Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  satellite maps
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wstrząs w ogóle i szczególe
2
Content available remote Satelity pod strzechy!
3
Content available remote Skartować Armagedon
4
Content available remote W 10 dni dookoła świata
PL
Pod koniec roku 1999 w Instytucie Geodezji i Kartografii powstały mapy satelitarne województwa opolskiego i dolnośląskiego.Na podstawie indyjskich zdjęć satelitarnych zarejestrowanych skanerem LISS-III opracowano mapy województwa opolskiego w skali 1:100 000 i 1:200 000. Kompozycje barwne utworzone z 4, 5 i 3 kanału spektralnego zostały przetworzone przy zastosowaniu metody pozwalającej na uzyskanie szczegółowego obrazu powierzchni ziemi, mimo udziału w obrazie 5-go kanału o niskiej rozdzielczości. Mapę województwa dolnośląskiego wykonano w skali 1:100 000 na podstawie pięciu scen zdjęć Landsat TM.
EN
The article deals with the problem of using aerial and satellite photographs in order to enrich the content of topographical maps in agricultural areas. Such information is particularly valuable for suburban districts of large towns. In these areas there is a strong anthropopression on agricultural areas which are attractive for building villas and other forms of land use for the needs of the dynamically developing town. The process of dividing agricultural land into small plots in areas adjacent to the town and the transformation of their use from agricultural to another is possible to observe and control to a large degree on the basis of interpretation and analysis of actual aerial photographs and satellite images.
PL
W artykule poruszone jest zagadnienie wykorzystania zdjęć lotniczych i satelitarnych do wzbogacania treści map topograficznych na terenach rolniczych. Szczególnie cenne są takie informacje dla obszarów podmiejskich dużych miast. Na takich obszarach bowiem wywierana jest silna antropopresja na tereny rolnicze, które stanowią atrakcyjną przestrzeń dla zabudowy willowej i innych form użytkowania terenu dla potrzeb dynamicznie rozwijającego się miasta. Proces rozdrabniania działek na terenach rolniczych przylegających do miasta oraz przekształcania ich użytkowania z rolniczego na inne jest w znacznej mierze możliwy do obserwacji i kontroli na podstawie interpretacji i analizy aktualnych zdjęć lotniczych i satelitarnych. Połączenie informacji fotomap i map satelitarnych z informacjami zawartymi na mapach topograficznych daje niezrównanie bogatszą i bardziej aktualną informację dla potrzeb oceny zagospodarowania terenu i planowania przestrzennego niż tradycyjne kreskowe materiały kartograficzne. Dla udowodnienia tej tezy rozpatrzono dwa przykładowe fragmenty podmiejskich terenów Warszawy zobrazowane kolejno: raz na mapie satelitarnej i mapie topograficznej oraz na mapie satelitarnej połączonej z mapą topograficzną, drugi raz zaś na zdjęciu lotniczym, mapie topograficznej i zdjęciu lotniczym połączonym z mapą topograficzną.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.