Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sewerage pressure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono dwa wybrane aspekty trudności eksploatacyjnych kanalizacji ciśnieniowej. Pierwszym z nich jest korozja siarczanowa, a drugim potrzeba rozpoznania przyczyn zmniejszenia wydajności pompowni w przypadku niezwykle ograniczonych możliwości pomiarowych – w rozpatrywanym przypadku sprowadzonych jedynie do pomiaru przepływu w przewodzie tranzytowym.
EN
In this paper two selected aspects of challenges in pressure sewerage systems are discussed. The first refers to sulfite corrosion and the second to investigating reasons of unexpected pumping stations flow capacity reduction, under limited available measurements of flow parameters. In the specific case, considered here, the only measurements to be done referred to the total flow rate through the common main.
PL
W artykule przedstawiono nowoczesne rozwiązania niekonwencjonalnych systemów kanalizacji. Podano zalecenia dotyczące budowy i eksploatacji oraz zakresy zastosowania kanalizacji ciśnieniowej i podciśnieniowej.
EN
In the article was presented the modern solutions of unconventional sewerage systems. The recommendations apply to construction and operations and ranges use pressure and vacuum sewerage system was given.
PL
W związku z koniecznością spełnienia wymagań narzuconych przez Unię Europejską w zakresie budowy sieci kanalizacyjnych, coraz częściej budowana jest infrastruktura komunalna na terenach wiejskich, o rozproszonej zabudowie. Aby budżety gminne udźwignęły ciężar wielomilionowych inwestycji konieczna jest optymalizacja systemów kanalizacyjnych pod względem wartości inwestycji, jak i kwot przeznaczanych na późniejszą eksploatację. W fazie opracowywania koncepcji i wykonywania analiz opłacalności inwestycji, często inwestorzy zmuszeni są sięgać po alternatywne rozwiązania technologiczne w stosunku do systemów grawitacyjnych. Ze względu na brak wieloletnich doświadczeń w Polsce warto zorientować się jak tego typu problemy zostały rozwiązane w innych krajach. W niniejszym artykule zaprezentowane zostaną doświadczenia eksploatatorów oraz inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. W kraju tym znajduje się w eksploatacji ok. 250 0000 pompowni przydomowych firmy E/One, połączone w systemy składające się z kilkudziesięciu sztuk do ponad tysiąca i więcej. Systemy te budowa ne i eksploatowane są od ponad 35 lat. W dalszej części artykułu zostanie przedstawione pięć miejscowości wykorzystujących kanalizacje ciśnieniową. Dane przedstawione dla trzech pierwszych miejscowości pochodzą z roku 1995, natomiast dane z dwóch pozostałych z roku 2004.
PL
Kanalizacja ciśnieniowa jest znana na świecie od ponad 35 lat, a w Polsce w ostatnich kilku latach jest stosowana na coraz szerszą skalę. Podstawową zaletą tego systemu jest niski koszt budowy kanałów ciśnieniowych. Przy wyborze technologii kanalizacji oraz przy doborze urządzeń należy dokonać również analizy kosztów eksploatacji. W przypadku kanalizacji ciśnieniowej, zasadniczym elementem, kształtującym koszt eksploatacji, są przydomowe pompownie ścieków. Mimo, że w oczywisty sposób od działania pompowni zależy opłacalność całego systemu, rzadko do wyboru pompowni przywiązuje się należytą wagę. Zbyt często o wyborze pompowni decyduje wykonawca przy braku wystarczających wytycznych od projektanta, inwestora i przyszłego eksploatatora. W takiej sytuacji często jedynym kryterium wyboru jest najniższa cena zakupu, czego konsekwencją bywają zawyżone koszty eksploatacji, ponoszone przez lokalną społeczność. Można temu zapobiec przez świadomy wybór urządzeń i technologii.
PL
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej obliguje nas do nadrobienia strat te dziedzinie ochrony środowiska. Do roku 2020 Polska zobowiązała się osiągnąć zachodnioeuropejskie standardy również w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków. Przy wsparciu finansowym Unii w tym okresie ma powstać ponad tysiąc nowych oczyszczalni oraz kilkaset systemów kanalizacyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.