Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  salon optyczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Urządzenia do wideocentracji
PL
Większość firm sprzedających soczewki okularowe ma w swojej ofercie także urządzenia do automatycznej centracji. Obecnie możemy podzielić ja na dwie główne grupy: urządzenia stojące, urządzenia przenośne, gdzie najczęściej bazą jest tablet z odpowiednim oprogramowaniem.
2
Content available remote Sztuczna Inteligencja w salonie optycznym
PL
OpenAI zdobyto duże zainteresowanie i zwróciło na siebie uwagę od samego początku swojego istnienia w 2015 roku. Jednak zamieszanie wokół OpenAI, szczególnie w kontekście modeli językowych takich jak GPT (Generative Pre-trained Transformer), stało się bardziej zauważalne w ostatnich latach, a szczególnie po prezentacji GPT-3 w czerwcu 2020 roku.
3
Content available remote Sferometr w salonie optycznym
PL
Sferometr (fot. 1) jest jednym z najprostszych narzędzi dostępnych optykowi. Jak z niego korzystać i co można nim mierzyć?
PL
Ponad połowa pełnoletnich mieszkańców Polski ma wadę wzroku. Najpopularniejszą metodą korekcji są okulary – stosuje je 91% pacjentów [1]. Spośród wszystkich użytkowników okularów, więcej niż 70% dokonuje zakupu w lokalnych salonach optycznych. Niestety, blisko 10% zaopatruje się w okulary w tzw. punktach pozaoptycznych – w supermarkecie, w aptece, na targowisku czy w Internecie [2]. Druga kategoria wiąże się z pojęciem tzw. okularów gotowych. Jest to produkt wytwarzany na skalę masową, produkowany w jednakowych wartościach korekcji dla oka lewego i prawego oraz stałym rozstawie środków optycznych. Z uwagi na jego charakterystykę, powinien być użytkowany jedynie przez docelową grupę odbiorców oraz tylko w szczególnych przypadkach. Niestety, rzeczywistość weryfikuje powyższe zalecenia i niejednokrotnie okazuje się, że ta metoda korekcji często wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem. Takie postępowanie może powodować wystąpienie negatywnych skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, uczucie napięcia oczu, brak koncentracji, a nawet podwójne widzenie [3].
PL
Pojęcie prawidłowego widzenia nie ogranicza się jedynie do aspektu możliwie najwyższej ostrości wzroku do bliży czy dali. Bardzo ważne jest również widzenie obuoczne, czyli złożona i skoordynowana współpraca pomiędzy obojgiem oczu oraz mózgiem. Umożliwia ona równoczesne i obuoczne postrzeganie obiektów wzrokowych z zachowaniem pojedynczego, przestrzennego widzenia. Co ważne, obraz powstający w efekcie widzenia obuocznego charakteryzuje się wyższą jakością oraz szerszym polem widzenia w porównaniu do widzenia jednoocznego [1]. Należy podkreślić, że prawidłowe widzenie obuoczne zależne jest od wielu różnorodnych czynników. Wymagana jest prawidłowa anatomia i funkcjonowanie obojga oczu, prawidłowe ustawienie gałek ocznych oraz prawidłowa czynność nerwów, mięśni okoruchowych i centralnego układu nerwowego. Zaburzenia któregokolwiek z czynników mogą prowadzić do powstania zaburzeń widzenia obuocznego, wynikających z heterotropii czy heteroforii. Z kolei przedłużony czas ich występowania możne prowadzić do uruchomienia niepożądanych procesów adaptacyjnych, które ograniczą możliwość widzenia. Zalicza się do nich przede wszystkim: niedowidzenie, ekscentryczną fiksację oraz tłumienie [1].
PL
Okulary stanowią najchętniej stosowaną metodę korekcji wad wzroku. Zainteresowani dokonują ich zakupu w salonach optycznych – u lokalnych przedsiębiorców i w placówkach sieciowych oraz w punktach poza optycznych, takich jak supermarkety, targowiska, sklepy sportowe czy Internet. Druga kategoria wiąże się z pojęciem tzw. okularów gotowych. Jest to produkt wytwarzany na skalę masową, o jednakowych wartościach korekcji dla oka prawego i lewego oraz stałym rozstawie środków optycznych. Z uwagi na jego charakterystykę, powinien być użytkowany jedynie w szczególnych przypadkach. Niestety, rzeczywistość weryfikuje powyższe zalecenia i niejednokrotnie okazuje się, że ta metoda korekcji często wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem. Takie postępowanie może powodować wystąpienie negatywnych objawów, takich jak bóle głowy, uczucie napięcia oczu, problemy z koncentracją, a nawet podwójne widzenie.
7
Content available remote Progresywny Punkt Widzenia – czym zastąpić źrenicówkę?
PL
Rozstaw źrenic klienta oraz minimalna średnica soczewki do montażu to dwa niezmiernie ważne parametry. Doświadczony pracownik salonu optycznego wie, że ten pierwszy ma bezpośredni wpływ na drugi. Ich pomiar jest standardem przy każdym zakupie okularów. W czasach, gdy trudno było o poręczne i niewielkie narzędzia, prym wiodła specjalnie ukształtowana linijka, nie bez powodów zwana „źrenicówką”. Aktualnie rozwój technologii pozwolił stworzyć kilka interesujących narzędzi. Tym razem Progresywny Punkt Widzenia skupi się na porównaniu funkcjonalności nowych przyrządów do pomiaru rozstawu źrenic i średnicy z linijką optyczną.
8
Content available remote Progresywny Punkt Widzenia – czym kierować się podczas wyboru podgrzewacza?
PL
Podgrzewacz do opraw to podstawowe, a zarazem niezbędne wyposażenie salonu optycznego. Wykorzystując to urządzenie, każdy doświadczony optyk jest w stanie bezpiecznie zamontować soczewki okularowe w oprawach lub dopasować okulary do indywidualnej budowy twarzy i głowy klienta.
9
Content available remote Praktyka kontaktologiczna w okresie pandemii COVID-19
PL
Wraz z nadejściem pandemii COVID-19 zmieniły się całkowicie reguły funkcjonowania otaczającego nas świata. Nie ominęło to również naszych praktyk optometrycznych. Mam tu na myśli zarówno praktyki samodzielne, z gabinetem terapii widzenia, jak i te działające w salonach optycznych. Zmiany te głównie uwidaczniają się w trzech mocno ze sobą powiązanych obszarach: 1. Zachowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego w gabinecie. 2. Zarządzanie przepływem pacjentów przez gabinet. 3. Zminimalizowanie możliwości zarażenia się wirusem zarówno przez personel, jak i pacjentów.
PL
Metod doboru opraw okularowych jest tyle, ilu optyków na świecie. W salonach możemy spotkać się z różnym podejściem do potrzeb klienta, ale każdej metodzie przyświeca główny cel – zadowolenie klienta. Czy jednak dobór oprawy okularowej ma opierać się na zasadzie doboru pod klienta, czy ważny jest jednak dobór oprawy okularowej dla klienta? Jest pewna różnica pomiędzy tym, czego od nas oczekuje, a jaką w rzeczywistości ofertę możemy mu zaproponować. Sam aspekt estetyczny jest bez wątpienia jedną z ważniejszych kwestii, o której trzeba pamiętać, wybierając z klientem okulary. Od dawna bowiem stanowią one nie tylko pomoc dla narządu wzroku, ale pełnią także funkcję dodatku, dopełnienia całości stylizacyjnej, wpisując się w wygląd danej osoby. Nie wolno jednak zapominać, że prawidłowy dobór oprawy to nie tylko kwestia prezencji, ma on bowiem również niezwykle ważne znaczenie w trakcie prac montażowych, w następstwie wpływając na komfort widzenia użytkownika. Nasz artykuł powstał z myślą o początkujących optykach, studentach decydujących się na pracę już na studiach oraz o doradcach sprzedaży bez praktycznego doświadczenia w pracy w salonie optycznym. Mamy świadomość, że dla wielu z Państwa, bez wątpienia bardzo dobrych specjalistów, temat artykułu może wydawać się nieskomplikowany. Z własnego doświadczenia wiemy jednak, że niektóre zagadnienia, nawet dokładnie przerobione w teorii, mogą odbiegać od codziennej pracy, a w trakcie nauki zawodu wiedza tego typu była, jest i będzie dla nas na wagę złota. W związku z tym postanowiłyśmy dość przystępnym językiem i formą zwrócić uwagę na pewne być może proste, ale bez wątpienia niezwykle istotne zagadnienia.
PL
Metod doboru opraw okularowych jest tyle, ilu optyków na świecie. W salonach możemy spotkać się z różnym podejściem do potrzeb klienta, ale każdej metodzie przyświeca główny cel – zadowolenie klienta. Czy jednak dobór oprawy okularowej ma opierać się na zasadzie doboru pod klienta, czy ważny jest jednak dobór oprawy okularowej dla klienta? Jest pewna różnica pomiędzy tym, czego od nas oczekuje, a jaką w rzeczywistości ofertę możemy mu zaproponować. Sam aspekt estetyczny jest bez wątpienia jedną z ważniejszych kwestii, o której trzeba pamiętać, wybierając z klientem okulary. Od dawna bowiem stanowią one nie tylko pomoc dla narządu wzroku, ale pełnią także funkcję dodatku, dopełnienia całości stylizacyjnej, wpisując się w wygląd danej osoby. Nie wolno jednak zapominać, że prawidłowy dobór oprawy to nie tylko kwestia prezencji, ma on bowiem również niezwykle ważne znaczenie w trakcie prac montażowych, w następstwie wpływając na komfort widzenia użytkownika. Nasze artykuły powstały z myślą o początkujących optykach, studentach decydujących się na pracę już na studiach oraz o doradcach sprzedaży bez praktycznego doświadczenia w pracy w salonie optycznym. Mamy świadomość, że dla wielu z Państwa, bez wątpienia bardzo dobrych specjalistów, temat artykułu może wydawać się nieskomplikowany. Z własnego doświadczenia wiemy jednak, że niektóre zagadnienia, nawet dokładnie przerobione w teorii, mogą odbiegać od codziennej pracy, a w trakcie nauki zawodu wiedza tego typu była, jest i będzie dla nas na wagę złota. W związku z tym postanowiłyśmy dość przystępnym językiem i formą zwrócić uwagę na pewne być może proste, ale bez wątpienia niezwykle istotne zagadnienia.
12
Content available remote Bezpieczne Centrum Okulistyczne, czyli jak pracujemy...
PL
Myśląc o nadchodzącej „nowej rzeczywistości”, która rozpoczęła się wraz z ogłoszeniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie, modyfikujemy nasze postrzeganie higieny i ochrony zdrowia. Pojawił się strach i obawy oraz nowe wyzwania. Czas zwolnił. Nasze oczy zwróciliśmy w kierunku uważnej dbałości o życie. Niepewność i zagrożenie odczuwają szczególnie osoby przewlekle chore, potrzebujące leczenia i natychmiastowej pomocy. W nowej rzeczywistości nadal, a nawet szczególnie, musimy dbać o nasz najważniejszy zmysł i zapewnić dobre widzenie wszystkim: dzieciom i dorosłym. Placówkę okulistyczną należy zatem dostosować do nowych warunków, w których wszyscy się znaleźliśmy i bezpiecznie stać na straży zdrowego wzroku.
13
Content available remote Fotografia eventowo-konferencyjna. Publikacja w prasie a RODO
PL
Tematyka RODO dla salonów optycznych, gabinetów, specjalistów ochrony wzroku została Państwu przedstawiona w trzech ubiegłorocznych numerach OPT YKI (4–6/2018). Teraz zajmiemy się wykonywaniem fotografii uczestnikom spotkań branżowych, reportażem dziennikarskim oraz ich publikacją.
14
Content available remote Salon optyczny z perspektywy klienta
PL
Co roku w Polsce otwiera się coraz więcej salonów optycznych, a ich zagęszczenie staje się naprawdę duże. Sytuacje, w których klient, przechodząc jedną ulicą, może dokonać zakupu okularów w kilku miejscach, nikogo już nie dziwią. Czym wyróżnić się na rynku salonów optycznych w obliczu tak dużej konkurencji? Dlaczego klient wybiera to konkretne miejsce spośród pozostałych? Kontynuując rozpoczęty w poprzednim numerze OPTYKI (2/2018) cykl artykułów, postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne nurtujące pytania.
PL
Praca ma na celu przedstawienie działania urządzenia optycznego, jakim jest polaryskop. Zaprezentowano teoretyczne podstawy działania urządzenia, które opiera się na zjawisku zmiany stanu polaryzacji światła przechodzącego przez ośrodek, który na skutek występowania naprężeń, najczęściej o niejednorodnym rozkładzie, stał się optycznie dwójłomny. Przedstawiono różne rodzaje szkła oraz omówiono ich właściwości optyczne. Określono przydatność wykorzystania urządzenia, jakim jest polaryskop, w warsztacie optycznym.
EN
The aim of the paper is to present the principle of operation of a polariscope. Theoretical bases of the device’s functioning, which are based on change of the polarisation state of light passing through a medium, which due to mechanical stress, mostly with anisotropic dispersion, became birefringent. Various types of the optical glass and their optical properties are described. The usefulness of the polariscope in the optical workshop was defined.
16
Content available remote Dlaczego nie kupować gotowych okularów – porady dla klientów (i sprzedawców)
PL
Pomysł na napisanie artykułu o takiej tematyce narodził się podczas chodzenia po gdańskich salonach optycznych. Orientowałem się w ofercie, ponieważ myślałem o zakupie nowych okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Próbowałem uzyskać podstawowe informacje na temat produktów od asystentów sprzedaży i z ciekawości wypytywałem o gotowe okulary dostępne w aptekach i marketach. Personel nie potrafił wytłumaczyć różnic między gotowymi okularami a tymi oferowanymi przez salony, w których pracują. Nie spodziewałem się, że w tak oczywistej kwestii wielu pracowników okaże się bezradnych. Z tego powodu powstał artykuł instruktażowy, który skierowany jest głównie do asystentów sprzedaży i studentów optyki. W tekście zawarte są wszystkie istotne informacje na temat gotowych okularów zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych i wszelkie określenia, którymi powinniśmy posługiwać się podczas rozmowy z klientem.
18
Content available remote Nowoczesna technologia w salonie optycznym
PL
Nowoczesna technologia silnie wkroczyła do salonów optycznych. Gdy porównamy sposób obsługi klienta i narzędzia, które mamy obecnie do dyspozycji, ostatni czas jawi się jako okres ogromnych zmian w stosunku do przyborów, którymi dysponowaliśmy kilkanaście lat temu. Urządzenia typu tablet i smartfon stały się dla wielu optyków naturalnym narzędziem pracy z klientem, i to na wielu różnych płaszczyznach, służąc zarówno jako pomoc typowo sprzedażowa, jak i do wykonywania pomiarów oraz źródło wsparcia w gabinecie optometrycznym. Fascynuje mnie, jakie spektrum możliwości otwiera przed nami technologia i pragnę choć część tej fascynacji Państwu przekazać.
19
Content available remote Jak zwiększyć popularność salonu w mediach społecznościowych?
20
Content available remote Visual merchandising – potężne narzędzie czy teoretyczne dywagacje?
PL
Nie dowiemy się, jak wiele produktów klient jest gotów nabyć, dopóki nie sprawimy, by jak najchętniej robił zakupy. – Paco Underhill, „Dlaczego kupujemy. Obecna rzeczywistość związana jest z licznymi wyzwaniami. W ciągu ostatnich 30 lat byliśmy świadkami ogromnych zmian w wielu aspektach naszego życia. Czy jest nam łatwo te zmiany zaakceptować? To już zależy od indywidualnych predyspozycji danego człowieka. Jednak powinniśmy mieć świadomość, że klienci salonów optycznych oczekują zupełnie czegoś innego niż jeszcze kilka lat temu. Po pierwsze dlatego, że nie konkurujemy tylko z innymi salonami optycznymi w naszej okolicy, ale również ze sklepami, gdzie klienci mogą wydać swoje wolne środki finansowe na zupełnie inne produkty. Po drugie dlatego, że Polacy zaczynają dbać o swój wizerunek, chcą wyglądać modnie i oryginalnie. Te dwa trendy, ze szczególnym naciskiem na aspekt modowy, będą w nadchodzących latach wpływać na rozwój branży optycznej. Tak więc, aby wykreować zainteresowanie klienta naszym salonem optycznym i zachęcić go do wejścia, potrzebujemy innych narzędzi niż dotychczas.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.