Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soczewki progresywne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Badania dotyczące zastosowania soczewek optycznych do korekcji wad wzroku rozpoczęły się w XVII wieku. W tym kontekście warto przypomnieć dzieło Benito Daza de Valdesa pod tytułem „Uso de los antoios para todo género de vistas”, które ukazało się w 1623 roku w Sewilli i które szybko zostało przetłumaczone z języka hiszpańskiego i wydane w języku angielskim pod tytułem „The use of eyeglasses”. To i inne powstałe w tym czasie naukowe opracowania przyczyniły się do upowszechnienia i rozwoju wiedzy o rozpoznaniu i korygowaniu wad wzroku, jak i do opracowania procedur badania refrakcji, na których w znacznej mierze opieramy się dziś. Jednak obecnie na soczewki okularowe patrzymy przez pryzmat postępu technicznego i technologicznego minionego stulecia, w szczególności w odniesieniu do technologii masowej produkcji soczewek o złożonych krzywiznach powierzchni, czyli FreeForm. Dzięki zastosowaniu frezarek sterowanych numerycznie, możliwe stało się wykonywanie soczewek o bardzo złożonych geometriach krzywizn, jak choćby soczewki progresywne.
2
Content available remote Wpływ parametrów indywidualnych okularowych soczewek progresywnych na widzenie
PL
Klienci decydujący się na rozwiązania w formie soczewek progresywnych bardzo często znajdują się u szczytu własnego rozwoju zawodowego, m.in. z tego względu oczekują rozwiązań, które będą związane z minimalną liczbą kompromisów do zaakceptowania. Jest to jeden z powodów, dla którego soczewki progresywne w świecie optyki okularowej są jednymi z najprężniej rozwijających się konstrukcji – muszą stawić czoła rosnącym oczekiwaniom klientów.
3
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 3
PL
Technologia freeform (lub Free Form) w produkcji soczewek okularowych została użyta i opatentowana po raz pierwszy w 1981 roku przez matematyka Gerharda Fürtera, pracownika firmy Carl Zeiss. Nowa technologia, nazwana Gradal HS, dała firmie z Niemiec przewagę pod względem niespotykanej do tej pory możliwości personalizacji produktu. Jednak pomimo nowej technologii, sam projekt soczewki progresywnej nadal pozostawał znormalizowany. Oznaczało to, że w konstrukcji soczewki nie było możliwe uwzględnienie parametrów takich jak kąt pantoskopowy, krzywizna oprawy, odległości soczewki od rogówki, itp.
4
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 2
PL
W ostatnim artykule (OPTYKA 6(73)2021) opisałem szereg pojęć związanych z soczewkami progresywnymi. Teraz postaram się przedstawić różne projekty tychże produktów. Część opisywanych poniżej konstrukcji została wycofana z produkcji i zastąpiona nowszymi, bardziej komfortowymi soczewkami. Niemniej jednak, producenci dalej w opisach swoich produktów często używają tego nazewnictwa, stąd próba przybliżenia Państwu tych zagadnień.
PL
Korekcja okularowa pacjentów prezbiopijnych wymaga dokładnego określenia należnej mocy sferycznej i cylindrycznej do dali oraz odpowiedniego dodatku do bliży. Obecnie badanie refrakcji jest wykonywane przez okulistów, optometrystów, a także przez tych optyków, którzy opanowali procedury tego badania.
6
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 1
PL
Prezbiopia od lat motywuje producentów soczewek okularowych do wytężonej pracy, szukania nowocześniejszych rozwiązań, umożliwiających jak najlepsze widzenie, bez konieczności zmian okularów. Najlepszym obecnie rozwiązaniem, ciągle udoskonalanym, są szkła progresywne. Skonstruowano je w taki sposób, że obszary przeznaczone do bliży, dali i widzenia pośredniego przenikają się, a granice pomiędzy poszczególnymi obszarami są niewidoczne. Moc w soczewkach progresywnych zmienia się w sposób ciągły, płynny od wartości do dali, przez wartości pośrednie, aż do mocy do bliży. To płynne przejście uzyskane jest dzięki równomiernemu zmniejszaniu wartości promienia krzywizny soczewki. Zmiana promienia krzywizny wpływa na pojawienie się zniekształceń na brzegach soczewki – to tzw. aberracje brzegowe wynikające z niechcianego astygmatyzmu (ryc. 1).
7
Content available remote Soczewki progresywne – czy to na pewno rewolucja?
8
Content available remote Geometryczne wskazówki doboru długości strefy progresji
PL
Producenci soczewek progresywnych oferują kilka długości strefy progresji (DSP) dla każdej konstrukcji. Jak wybrać najlepszą? Kiedyś zwykło się dobierać DSP w zależności od wielkości oprawy. Takie podejście odchodzi do lamusa, ponieważ DSP wpływa bezpośrednio na jakość widzenia oraz okres adaptacji do nowych soczewek progresywnych. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawione zostaną tylko niektóre czynniki wpływające na dobór odpowiedniej DSP. Pominięte zostały preferencje użytkowników oraz wpływ poprzedniej korekcji pacjenta.
PL
Celem przedstawianej pracy dyplomowej było zbadanie oraz analiza przyczyn braku adaptacji do soczewek progresywnych na przykładach zaczerpniętych z praktyki zakładów optycznych. Jako metody badawcze zastosowano dwie ankiety skierowane do pracowników salonów optycznych. Rozpowszechniono je za pośrednictwem grupy branżowej na portalu Facebook oraz drogą mailową. Pierwszy z kwestionariuszy pozwolił na zebranie danych statystycznych na temat częstości występowania problemów z adaptacją do okularów progresywnych oraz przyczyn tych trudności. Ostatecznie, po analizie odpowiedzi i odrzuceniu kilkunastu z nich, sugerujących niską wiarygodność, otrzymano 196 rzetelnych odpowiedzi, co daje satysfakcjonującą niepewność pomiarową 7%. Druga zaś ankieta, która w swojej formie przypominała wywiad, dotyczyła konkretnych przypadków problemów z adaptacją do okularów progresywnych. Zebrano dzięki niej opisy różnych metod rozwiązywania kłopotów z użytkowaniem okularów progresywnych, które są stosowane podczas rozpatrywania „gwarancji adaptacji” przez pracowników salonów optycznych. Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do doskonalenia kompetencji optyków.
EN
The purpose of this thesis was to investigate and analyze the reasons for the lack of adaptation to progressive lenses on examples taken from the optical practices. As a research method, there were used two surveys addressed to the employees of the optical showrooms. They were distributed through the trade group on Facebook and by e-mails. The first one of the questionnaires allowed for collecting statistics on the incidence of problems with adaptation to progressive glasses and the probable causes of these difficulties. Ultimately, after analyzing the responses and rejecting a dozen of them because of the low credibility, this survey received 196 reliable responses, which gives a satisfactory measurement uncertainty of 7%. The second questionnaire, which in its form was reminiscent of the interview, concerned specific cases of problems with adaptation to progressive glasses. It has collected descriptions of the different methods for solving the problems with progressive glasses during “adaptation guarantee” time by the staff of the optical showrooms. The results obtained can contribute to the improvement of the opticians’ competences.
11
Content available remote Soczewki progresywne – podsumowanie zmian
PL
Obserwując szybki rozwój konstrukcji progresywnych dostępnych na rynku optycznym oraz coraz częstsze premiery nowych produktów, warto pokusić się o pewne – nie ukrywam, że bardzo subiektywne – podsumowanie zmian, których jesteśmy świadkami.
PL
Celem badań zrealizowanych w ramach niniejszej pracy było porównanie wyników pomiarów parametrów montażowych niezbędnych do wykonania korekcji okularowej z soczewkami progresywnymi. Analizie (także statystycznej) poddano takie parametry, jak: jednooczny rozstaw źrenic do dali i do bliży, jednooczna wysokość źrenic, odległość wierzchołkowa, kąt pantoskopowy oraz kąt krzywizny oprawy, a pomiary wykonano przy użyciu różnorodnych metod oraz przyrządów pomiarowych. Wyniki uzyskane za pomocą tych metod porównano z pomiarem wykonanym za pomocą elektronicznego systemu wideocentracji.
EN
The aim of the research carried out within this study was to compare the results of measurements of the parameters necessary to make the spectacle correction with progressive lenses. There were parameters analysed ( including statistical analysis) such as: monocular pupil distance for distance and for near, monocular pupil height, vertex distance, pantoscopic angle, and face form angle. The measurements were made using a variety of methods and measuring instruments. The results obtained by these methods were compared with measurements made by an electronic video centration system.
13
Content available remote Soczewki progresywne: wymagania indywidualne cz. IV
PL
Żyjemy często w zbyt mocno uproszczonym świecie soczewek progresywnych, w którym postrzeganie ich oraz rekomendację klientowi sprowadzamy do prostej reguły: im droższa i wyżej pozycjonowana dana soczewka przez producenta, tym lepsza będzie ona dla klienta. Formuła: droższa = lepsza nie w każdym przypadku musi się sprawdzić. Zbyt różnorodne są poszczególne konstrukcje soczewek oraz oczekiwania naszych klientów.
14
Content available remote Soczewki progresywne: technologia free form, cz. II
PL
Kontynuując cykl artykułów poświęcony soczewkom progresywnym, tym razem zamierzam opisać temat technologii free form. Każda osoba zajmująca się na co dzień optyką okularową z pewnością zwróciła uwagę na ogromną popularność soczewek okularowych wykonywanych w nowej technologii free form. Technologia ta dla wielu z nas stała się wręcz synonimem soczewek lepszej jakości i często utożsamiana jest z indywidualizacją. Jednak mało kto zadaje sobie pytanie, co naprawdę kryje się pod pojęciem free form.
15
Content available remote Soczewki progresywne: parametry indywidualne, cz. III
PL
W tej części mojego cyklu artykułów o soczewkach progresywnych zajmę się wpływem poszczególnych pomiarów na zmianę konstrukcji soczewek progresywnych.
16
Content available remote Soczewki progresywne: konstrukcja i parametry, cz. I
PL
Konstrukcje oraz prawidłowy dobór soczewek progresywnych to temat, który od specjalistów wymaga ciągłego dokształcania. Mimo coraz powszechniejszego stosowania najnowocześniejszych urządzeń i programów wspomagających dobór soczewek progresywnych, wciąż niezbędna jest głęboka wiedza teoretyczna, by móc zaspokoić wymagania każdego klienta i zapewnić mu dobre widzenie. Jest to wiedza na tyle obszerna, że nie sposób zamknąć jej w jednym artykule. Dlatego też poniższym tekstem rozpoczynamy cykl artykułów, które, mamy nadzieję, znacząco rozwiną ten trudny, ale ciekawy temat, istotny dla przyszłości rynku optycznego i pomogą optykom zrozumieć istotę konstrukcji soczewek progresywnych. Wraz z autorem Szymonem Grygierczykiem będziemy przemierzać kolejne etapy tej podróży, od podstaw konstrukcji soczewek przez technologię free form i indywidualne rozwiązania po nowoczesne systemy centracji.
17
Content available remote Soczewka progresywna – która lepsza?
PL
Producenci progresywnych soczewek okularowych prześcigają się w argumentowaniu przewagi jednych konstrukcji nad drugimi. W walce o klienta często używamy pojęć trudnych do zrozumienia nawet przez specjalistę, nie mówiąc o przeciętnym użytkowniku okularów. Jak optyk ma się odnaleźć w gąszczu trudnych pojęć? Jak polecić klientowi produkt z przekonaniem dokonania najlepszego wyboru?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.