Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  siedlisko przyrodnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Od początku lat 70. XX w. w celu ograniczenia ujemnych wpływów gospodarki człowieka na zasoby przyrody zaczęto wypracowywać różnego rodzaju międzynarodowe uregulowania prawne dotyczące m.in. ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków zagrożonych. Warto je poznać z uwagi na to, że tego rodzaju miejsca i przestrzenie znajdują się także na obszarach naszych miast.
PL
W obliczu postępującej urbanizacji, przyczyniającej się do wchłaniania przez miasta cennych siedlisk przyrodniczych, ważne wydaje się kształtowanie wśrod lokalnych społeczności postaw odpowiedzialności za stan otaczającej nas przyrody.
PL
Ostatnią formą ochrony, którą rozpatrzymy w naszym cyklu, jest prawna ochrona gatunkowa. To bardzo stara forma ochrony, wdrażana od setek lat. Różne gatunki roślin i zwierząt chroniono ze względu na ich rzadkość i cenność. Polska była jednym z pierwszych na świecie państw, w którym stosowano ochronę gatunkową - i to dosyć często. Przykładowo, Bolesław Chrobry objął ochroną bobry, Władysław Jagiełło - cisy i tury, a Zygmunt August - łabędzie nieme, sokoły wędrowne i żubry.
PL
W poprzednim artykule wyjaśniono liczne niejasności związane z częstym używaniem słowa "siedlisko" w żargonie związanym z ochroną przyrody. Okazało się, że wyraz ten ma w naukach przyrodniczych bardzo wiele znaczeń. W nowej serii artykułów poruszany będzie temat "siedlisk przyrodniczych" w rozumieniu Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz dyrektywy siedliskowej, czyli rzadkich i cennych w skali całej Europy fitocenoz będących przedmiotem zainteresowania Programu Natura 2000.
PL
Siedlisko przyrodnicze "Suche wrzosowiska" łatwo rozpoznać w terenie, choć nie jest wcale częste. Co interesujące, siedlisko to jest pochodzenia antropogenicznego, czyli do jego powstania, istnienia i funkcjonowania przyczynił się człowiek. Nie jest to zarzut, gdyż pochodzenie suchych wrzosowisk nie umniejsza ich znaczenia przyrodniczego.
PL
Na priorytetowe siedlisko Natura 2000, opisywane kodem *91E0, składa się wiele podtypów lasów występujących w dolinach rzek i strumieni, w górach i na niżu. Z poprzedniego artykułu wiemy, iż są to ekosystemy bardzo bogate pod względem różnorodności biologicznej. W związku z powyższym, lasy łęgowe są niezmiernie ważnym składnikiem polskiej i europejskiej przyrody, zwłaszcza że odgrywają znaczącą rolę w cyklach przyrody ożywionej i nieożywionej (m.in. obieg wody, węgla i pierwiastków biogennych).
PL
W poprzednich artykułach przybliżono niezwykle interesujące siedlisko przyrodnicze powiązane z dolinami rzek - lasy łęgowe - o kodzie 91E0. W bieżącym materiale zostanie przedstawione inne zbiorowisko leśne, o ogromnym znaczeniu przyrodniczym i szczególnej roli w gospodarce człowieka. Mowa będzie o grądach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.