Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  selective collection of waste
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Polska w ostatniej dekadzie zrobiła ogromny postęp w rozwoju selektywnej zbiórki odpadów, w tym recyklingu, jednakże spełnieniu ambitnych celów UE w zakresie odzysku i recyklingu odpadów może być trudno sprostać. Kluczowe jest bowiem wprowadzenie efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale również recyklingu odpadów.
2
Content available remote Selektywna zbiórka odpadów komunalnych na przykładzie wybranej gminy
PL
Dbałość o środowisko zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju wprowadza możliwość i potrzebę racjonalnego gospodarowania odpadami. Wśród ogromnej ilości rożnego rodzaju odpadów, przedmiotem szczególnego zainteresowania logistyki odpadów są odpady komunalne, w tym odpady zebrane w wyniku selektywnej zbiórki. Zainteresowanie tą problematyką w ostatnim czasie rośnie. Jest to efekt zmiany ustawy o odpadach i potrzeby pozyskiwania ze strumienia odpadów komunalnych coraz większych ilości odpadów poszczególnych grup w ramach recyklingu surowcowego. W pracy przedstawiono ocenę systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w jednej z gmin województwa łódzkiego na przestrzeni lat 2009-2011. Wskazano na zagrożenia związane z koniecznością osiągnięcia odpowiednich poziomów zbiórki dla poszczególnych grup odpadów w perspektywie zmian jakie miały nastąpić w wyniku nowelizacji ustawy o odpadach.
EN
Care for the environment in accordance with the principles of sustainable development introduces the possibility and the need for rational management of waste. Among the large number of different kinds of waste, municipal waste, including waste collected during the selective collection are of particular interest. Interest in this issue is increasing in recent years. This is a result of changes to the Act on waste and the need to acquire from the municipal waste stream increasing amounts of particular groups of waste within the raw material recycling. The paper presents the evaluation of a system of selective collection of municipal waste in one of the municipalities of Lodzkie Voivodship for the years 2009-2011. The article pointed out the risks associated with the need to achieve appropriate levels of collection of waste for each group in the perspective of the changes that took place as a result of amendments to the Act on waste.
PL
Żeby spełnić coraz większe wymagania, jakie Unia Europejska stawia Polsce w prowadzeniu efektywnej gospodarki odpadami komunalnymi, konieczne jest prowadzenie selektywnej zbiórki u źródła. Jak się okazuje, wdrożenie wszystkich działań ujętych w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach sprawia niemało trudności. Jeśli dodać do tego propozycje zawarte w projekcie dyrektywy unijnej, uwzględniające nowe, wysokie poziomy recyklingu (ogłoszone na początku lipca br.), to faktycznie przed nami sporo wytężonej pracy. O wyzwaniach tych debatowano 28-30 października br. we Wrocławiu, podczas VI konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, organizowanej przez firmę Abrys.
PL
Porzucone worki z odpadami przy przepełnionych pojemnikach (lub brak pojemników), wypowiedzi rozczarowanych mieszkańców – takie obrazy po 1 lipca br. ukazywane są w mediach.
PL
Jednym z celów nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce jest z pewnością poprawa jakości i ilości odpadów zebranych w sposób selektywny. W udoskonalaniu podjętych działań bez wątpienia pomocne są sympozja, dzięki którym doświadczeni eksperci i przedstawiciele samorządów mają okazję do omówienia sprawdzonych rozwiązań i wskazania problemów. Jednym z tego typu spotkań jest V Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, która odbyła się w dniach 14-15 listopada br. w Szczecinie. Patronat honorowy nad spotkaniem organizowanym przez firmę Abrys we współpracy z Urzędem Miasta Szczecina (UM) objął prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Wystąpieniom prelegentów przysłuchiwało się ponad 140 uczestników. Dwudniowe obrady podzielono na cztery sesje.
PL
Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2013 uczestnicy XIV edycji Konkursu o Puchar Recyklingu dowiedzieli się, kto i w jakiej kategorii okazał się najlepszy. W sumie swój udział w konkursie zadeklarowało 70 podmiotów, od których w drugim etapie spłynęło niemal 270 zgłoszeń w dziewięciu kategoriach. Biorąc pod uwagę zawirowania wywołane wprowadzeniem na przełomie czerwca i lipca br. nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach, frekwencja okazała się stosunkowo wysoka.
PL
Selektywna zbiórka jest jednym z priorytetów gospodarki odpadami. Surowce zebrane w ten sposób charakteryzują się dobrą jakością, wymaganą w procesach recyklingu. W Polsce poziom selektywnie zebranych odpadów wciąż nie przekracza 10% ogólnej masy wytworzonych odpadów komunalnych. Ze względu na fakt, że do 2020 r. aż 50% masy podstawowych surowców zawartych w odpadach powinno być ponownie użytych lub poddanych recyklingowi, konieczny jest dynamiczny rozwój selektywnej zbiórki odpadów oraz zwielokrotnienie ilości materiałów zbieranych w ten sposób. Panuje przekonanie, że selektywne gromadzenie odpadów niebezpiecznych czy bioodpadów wiąże się z wyższymi kosztami, natomiast na selektywnej zbiórce surowców wtórnych gmina „zarabia”. Tymczasem, w przeciwieństwie do zasady naliczania opłaty, koszt selektywnej zbiórki jednej tony surowca często kilkakrotnie przekracza koszty zebrania tony odpadów zmieszanych. Czy zawsze musi tak być?
PL
Wybór modelu selektywnej zbiórki odpadów powinien być poprzedzony rozpoznaniem rynku odzysku i recyklingu. Można ustalić, że selektywnie będą zbierane np. umyte pojemniki po jogurtach albo że w jednym wspólnym pojemniku należy gromadzić szkło, papier i plastik. Czy jednak ktoś zainteresuje się surowcami pozyskanymi w ten sposób? Jaką cenę za nie zaoferuje? Niestety, bardzo często gminy ustalają zasady selektywnej zbiórki bez podstawowej wiedzy na temat procesu odzysku. Ponadto są przekonane o tym, że na surowcach wtórnych można zarobić duże pieniądze i że wiele firm będzie chciało je kupić. Nic bardziej mylnego. Źle przeprowadzona selektywna zbiórka i brak odpowiednich instalacji w regionie, które doczyszczą surowiec, spowodują, że recykler nie będzie nim zainteresowany lub nie zaoferuje oczekiwanej ceny.
PL
Mamy już za sobą pierwsze dwa miesiące zbiórki odpadów komunalnych w nowym systemie. Obnażyły one wiele słabości i niedociągnięć, zwłaszcza w obszarze właściwego rozumienia przez społeczeństwo potrzeby segregacji i zagadnień recyklingowych (traktowanych jako zło narzucone), nad którymi będzie musiał zastanowić się ustawodawca. Okazuje się, że edukacja „odpadowa” nadal jest pietą achillesową polskiej gospodarki odpadami. Swoje trzy grosze dodały również media, które przekazywały wiele mylnych informacji o zasadach selekcji „śmieci”. Oprócz strachu, wywołało to lawinę zapytań do lokalnych operatorów zbierających odpady.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.