Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  silnik energooszczędny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Sprawność silników elektrycznych jako parametr strategiczny
PL
Postępująca globalizacja światowej gospodarki oraz zmiany klimatyczne powodowane rozwojem przemysłu spowodowały, że racjonalne wykorzystywanie naturalnych zasobów energetycznych, ogólnie rozumiane bezpieczeństwo energetyczne, w tym również produkcja energii elektrycznej i jej optymalne wykorzystanie, urosły do rangi najważniejszych problemów polityczno-gospodarczych współczesnego świata.
4
Content available remote Rosnąca rola efektywności energetycznej układów napędowych
PL
Główne przyczyny rosnącego zainteresowania problematyką efektywności energetycznej układów napędowych są natury ekonomicznej i wiążą się z poszukiwaniem sposobów ograniczania kosztów tych układów w całym cyklu ich życia, obejmującym fazy projektowania, produkcji, użytkowania i utylizacji. Podejście takie promują liczne dyrektywy Unii Europejskiej, jak m.in. DYREKTYWA 2005/32/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 6 lipca 2005 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię. Ich wspólnym celem jest obniżenie zużycia energii w całym cyklu energetycznym, a więc również u odbiorców końcowych.
PL
Wsparcie wysoko sprawnych elektrycznych układów napędowych jest jednym z zadań finansowanego przez Fundusz na rzecz Globalnego Środowiska (GEF) projektu Polski Program Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych (PEMP). Projekt ten jest implementowany przez dwie agencje wdrażające - Krajową Agencję Poszanowania Energii SA oraz Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Ma na celu obniżenie krajowej emisji gazów cieplarnianych poprzez efektywniejsze wykorzystanie energii w elektrycznych układach napędowych, w tym poprzez upowszechnienie na polskim rynku silników elektrycznych o najwyższej sprawności energetycznej.
6
Content available remote Klasy sprawności silników indukcyjnych niskiego napięcia
PL
Produkowane obecnie silniki indukcyjne są urządzeniami o wysokiej sprawności (rysunek 1), szczególnie w porównaniu ze sprawnościami urządzeń, które zwykle napędzają. Dodatkowo różnice w sprawnościach dostępnych na rynku silników, które są rzędu kilku punktów procentowych (tabela 1), prawdopodobnie nie robią dużego wrażenia na kupujących.
7
Content available remote Polskie silniki energooszczędne serii SEE
PL
Ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną w ostatnich latach wynika z wzrastającego postępu technicznego i rozwoju demograficznego. Większa część energii napędzającej świat, ze względu na nieprzekraczalne bariery bezpieczeństwa w energetyce jądrowej, powstaje wskutek spalania paliw kopalnych, powodując emisję do atmosfery około 22 miliardów ton CO2 rocznie. Zdaniem Departamentu Energetyki USA wielkość ta może wzrosnąć o 55% w ciągu następnych 20 lat. Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, energetycy i naukowcy na całym świecie stale poszukują nowych źródeł i sposobów pozyskiwania energii poprzez wykorzystywanie odnawialnych zasobów lub zwiększenie skuteczności jej wykorzystania.
PL
Charakterystyka projektu PEMP. Obecnie wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce, gdzie około 95% elektrowni jest opalanych węglem kamiennym lub brunatnym, generuje równocześnie znaczne zanieczyszczenia do atmosfery. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej oznacza więc wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Analizy wykazały znaczne możliwości redukcji emisji GHG w Polsce poprzez wzrost energooszczędności w napędach elektrycznych. Możliwości te nie są obecnie wykorzystywane w pełni z uwagi na to, iż inwestycje zmniejszające koszty zużycia energii przez napędy elektryczne muszą stawić czoła szeregowi istniejących przeszkód. Aby energooszczędność, która należy do priorytetów polskiej polityki energetycznej, stała się rzeczywistością, potrzebne jest wdrożenie odpowiednich programów w tym zakresie. Polski Program Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych (PEMP) jest programem wykonawczym dofinansowywanym i nadzorowanym przez Fundusz na rzecz Globalnego Środowiska (GEF), który zaaprobował ten program w ramach działań mających na celu ochronę klimatu Ziemi.
PL
Oszacowano oszczędności uzyskiwane dzięki wprowadzaniu do eksploatacji energooszczędnych systemów napędowych. Podano metody definiowania i wyznaczania strat energii i na tym tle przedstawiono tendencje konstrukcyjne i technologiczne silników energooszczędnych, szczególnie krajowej serii SEE.
EN
Estimated savings from introducing into service the energy-saving drive systems. Methods of defining and determining the losses; tendencies as for the design features and production process of the energy-saving motors, in particular the Polish-made motors of the SEE series.
PL
Ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną w ostatnich latach wynika z wzrastającego postępu technicznego i rozwoju demograficznego. Większa część energii napędzającej świat - ze względu na nieprzekraczalne bariery bezpieczeństwa w energetyce jądrowej - powstaje wskutek spalania paliw kopalnych, powodując emisję do atmosfery około 22 miliardów ton CO2 rocznie. Zdaniem Departamentu Energetyki USA wielkość ta może wzrosnąć o 55% w ciągu następnych 20 lat. Gwałtowny przyrost ilości dwutlenku węgla może nasilić zjawisko ubytku warstwy ozonowej i w konsekwencji doprowadzić do globalnego ocieplenia klimatu. Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, energetycy i naukowcy na całym świecie stale poszukują nowych źródeł i sposobów pozyskiwania energii poprzez wykorzystywanie odnawialnych zasobów lub zwiększenie skuteczności jej wykorzystania. Niektórzy analitycy twierdzą, że do roku 2050 połowa zużywanej energii pochodzić będzie z alternatywnych źródeł, takich jak energetyka wiatrowa, słoneczna, geotermiczna, hydroenergetyka i inne. Skuteczność wykorzystania energii elektrycznej można zwiększyć poprzez stosowanie urządzeń energooszczędnych. Największą grupę tych urządzeń stanowią silniki elektryczne, które - jak się ocenia - pobierają około 60% energii produkowanej przez elektrownie.
EN
Energy-saving motors of the SEE series mnufactured by the INDUKTA S.A. company. Methods of determining the efficiency of these motors. Advantages resulting from their application.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.