną i przewidywalną, a to w gospodarce, bez względu na jej profil jest najważniejsze.
PL
W listopadzie 2019 r. ukazała się decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej 2019/2010/UE ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do spalania odpadów. Dotyczy ona instalacji termicznego przekształcania odpadów wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego, tj. instalacji wymienianych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych, albo środowiska jako całości. Są to instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 tony na godzinę lub instalacje do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 ton dziennie. Tak więc wszystkie istniejące obecnie w naszym kraju spalarnie odpadów komunalnych podlegają tym regulacjom.
PL
W referacie omówiono praktyczny przypadek zaprojektowania dużych ścian żelbetowych w spalarni odpadów, z uwagi na odporność ogniową, na bazie rozpatrywania pożaru jako wyjątkowej sytuacji projektowej. Zasadność takiego postępowania wynikała z faktu, że wykorzystanie prostych Danych tabelarycznych PN-EN 1992-1-2 prowadziło do rozwiązań niekorzystnych ekonomicznie. Po przeanalizowaniu nośności ogniowej konstrukcji za pomocą metody Izotermy 500°C oraz w wyniku zastosowania żeber usztywniających ściany znacznie zredukowano ich grubość.
EN
This paper contains a case study of a fire design of large RC walls in a waste incineration plant. In the analysis fire was considered as an accidental design situation. This approach was necessary, because the standard analysis based on simplified Tabulated data given in EN 1992-1-2 has led to a design that was not economically feasible. The analysis of fire resistance of the structure by 500°C isotherm method together with the use of stiffening ribs, has allowed to significantly reduce the required wall thickness.
PL
Mimo że Unia Europejska najprawdopodobniej nie będzie dofinansowywać instalacji termicznego przekształcania odpadów, stawiając na gospodarkę obiegu zamkniętego, polski rząd – który wcześniej z dużą ostrożnością podchodził do spalania odpadów – zamierza połączyć te rozwiązania i ze wspierania spalarni rezygnować nie chce. O zagadnieniach tych mowa będzie podczas 16. Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów”, która odbędzie się w listopadzie w Katowicach i Zabrzu.
PL
40 mln ton – tyle w roku 2035 może wynieść szacowana roczna ilość niezagospodarowanych odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców Unii Europejskiej. I to przy założeniu wypełnienia unijnych celów recyklingu i ograniczeniu składowania. Eksperci obecni na 16. Konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Nowe perspektywy dla lokalnych instalacji WtE w Polsce” jako drogę do ich zagospodarowania wskazują spalanie z odzyskiem energii. Dlaczego, mimo dostępnych technologii, branża spalarni rozwija się w Polsce tak wolno?
PL
To już ponad ćwierć wieku, odkąd RAFAKO S.A. z powodzeniem funkcjonuje na europejskim rynku instalacji termicznego przekształcania odpadów (dalej: ITPO), biorąc w tym czasie udział w realizacji ponad 70. różnych projektów spalarniowych. RAFAKO jest na tym rynku uznanym dostawcą kotłów, bądź też elementów ciśnieniowych kotłów dla tego typu instalacji wyposażonych w zdecydowanej większości w system rusztowy oraz segment oczyszczania spalin gwarantujący dochowanie obowiązujących w Unii Europejskiej norm emisyjnych.
PL
Obecnie, w lutym 2019 r. w Polsce pracuje już 8 spalarni odpadów komunalnych. Do pierwszej, uruchomionej w 2001 r. warszawskiej spalarni odpadów (ok. 40 000 Mg/r.) pod koniec 2015 r. dołączyły duże instalacje w Koninie (94 000 Mg/r.) i Białymstoku (120 000 Mg/r.). W 2016 r. uruchomiono kolejno trzy duże spalarnie: w Bydgoszczy (180 000 Mg/r.), Krakowie (220 000 Mg/r.) oraz w Poznaniu (210 000 Mg/r.). Z końcem 2017 r. dołączyła instalacja w Szczecinie (150 000 Mg/r.), zaś pod koniec 2018 r. ruszyła najnowsza instalacja w Rzeszowie (100 000 Mg/r.). Lada chwila powinna ruszyć budowa kolejnej - w Gdańsku (160 000 Mg/r.). Mamy nadzieję, że uda się jeszcze wybudować instalacje w Olsztynie (110 000 Mg/r.) i Oświęcimiu (150 000 Mg/r.) oraz nową instalację w Warszawie (265 000 Mg/r.).
PL
Przez bardzo długi okres czasu polska gospodarka odpadami opierała się głównie na składowaniu odpadów na składowiskach, co negatywnie wpływało na otaczające środowisko. Wymagania unijne wobec państw członkowskich sprawiły, że w polskim prawodawstwie dotyczącym gospodarki odpadami nastąpiła rewolucja, a samorządy stały się odpowiedzialne za stworzenie lokalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi, które wpłyną na osiągnięcie unijnych celów. Jednym z rozwiązań, którego podjęło się kilka gmin, jest wybudowanie i eksploatacja instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, które nie tylko wpłynęły na zmniejszenie ilości odpadów składowanych, ale wsparły lokalną energetykę poprzez wytworzenie energii elektrycznej i ciepła. Standardy emisyjne wobec instalacji produkujących energię z odpadów, podobnie jak w przypadku konwencjonalnych elektrowni i elektrociepłowni są bardzo rygorystyczne, w związku z czym prowadzony jest ciągły monitoring emitowanych zanieczyszczeń, a systemy oczyszczania gazów odlotowych opracowane są w oparciu o najlepsze dostępne techniki (BAT). W artykule przedstawiono standardy emisyjne obowiązujące spalarnie odpadów, wraz z obowiązkami w zakresie środowiska, a także kwestie związane z instalacją jako źródłem energii. Ponadto krótko scharakteryzowane zostały aktualnie funkcjonujące spalarnie odpadów komunalnych w Polsce, jak również opisano plany rozwojowe w tym zakresie w kraju.
EN
For a very long period of time, Polish waste management was based mainly on landfilling at landfills, which had a negative impact on the surrounding environment. The EU requirements for the Member States have led to a revolution in Polish legislation on waste management and local governments have become responsible for creating local waste management systems that will affect the achievement of EU targets. One of the solutions undertaken by several municipalities is the construction and operation of a municipal waste thermal treatment installation, which not only reduced the amount of waste deposited, but also supported the local power industry by generating electricity and heat. The emission standards for installations producing energy from waste, as in the case of conventional power plants and combined heat and power plants, are very strict, therefore, the continuous monitoring of emitted pollutants is carried out, and waste gas treatment systems are developed based on the best available techniques (BAT). The article presents emission standards applicable to waste incineration plants, including duties in the field of the environment, as well as issues related to the installation as a source of energy. In addition, the currently functioning waste incineration plants in Poland have been briefly characterized, and development plans in this area in the country have been described.
PL
Artykuł przedstawia analizę aktualnie funkcjonujących zakładów termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce i strukturę odpadów przez te zakłady wytwarzanych. Pokazana jest charakterystyka odpadów resztkowych ze spalarni odpadów. Praca prezentuje sposoby obróbki i zagospodarowania tych odpadów w zakładach funkcjonujących w Polsce. Artykuł dokonuje analizy problemów i wskazania kierunków dla gospodarowania odpadami pochodzącymi z zakładów termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce.
EN
Considering the existing and planned inceneration plants we will soon have in Poland nearly 0.5 million Mg of waste from this plant need to safe treatment. Most of the generated waste are ashes and slags, which are partly used for the production of construction aggregates. In Poland, nobody has passed the procedure of end-of-waste for this waste yet. We should like in Czech Rpublic get the REACH procedure for slags and ashes from the incineration of municipal waste. Then we will have products, which we can use in construction. The management of residues from the thermal process, classified as hazardous waste, is a big problem. In most plants, they are currently stabilized and solidified in order to safe storage. However, this process is technical difcicult and expensive. So we have to look for new, methods for safe treatment of dangarous waste from incineration plants to prevent leaching of hazardous substances into the environment.
PL
Każdego roku na świecie wzrastają nakłady planowanych i realizowanych inwestycji związanych z budową spalarni odpadów komunalnych. Postępowanie takie umożliwia istotną redukcję objętości wytworzonych odpadów w zakresie od 80 do 95%. Jednak również w wyniku procesu spalania powstają różne materiały poprocesowe - popioły i żużle, które zawierają metale ciężkie i inne niebezpieczne substancje i powinny one zostać w odpowiedni sposób zestalone lub przetworzone tak, aby możliwe było ich bezpieczne gospodarcze wykorzystanie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.