Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soczewka okularowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Z uwagi na wzrost średniej długości życia nieustannie przybywa osób noszących okulary. Dzięki rozwojowi technologicznemu i postępom w dziedzinie optyki okularowej, pracownicy salonów optycznych mają do zaoferowania swoim klientom wiele produktów, które mogą sprostać ich wymaganiom. Wiele korzystnych właściwości, zarówno optycznych, jak i estetycznych, soczewki okularowe nabywają dzięki zastosowaniu odpowiednich uszlachetnień. Powłoki uszlachetniające nakładane na soczewki stanowią dziś poniekąd standard w optyce okularowej. Użytkownicy okularów nie zawsze zdają sobie sprawę z ich dostępności, nierzadko polegają na opinii specjalisty i za jego namową decydują się na zakup odpowiedniego produktu.
2
Content available remote Urządzenia do wideocentracji
PL
Większość firm sprzedających soczewki okularowe ma w swojej ofercie także urządzenia do automatycznej centracji. Obecnie możemy podzielić ja na dwie główne grupy: urządzenia stojące, urządzenia przenośne, gdzie najczęściej bazą jest tablet z odpowiednim oprogramowaniem.
PL
Badania dotyczące zastosowania soczewek optycznych do korekcji wad wzroku rozpoczęły się w XVII wieku. W tym kontekście warto przypomnieć dzieło Benito Daza de Valdesa pod tytułem „Uso de los antoios para todo género de vistas”, które ukazało się w 1623 roku w Sewilli i które szybko zostało przetłumaczone z języka hiszpańskiego i wydane w języku angielskim pod tytułem „The use of eyeglasses”. To i inne powstałe w tym czasie naukowe opracowania przyczyniły się do upowszechnienia i rozwoju wiedzy o rozpoznaniu i korygowaniu wad wzroku, jak i do opracowania procedur badania refrakcji, na których w znacznej mierze opieramy się dziś. Jednak obecnie na soczewki okularowe patrzymy przez pryzmat postępu technicznego i technologicznego minionego stulecia, w szczególności w odniesieniu do technologii masowej produkcji soczewek o złożonych krzywiznach powierzchni, czyli FreeForm. Dzięki zastosowaniu frezarek sterowanych numerycznie, możliwe stało się wykonywanie soczewek o bardzo złożonych geometriach krzywizn, jak choćby soczewki progresywne.
PL
Powłoki uszlachetniające soczewki okularowe poprawiają ich właściwości fizyczne oraz mechaniczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uszlachetnień, które stanowią standard w dzisiejszej optyce okularowej. Spełniają one konkretne funkcje i dzięki temu mogą zaspokoić rozmaite oczekiwania użytkowników okularów, uzależnione w głównej mierze od ich stylu życia. Wraz z upływem lat oraz rozwojem technologii pojawiają się nowe powłoki, a także zmienia się wiedza personelu i klientów salonów optycznych na temat ich dostępności. Dzięki temu zwiększa się możliwość dostosowania produktu do konkretnych potrzeb przyszłego użytkownika okularów.
5
Content available remote Średnica soczewki okularowej
PL
Średnica soczewki okularowej to pojęcie znane każdemu optykowi. W praktyce okazuje się, że wciąż wielu specjalistów ma problemy ze średnicą soczewki okularowej. Podanie średnicy soczewki jest niezbędne podczas zamówienia produktu.
6
Content available remote Pomiar parametrów montażowych. Cz. 2
PL
Rozstaw źrenic i wysokość montażowa to niezbędne parametry wymagane do prawidłowego montażu soczewki okularowej. Jednak w celu zapewnienia optymalnego widzenia należy również uwzględnić ułożenie soczewki przed okiem pacjenta. W przypadku, gdy oś widzenia przechodzi przez środek optyczny soczewki pod pewnym kątem, pojawia się aberracja: astygmatyzm wiązki skośnej. Wartość tej aberracji dla soczewki sferycznej o mocy D i współczynniku załamania światła materiału n może zostać policzona ze wzorów Coddingtona [3].
7
Content available remote Pomiar parametrów montażowych. Cz. 1
PL
Rozstaw źrenic, wysokość montażowa. Jednym z najważniejszych parametrów niezbędnych do prawidłowego montażu soczewek jest rozstaw źrenic (ang. Pupil Distance, PD), nazywany również odległością międzyźrenicową. Dla optyka stanowi on informację o położeniu środków optycznych soczewek w okularach pacjenta (ang. Optical Center Distance, OCD). Niedokładne lub błędne pomiary mogą prowadzić do niepożądanych efektów pryzmatycznych wywołanych nieprawidłową centracją [3]. PD definiowane jest jako „odległość między środkami źrenic podczas patrzenia na przedmiot znajdujący się w nieskończoności przy wyprostowanej głowie". Najbardziej interesującym parametrem jest jednooczny (monokularowy) rozstaw źrenic, czyli odległość od środka źrenicy danego oka do linii środkowej mostka okularów lub podstawy nosa (ryc. 1).
8
Content available remote Folie pryzmatyczne
9
Content available remote Pocienienie pryzmatyczne oraz technologia Slab-off
PL
W praktyce zawodowej optyka często pojawiają się pojęcia owiane tajemnicą, takie jak pocienienie pryzmatyczne czy soczewki Slab-off. Wszyscy o nich słyszeli, ale nie każdy wie, co za nimi stoi. Na łamach niniejszego artykułu autorzy dołożyli wszelkich starań, aby wyjaśnić opisywane technologie.
10
Content available remote Optyczne metody spowolnienia progresji krótkowzroczności okiem praktyka
PL
Krótkowzrocznością nazywamy wadę układu optycznego oka, w której równoległe promienie wchodzące do oka skupiają się przed siatkówką, a nie prawidłowo na niej.
11
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 3
PL
Technologia freeform (lub Free Form) w produkcji soczewek okularowych została użyta i opatentowana po raz pierwszy w 1981 roku przez matematyka Gerharda Fürtera, pracownika firmy Carl Zeiss. Nowa technologia, nazwana Gradal HS, dała firmie z Niemiec przewagę pod względem niespotykanej do tej pory możliwości personalizacji produktu. Jednak pomimo nowej technologii, sam projekt soczewki progresywnej nadal pozostawał znormalizowany. Oznaczało to, że w konstrukcji soczewki nie było możliwe uwzględnienie parametrów takich jak kąt pantoskopowy, krzywizna oprawy, odległości soczewki od rogówki, itp.
12
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 2
PL
W ostatnim artykule (OPTYKA 6(73)2021) opisałem szereg pojęć związanych z soczewkami progresywnymi. Teraz postaram się przedstawić różne projekty tychże produktów. Część opisywanych poniżej konstrukcji została wycofana z produkcji i zastąpiona nowszymi, bardziej komfortowymi soczewkami. Niemniej jednak, producenci dalej w opisach swoich produktów często używają tego nazewnictwa, stąd próba przybliżenia Państwu tych zagadnień.
13
Content available remote Soczewki relaksacyjne
PL
Na rynku optycznym obecnych jest bardzo wiele marek tzw. soczewek relaksacyjnych. Jeśli do tego dołożymy specjalne materiały blokujące część promieniowania niebieskiego oraz powłoki antyrefleksyjne np. typu Blue, których zadaniem jest odbijanie części tego promieniowania, wyjdzie nam kombinacja kilkudziesięciu, a może i nawet kilkuset produktów (nie wspominając już o różnych indeksach czy wersjach fotochromowych). Jak zatem odnaleźć się w tych konstrukcjach, które najlepiej sprawdzą się dla naszego pacjenta? Czy soczewki relaksacyjne możemy proponować każdemu pacjentowi, jakie wartości wsparcia akomodacji powinniśmy wybrać – o tym dowiedzą się Państwo z niniejszego artykułu.
14
Content available remote Soczewki indywidualne
PL
Prawdziwa historia soczewek indywidualnych zaczęła się wraz z wprowadzeniem do powszechnego użytku w laboratoriach optycznych technologii freeform (fot. 1). Technologia ta pozwoliła na całkowitą zmianę podejścia do wytwarzania soczewek okularowych – z prostej obróbki bazującej na uzyskaniu powierzchni sferycznych lub torycznych, do precyzyjnego systemu pozwalającego na obliczenie i opisanie powierzchni soczewki bardzo dużą liczbą punktów w celu optymalizacji jej mocy oraz wykonania powierzchni z dokładnością do 0,01D przy użyciu precyzyjnych maszyn frezujących i polerujących. Dzisiaj praktycznie każdy producent posiada w swojej ofercie soczewki indywidualne. Jednak o ile indywidualne soczewki progresywne są wśród optyków i użytkowników stosunkowo popularne, to indywidualne soczewki jednoogniskowe nadal nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem.
15
Content available remote Soczewki blokujące światło niebieskie
PL
Nowe badania jednoznacznie wskazują, że z roku na rok rośnie odsetek osób doświadczających jakiejś formy cyfrowego zmęczenia wzroku. Szacuje się, że może to dotyczyć od 70% do nawet 90% użytkowników urządzeń elektronicznych. W Optyce nr 2/2021, w artykule dotyczącym soczewek relaksacyjnych, dokładnie omówiłem ten temat. We wprowadzeniu pisałem o tym, jak dużo korzystamy z urządzeń cyfrowych oraz jak korzystanie z tych urządzeń może wpływać na nasz wzrok. Podkreślałem, że jednym z negatywnych czynników wpływających na nasz wzrok jest zwiększona ilość światła niebieskiego. Teraz postaram się rozwinąć ten temat.
16
Content available remote Pierwsze krople na prezbiopię
PL
Prezbiopia, a inaczej starczowzroczność, to stan, który w odpowiednim czasie dotknie każdego z nas. Jest to proces fizjologiczny związany ze starzeniem się organizmu, dotykający soczewki oka, która utraca swoją elastyczność wraz z mijającym czasem. Manifestuje się problemami z widzeniem na bliskie i pośrednie odległości i przyjmuje tendencję progresywną.
17
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 1
PL
Prezbiopia od lat motywuje producentów soczewek okularowych do wytężonej pracy, szukania nowocześniejszych rozwiązań, umożliwiających jak najlepsze widzenie, bez konieczności zmian okularów. Najlepszym obecnie rozwiązaniem, ciągle udoskonalanym, są szkła progresywne. Skonstruowano je w taki sposób, że obszary przeznaczone do bliży, dali i widzenia pośredniego przenikają się, a granice pomiędzy poszczególnymi obszarami są niewidoczne. Moc w soczewkach progresywnych zmienia się w sposób ciągły, płynny od wartości do dali, przez wartości pośrednie, aż do mocy do bliży. To płynne przejście uzyskane jest dzięki równomiernemu zmniejszaniu wartości promienia krzywizny soczewki. Zmiana promienia krzywizny wpływa na pojawienie się zniekształceń na brzegach soczewki – to tzw. aberracje brzegowe wynikające z niechcianego astygmatyzmu (ryc. 1).
18
Content available remote Odległość źrenic – metody pomiaru i znaczenie praktyczne
PL
Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Jego poszczególne składowe umożliwiają m.in. odbieranie bodźców zewnętrznych, rozpoznawanie kształtów, rozróżnianie kolorów czy określenie dystansu między obserwowanymi przedmiotami. Spośród struktur tworzących ten precyzyjny układ szczególną uwagę należy skupić na źrenicy. Jest to czarny otwór w środkowej części tęczówki, który warunkuje ilość wpadającego światła do wnętrza gałki ocznej. Klienci często nie zdają sobie sprawy, jak istotne podczas wizyty w salonie optycznym są pomiary, takie jak: rozstaw źrenic, wysokość montażu, kąt pantoskopowy czy odległość wierzchołkowa (vertex distance, VD), czyli odległość między tylną powierzchnią soczewki korekcyjnej (okularowej) a przednią powierzchnią rogówki. Zdenerwowanie lub pośpiech źle wpływają na precyzyjne wykonanie pomiarów, które stanowią ważny aspekt w układzie optycznym: soczewka okularowa – oko. Okulary spełnią swoją funkcję w momencie, kiedy będą prawidłowo wykonane. Na to wpływa nie tylko znajomość wady refrakcji pacjenta, ale również prawidłowy montaż soczewki okularowej w oprawie korekcyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem odległości między źrenicami i ich wysokości względem oprawy. Poznanie różnorakich metod pomiaru odległości źrenic ułatwia pracę w salonie optycznym i umożliwia wybór najbardziej precyzyjnej i praktycznej metody. Profesjonalna obsługa i wykonanie wszystkich pomiarów zapewniają komfortowe widzenie i poprawiają jego jakość w okularach. Niezależnie od sposobu mierzenia ważny jest jednak efekt końcowy, czyli wykonanie pracy okularowej uwzględniającej indywidualne parametry pacjenta i umożliwiającej zadowalające widzenie.
19
Content available remote Korepetycje z metod wyznaczania mocy soczewek okularowych, cz. 3
PL
W poprzednich artykułach skupiliśmy się na podstawach oceny mocy soczewek okularowych oraz zasadzie działania dioptriomierza lunetowego. Jednak wraz z postępem technologicznym pojawiły się nowocześniejsze rozwiązania konstrukcji soczewek okularowych, przy których podstawowe metody użytkowania dioptromierza są niewystarczające. Soczewki wieloogniskowe czy pryzmatyczne stanowią wyzwanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dioptriomierzem lunetowym. W niniejszym artykule przyjrzymy się bardziej zaawansowanym pomiarom tych nowoczesnych konstrukcji oraz dodatkowemu narzędziu ułatwiającemu pomiar dużych wartości pryzmatycznych.
EN
In the previous articles, we had focused on the basics of assessing the power of eyeglass lenses and the principle of operation of a manual focimeter. However, along with the technological progress, more modern solutions for the construction of eyeglass lenses have appeared, for which the basic methods of using the diopter are insufficient. Multifocal or prismatic lenses are a challenge for people starting their adventure with a manual lensmeter. In this article, we will look at more advanced measurements of these modern designs and an additional tool to facilitate the measurement of large prism values.
20
Content available remote Korepetycje z metod wyznaczania mocy soczewek okularowych, cz. 2
PL
Wszystkich specjalistów ochrony wzroku łączy jedna podstawowa umiejętność, jaką jest określenie mocy soczewek okularowych. W drugiej części mini serii korepetycji z wyznaczania mocy skupimy się na działaniu frontofokometru lunetowego. Poznamy jego początki, które paradoksalnie nie były związane z optyką okularową. Dodatkowo poznamy mechaniczne zasady działania dioptromierza. Na koniec omówione zostaną różne grafiki płytek testowych oraz metody pomiarowe. Artykuł dodatkowo jest opatrzony rycinami i zdjęciami pochodzącymi bezpośrednio z danego rodzaju frontofokometrów.
EN
All eye care specialists share one basic skill, which is determining the power of eyeglass lenses. In the second part of the mini-series of tutoring in power determination, we will focus on the operation of the manual focimeter. We will learn about its beginnings, which, paradoxically, were not related to eyeglass optics. In addition, we will learn about the mechanical principles of operation of the focimeter. Finally, images of the test plate and measurement methods will be discussed. The article provides figures and photos directly from a given type of focimeter.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.