Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  small architecture
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Tak zwane zielone dachy to coraz powszechniej dostępne zielone przestrzenie w miastach. Ich znaczenie w procesie polepszania standardu naszego życia jest bezdyskusyjne. Nadal jednak zielone dachy są niewykorzystanym obszarem, który może służyć rekreacji, wypoczynkowi i edukacji.
PL
Pierwsze zielone przystanki z funkcją retencjonowania wód opadowych na terenie Miasta Białegostoku pojawiły się w 2019 r. Wielokrotnie nagradzane, doskonale wpisały się w przestrzeń miasta.
PL
Rozwiązania z zakresu małej architektury to nieodłączne elementy projektów już istniejących, nowo powstających i rewitalizowanych przestrzeni miejskich. Poza kryterium designu, coraz ważniejszymi argumentami decydującymi o wyborze konkretnych rozwiązań z tego zakresu są z jednej strony – funkcjonalność miejskich mebli, z drugiej zaś – trwałość materiałów, z których są one wykonane.
PL
Miasto bez małej architektury nie spełnia swojej funkcji. To dzięki niej wzrasta atrakcyjność przestrzeni, a my znajdujemy miejsca do relaksu. To ona zapewnia czystość i zabezpiecza przed niekontrolowanym pojawianiem się much czy gryzoni.
PL
W minionym roku jednym z najczęściej pojawiających się haseł w kontekście miejskiego designu były zielone przystanki. Radom, Białystok, Siemiatycze - powstałe "żyjące" wiaty stały się sensacją w mediach społecznościowych. W efekcie mieszkańcy innych polskich miast z entuzjazmem domagali się wybudowania zielonych przystanków także u nich.
PL
Po dniu w pracy lubimy odpocząć w wygodnym fotelu czy na sofie. Wiemy, że o dobrej jakości przestrzeni w domu świadczą m.in. komfortowe meble. Ta logika sprawdza się również w budowaniu inteligentnegi miasta (ang. smart city).
PL
Budowa placu zabaw lub siłowni plenerowej na pierwszy rzut oka wydaje się łatwa. W końcu to małe obiekty, a coraz bardziej profesjonalni producenci chętnie podpowiedzą, jakie strefy bezpieczeństwa wokół urządzeń należy zachować.
PL
Zielone wiaty przystankowe to fantastyczna koncepcja, która w ostatnich miesiącach jest gorąco komentowana w polskich mediach społecznościowych. O tym, że potrzebujemy w miastach więcej zieleni, nie trzeba nikogo przekonywać.
PL
Z raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej wynika, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia wzrośnie liczba ludności w wieku 60-79 lat. Dlatego ważne jest dostosowywanie miast do ich potrzeb. Pierwszym krokiem może być wyposażenie przestrzeni w meble miejskie przyjazne dla seniorów.
PL
Czy w Polsce czujemy się bezpiecznie? Jakie rozwiązania przestrzenne - popawiające ten stan - już funkcjonują? Czy to czas na podjęcie tematu antyterroryzmu?
PL
Senior ma ogromną motywację i skłonność do przebywania na świeżym powietrzu, docenia i kontemluje zieleń. Niestety obecnie duży nacisk w projektowaniu parków położony jest na place zabaw dla dzieci, a zapomina się o potrzebach osób w podeszłym wieku.
PL
Rosnąca przewaga „szarej” infrastruktury i zabudowy w stosunku do zieleni miejskiej sprawia, że ulice miast coraz częściej stanowią przestrzeń nieprzyjazną dla mieszkańców i służą wyłącznie komunikacji. Zachowanie walorów estetycznych oraz roślinności w mieście to kwestia kluczowa, gdyż wpływa bezpośrednio na jakość życia jego mieszkańców.
PL
Zaniedbywane przez dziesięciolecia przestrzenie nadrzeczne polskich miast zyskały w ostatnich latach na znaczeniu jako tereny rekreacyjne poprzez proces ich rewaloryzacji. Tym samym możemy obserwować powrót życia społecznego i kulturalnego nad wodę.
PL
Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń miejska jest niezwykle skomplikowaną tkanką, wymagającą interdyscyplinarnego podejścia wielu profesjonalistów oraz samych mieszkańców. W strukturze tej napotkać można wiele problemów, ale i potencjału, który warto wykorzystać. Podstawą sukcesu dobrze zaprojektowanej przestrzeni jest rozpoznanie potrzeb użytkowników oraz dobranie takich zabiegów projektowych, które sprawią, że będziemy chcieli pozostać w niej na dłużej. Niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej małej architektury, która może podkreślić atuty miejsca, wyróżnić je, czy też zamaskować niechciane elementy.
EN
Many components influence the quality of the spa space. It is welldeveloped and includes functional and visually interesting small architecture and botanically and aesthetically diverse vegetation. It is a showcase for the town, and its attractiveness has an impact on strengthening the treatment process and increasing tourist interest. According to the respondents, the promenade in Iwonicz Zdrój is adequately equipped with elements of small architecture and has an interesting arrangement of plants. In their opinion the current development of the space is consistent and complements the historic sanatorium architecture. This is also confirmed by field studies regarding the analysis of small architecture. Visitors to the area feel safe and rest well. The shortcomings on a fairly long walking route are the lack of sanitary installations and shade, which is particularly troublesome in the high tourist season.
16
Content available remote Design w przestrzeni publicznej
PL
Uliczne kosze to elementy wyposażenia stosunkowo nowe na miejskich ulicach. W Warszawie jeszcze w XIX w. nie dawano sobie rady z utrzymaniem czystości na ulicach, a na większości podwórzy stały skrzynie na odpadki, w których grasowały psy, koty i szczury.
PL
Zazwyczaj staramy się pokazywać pozytywne przykłady, które inspirują i zachęcają do działania. Ale czasami trzeba uczyć się na błędach. Dlatego warto dowiedzieć się również tego, jak nie powinien wyglądać plac zabaw.
PL
Lato, słońce, plaża, szum morza... Jedni lubią leżeć na plaży i opalać się godzinami, inni wolą spędzać czas aktywnie – pływając, serfując, grając we frisbee. Nad morzem znajdziemy też kreatywnych konstruktorów zamków z piasku, kolekcjonerów muszelek i bursztynów. Są też tacy, dla których wyjazd nad Bałtyk się nie z wypoczynkiem, lecz z drogą przez mękę.
PL
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jedyną rolą ogrodzenia jest fizyczne, materialne wyznaczenie granicy gruntu czy własności. Jednak nie jest ot jedyna funkcja jaką te elementy małej architektury mają do spełnienia.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.