Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  segregowanie odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ostatnia z zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wersja projektu ustawy o systemie kaucyjnym wprowadziła bardzo pozytywną zmianę. Chodzi o usunięcie z tego systemu jednorazowych opakowań szklanych i wprowadzenia kaucji tylko na butelki szklane wielokrotnego użytku. Zmiana ta zainspirowała nas do przedstawienia wizji systemu kaucyjnego, promującego właśnie opakowania wielokrotnego użytku i kształtującego postawy proekologiczne konsumentów oraz, w efekcie, producentów.
PL
Podwyżki opłaty za zagospodarowanie odpadów są nieuniknione. Przyczyny wskazywane przez ekspertów zrzeszonych w Forum Gospodarki Odpadami różnią się od tych przedstawianych przez Ministerstwo Środowiska. Obie strony dostrzegają jednak konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań umożliwiających dofinansowanie systemu bez ciągłego sięgania do kieszeni mieszkańców.
PL
Jednym z istotnych problemów, z którymi świat boryka się w ostatnich latach, są odpady. Ich ilość rośnie z roku na rok, a kwestia ich przechowywania, segregowania czy ponownego wykorzystania pochłania wiele czasu i pieniędzy. Dlatego pomocne mogą być realizowane już projekty, jak i zaplanowane na przyszły rok konkursy programu Horyzont 2020, a od 2021 roku nowy program badawczy – Horyzont Europa.
PL
Chcąc wyrazić w przystępny sposób problemy z niską sprawnością "silnika ekonomicznego" ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który nie reaguje na poziomy segregacji uzyskiwane przez producentów odpadów komunalnych w zabudowie wysokiej, należy sięgnąć po obrazowe porównanie.
PL
W perspektywie czterech lat system segregowania odpadów ma zostać ujednolicony we wszystkich gminach w Polsce, więc także edukacja ekologiczna może zyskać nowy wymiar. W wielu miejscach powstaną nowe materiały informacyjne, które trafią do mieszkańców, a ci... prawdopodobnie powtórzą stare błędy.
EN
An environmentally friendly method to segregate FW from waste mixture has been presented. The potential level of the separator, the rotation speed and electrode gap are chosen as the independent experimental factors. Second-order quadratic equations have been elaborated to correlate the interactive relationship between the experimental factors and the separation efficiency. The results of the statistical analysis indicate that the electrode gap has immense influence on FW separation. The optimal conditions of segregation have been determined as follows: potential level of 30 kV, rotation speed of 60 rpm, electrode gap of 54 mm and a maximal separation efficiency of 84.0%.
PL
Norwegia to bardzo dziwny kraj. Nie dość, że wierzą tam w trolle, jest zimno i ciemno, a trzydaniowy posiłek potrafi składać się tylko z ryby, to jeszcze osiągają tam 90-procentowy poziom odzysku i recyklingu szkła. I mają ambicje na więcej!
PL
Edukacja ekologiczna to temat od kilku lat bardzo modny, medialny, ale przede wszystkim potrzebny i ważny. Oczywiście samo mówienie o edukacji nie wystarczy. Należy działać - pokazywać dobre przykłady, zachęcać, wspierać i angażować społeczeństwo, młodzież oraz dzieci.
PL
Głównym celem tego artykułu jest opisanie skali znacznego wzrostu stawek opłat za umieszczanie na składowisku niektórych rodzajów odpadów komunalnych. Ponadto scharakteryzowano w nim przesłanki decyzji o wprowadzeniu nowych podwyższonych stawek. Podjęto również próbę określenia niektórych możliwych konsekwencji wzrostu stawek opłat za składowanie niesegregowanych odpadów komunalnych – dla zarządców składowisk i dla ludności wytwarzającej te odpady.
EN
The paper characterizes the radical growth of fees for deposition of some municipal wastes in Poland starting from 2008. Additionally, an analysis of the reasons for this growth is made. Furthermore, an attempt is made to determine some of the possible consequences of the growth of fees rates for municipal wastes deposition, for administrators of municipal landfill sites and for people producing these wastes.
PL
Selektywna zbiórka odpadów będzie tym efektywniejsza i tańsza, im powszechniej będzie stosowana. Na polskich ulicach i podwórkach pojawia się coraz więcej pojemników do takiej zbiórki - to cieszy. Ale jednocześnie musi być prowadzona powszechna edukacja i informowanie o zasadach i korzyściach wynikających z segregacji odpadów.
PL
Gospodarka odpadami w Hamburgu funkcjonuje w oparciu o system, w którym zakłada się segregację odpadów przez mieszkańców "u źródła", a następnie ich odbiór i zagospodarowanie przez odpowiednie służby. Strumień odpadów komunalnych, o typowym składzie dla dużych aglomeracji miejskich, podzielony został na dwie części - tzw. odpady pozostałe (niem. Restmuell) i surowce wtórne (niem. Wertschtoffe).
PL
Problem gospodarki odpadami dotyczy, każdego z nas, każdy przecież produkuje śmieci i w ten czy inny sposób stara się ich pozbyć. Właśnie ze względu na dużą liczbę osób uczestniczących w systemie gospodarki odpadami przyjęte rozwiązania będą tym skuteczniejsze, im większym poparciem będą się cieszyć wśród społeczeństwa.
PL
Możliwość odzysku surowców lub energii z odpadów w znacznej mierze zależy od ich składu jakościowego. Badania składu odpadów komunalnych z ostatnich 10 lat wykazują wzrastające ilości tworzyw sztucznych. Szczególną funkcję pełnią one na rynku opakowaniowym, gdzie nie tylko chronią i konserwują równie dobrze jak te z surowców naturalnych, ale także mają mniejszą wagę i są bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym.
PL
Ilość odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, produkowanych przez przeciętnego mieszkańca w regionie powiatu kołobrzeskiego sukcesywnie wzrasta. Zjawisko to zaobserwował Miejski Zakład Zieleni Dróg i Ochrony Środowiska (MZZDiOŚ) w Kołobrzegu, prowadzący w większości gmin powiatu selektywną zbiórkę odpadów.
PL
Przeprowadzono ocenę efektywności selektywnej zbiórki odpadów w podpoznańskiej gminie Komorniki w okresie 4 kwartałów 1997/1998 roku. Po upływie 2 lat od wprowadzenia systemu "u źródła" uczestniczyło w nim 28% gospodarstw domowych, z których przeciętny mieszkaniec zebrał w ciągu roku 47 kg odpadów przeznaczonych do recyklingu. Przeprowadzono analizę ilościową i jakościową tych odpadów oraz oszacowano efekty ekonomiczne całego przedsięwzięcia.
EN
Efficiency of selective solid waste collection system was evaluated. The system has been introduced in Komorniki Commune, one of the Poznań satellite communes. The evaaluation was carried out within 4 quarters of a year in the period of 1997/1998. The system of collection "at source" was introduced 2 years ago. Currently, 28% of commune households still participate in this system. An average dweller annually collected 47 kg of solid waste suitable for recycling. Quantitative and qualitative analises of the system was done.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.