Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soczewki silikonowo-hydrożelowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Soczewki silikonowo-hydrożelowe i lipidy – przyjaciele czy wrogowie?
PL
Specjaliści ochrony wzroku aplikujący soczewki kontaktowe chcą zapewnić swoim pacjentom dobre widzenie, komfort użytkowania oraz zdrowie oczu. W czasie procesu doboru ocenianych jest wiele parametrów dotyczących zarówno zdrowia oczu pacjenta, jak i samych soczewek. W standardzie doboru miękkich soczewek kontaktowych zalecanym przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych, w części 10 dotyczącej wizyty kontrolnej, widnieje zalecenie oceny soczewek [1]. Jednym z aspektów takiej oceny jest sprawdzenie, czy na soczewce widoczne są osady. W tym artykule skupimy się na oddziaływaniu osadów lipidowych z soczewkami silikonowo-hydrożelowymi (Si-Hy) i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy obecność lipidów na lub w takich soczewkach to zawsze coś złego.
PL
Metoda cryo-SEM jest obiecującą metodą w materiałowych badaniach soczewek kontaktowych. Mimo aplikacyjnej atrakcyjności tej techniki pomiarowej, dotychczas przeprowadzono tylko nieliczne badania wykorzystujące tę metodę do badania soczewek kontaktowych. Ponadto wyniki zawarte w tych publikacjach wydają się bardzo powierzchowne. Do tej pory nie istnieje sprawdzona metodologia przygotowania soczewki kontaktowej do pomiaru cryo-SEM. Celem poniższej pracy było przetestowanie różnych parametrów przygotowania próbki i samego obrazowania, szczególnie w kontekście jakości otrzymywanych obrazów. Docelowo ma to prowadzić do opracowania procedury przygotowania soczewek kontaktowych do pomiarów cryo-SEM, co pozwoli na efektywne ich obrazowanie. Metoda cryo-SEM może być komplementarną metodą wykorzystaną w badaniach soczewek kontaktowych, mających na celu zrozumienie zmian zachodzących podczas ich użytkowania.
EN
Cryo-SEM is a propitious method in contact lens material research. Even though this measurement technique appears to be attractive, few studies using this method for testing contact lenses were conducted. Pre vious research using this method seem to be cursory. There is no proven methodology for preparing contact lens to cryo-SEM examination. The main purpose of this thesis was to test the influence of different parameters of sample preparation and visualisation on quality of obtained photographs. The eventual goal is to develop a methodology of preparing contact lenses for cryo-SEM examinations, thereby enabling their effective visualisation. Cryo-SEM can be a complementary method in contact lens research that aims to understand changes occurring in the lenses during usage.
4
Content available remote Zalety jednodniowych silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych
PL
Ten artykuł napisany został w hołdzie profesorowi Brienowi Holdenowi za wkład, którego dokonał w rozwój silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych w celu poprawy fizjologii oczu osób noszących soczewki. Stwierdzenie, że soczewki hydrożelowe noszone w nocy ograniczają transmisję tlenu, prowadząc do niedopuszczalnego poziomu obrzęku rogówki, w niektórych przypadkach dając zauważalny obrzęk rogówki nawet podczas noszenia w ciągu dnia, pochodzi z pracy Holden i Mertz (1984) dotyczącej minimalnej przepuszczalności tlenu niezbędnej do uniknięcia obrzęku rogówki.
5
Content available remote Zwilżalność a komfort soczewki
PL
W idealnym świecie wszyscy użytkownicy soczewek kontaktowych powinni być zadowoleni z poziomu komfortu, jaki zapewniają ich soczewki i nigdy nie powinni odczuwać potrzeby powrotu do okularów na cały dzień. Jednak obecnie około 30% użytkowników soczewek zaprzestaje ich noszenia, szczególnie pod koniec dnia, z powodu dyskomfortu.1-4. Czy soczewki silikonowo-hydrożelowe będą w stanie zatrzymać te porzucenia? Widzimy pozytywne oznaki, że tak się może zdarzyć.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.