Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  safety relay
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote FINDER. Bezpieczeństwo maszyn i urządzeń
PL
W związku z zastąpieniem normy PN-EN 50205 przez PN-EN 61810 powinniśmy na nowo przyjrzeć się tematowi bezpieczeństwa. Zarówno w Internecie, jak i w wielu opracowaniach producentów wciąż możemy znaleźć odniesienia do regulacji ze starszej normy. Jednak należy zwrócić uwagę, że nowa została opublikowana już pod koniec 2015 roku. W związku z tym warto sprawdzić, czy aparatura stosowana w naszych układach spełnia najnowsze wymogi i z powodzeniem możemy we właściwy sposób ochraniać pracowników, osoby postronne, środowisko i otoczenie.
PL
W ramach rozwiązań Safety Integrated Siemens dysponuje wszechstronną ofertą układów sterowania, napędów oraz aparatury łączeniowej, spełniających wszelkie wymagania związane z bezpieczeństwem funkcjonalnym maszyn. Oferta przekaźników bezpieczeństwa z zakresu aparatury łączeniowej SIRIUS została rozbudowana o nowe przekaźniki programowalne serii 3SK2. Przekaźniki te umożliwiają efektywniejszą realizację funkcji bezpieczeństwa i wraz z przekaźnikami serii 3SK1 pozwolą optymalnie rozwiązać większość zagadnień związanych z układami bezpieczeństwa.
PL
W artykule przedstawiono opis wybranych elementów systemu zabezpieczeń zastosowanego w urządzeniu do automatycznej kontroli filtrów przeciwzakłóceniowych. W urządzeniu tym zaimplementowane zostały m.in. 2 roboty typu SCARA do przenoszenia filtrów, stwarzające dla obsługi potencjalne źródło zagrożeń. W systemie sterowania wykorzystano przekaźnik bezpieczeństwa (m.in. do obsługi wyłączników awaryjnych) oraz zamek bezpieczeństwa, zwiększające poziom bezpieczeństwa układu sterowania.
EN
This paper presents a description of the some safety functions in the device used for automatic control of noise suppressing filters. In this device have been implemented 2 SCARA-type robots for handling filters, causing a potential source of risk for operators. The control system uses the safety relay for handling emergency stops, raising the security level of the system.
PL
W artykule dokonano analizy stanu technicznego piły wzdłużnej, przy obsłudze której doszo do wypadku przy pracy. Wskazano nieprawidłowości techniczne naruszające przepisy prawa z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy oraz przedstawiono propozycje eliminacji zidentyfikowanych zagrożeń.
EN
The article presents the analysis of technical condition of a circular saw operating of which caused an accident at work. technical irregularities which violated labour law and work safety were pointed out. Also, some suggestions concerning elimination of identified dangers were made.
PL
Wraz z rozwojem techniki urządzeń optoelektronicznych wzrasta rola użytkowa produktów związanych z systemem bezpiecznego zatrzymania maszyny. Właściwości aktywnych optoelektronicznych urządzeń ochronnych, znanych pod angielskojęzycznym skrótem AOPD, pozwoliły na szerokie ich zastosowanie w aplikacjach przemysłowych we wszystkich kategoriach bezpieczeństwa. Ze względu na ogromne możliwości i znaczącą liczbę dostępnych produktów w niniejszej pracy przedstawiono jedynie nieliczne, reprezentatywne przykłady zastosowań AOPD w układach sterowania bezpiecznym zatrzymaniem maszyny.
6
Content available remote Niezawodna instalacja. Uniwersalne, modułowe przekaźniki bezpieczeństwa
PL
Prosta i bezproblemowa instalacja elementów systemu sterującego bezpieczeństwem w projektowaniu nowoczesnych instalacji jest niezbędna. W szafie sterowniczej muszą być monitorowane, a następnie oceniane pod kątem prawidłowego działania i krzyżowania się obwodów różne sygnały z rejonu eksploatacji urządzeń. W zależności od potencjalnego niebezpieczeństwa przyciski awaryjne instaluje się jako jednokanałowe z jednym zestykiem rozwiernym wymuszonego odłączania lub dwukanałowe z dwoma zestykami rozwiernymi.
PL
W pierwszej części artykułu, który ukazał się w poprzednim numerze, opisaliśmy Państwu budowę i zasadę działania kurtyny świetlnej, zastosowanie układu kurtyn host-guest oraz możliwość zmiany kierunku promieni za pomocą specjalnych zwierciadeł. W tej części chcemy się skupić na funkcjach bardziej złożonych, tzn. funkcjach przysłaniania, pracy cyklicznej, mutingu. Jak wspomniano wyżej, kurtyna świetlna ze względu na swoją budowę posiada obszar wykrywania o prostokątnym kształcie, określonym jej wysokością oraz odległością montażu pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem.
PL
Dzięki rozwojowi technologii elektroniki przemysłowej stało się możliwe zastępowanie ruchomych osłon zabezpieczających obsługę maszyn oraz osoby postronne kurtynami świetlnymi. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku, ponieważ projektując układ bezpieczeństwa maszyny, należy bezwzględnie dążyć do minimalizacji ryzyka, a w wielu przypadkach osłony fizyczne spełniają nie tylko rolę czujnika - inicjatora dla układu sterowania bezpiecznym zatrzymaniem maszyny, ale również osłaniają osoby przebywające w otoczeniu pracującej maszyny przed uderzeniem elementami poruszającymi się w kierunku tych osób np. w wyniku rozpadnięcia się części wirujących.
PL
Wraz z wejściem Polski w obszar wspólnego rynku i wiążącym się z tym faktem dostosowaniem prawa polskiego do wymagań bezpieczeństwa Wspólnoty Europejskiej konieczna jest zmiana podejścia do problemu bezpieczeństwa maszyn nowych i używanych. Dla maszyn nowych nie przewidziano żadnego okresu przejściowego, co oznacza, że wszystkie muszą spełniać zasadnicze wymagania bezpieczeństwa i być oznaczone CE od samego dnia akcesji, czyli od 1 maja 2004 r. Maszyny używane, wprowadzone do użytkowania po dniu 1 stycznia 2003 r., muszą spełniać warunki narzucone minimalnymi wymaganiami bezpieczeństwa. Maszyny starsze poziom wymagań minimalnych musiały osiągnąć do dnia 1 stycznia 2006 r. Jak z powyższego wynika, obecnie na terenie Polski nie powinna pracować ani jedna maszyna, która w świetle wymagań WE nie jest bezpieczna.
PL
Łańcuch elementów toru sterowania bezpiecznym wyłączeniem musi składać się z określonych rodzajów elementów bezpieczeństwa, takich jak czujnik lub przycisk aktywujący, przekaźnik bezpieczeństwa, element wykonawczy, obwód sprzężenia zwrotnego, i posiadać funkcję kasowania (resetu) ręcznego lub automatycznego. Z uwagi na wymagania Dyrektywy Maszynowej (MD) elementy układu bezpieczeństwa muszą być certyfikowane.
11
Content available remote Mikroprocesorowy trójfazowy zespół zabezpieczeń silnika MiCOM P211
PL
MiCOM P211 jest jednym z elementów platformy P10 serii MiCOM firmy Areva, produkowanej w Świebodzicach. Zespół zabezpieczeń silnika P211 jest stosowany w Polsce oraz na rynku światowym już od 6 lat. Podlegając ciągłemu rozwojowi, w jednostce Areva w Świebodzicach (dawna MERA-REFA, a następnie REFA SA), zyskuje ciągle nowe funkcje, które pozwalają na jego zastosowanie zarówno w aplikacjach niskiego napięcia, jak i średniego napięcia - jako zamiennik przekaźników elektromechanicznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.