Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sądownictwo polubowne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Autorka poddaje analizie istotę alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności stałych polubownych sądów konsumenckich jako instytucji wyspecjalizowanych, których możliwości prawne i organizacyjne można wykorzystać dla dochodzenia roszczeń przez konsumentów w zakresie usług turystycznych. W pracy wykorzystano przede wszystkim metody dogmatyczną i analityczną, ponieważ najistotniejsza w tej kwestii jest wyczerpująca wykładnia obowiązujących w tym obszarze norm prawnych i analiza dorobku doktryny co do problemów arbitrażu. Przeprowadzone rozważania wskazują, że sądy konsumenckie stanowią doskonałe ramy instytucjonalne dla rozpoznawania i rozstrzygania sporów konsumenckich odnoszących się do profesjonalnych usług świadczonych w zakresie turystyki.
EN
Author examines the essence of alternative methods of resolving disputes, in particular permanent arbitration consumer courts as specialized institutions, which legal and organizational capacity can be used to pursue consumer claims in the field of tourist services. The work was primarily based on the dogmatic and analytical method, because the most important issue in this regard is the comprehensive interpretation of current legal norms in this area and the analysis of the doctrine of arbitration. The considerations point to consumer courts as an excellent institutional framework for the identification and resolution of consumer disputes relating to professional tourism services.
PL
Postępowanie arbitrażowe powstało i odniosło sukces w państwach wysokorozwiniętych. W Polsce, niestety, stale brakuje szerszej promocji arbitrażu i zaufania wobec instytucji, która w wielu państwach doskonale się sprawdziła. Z takiej formy rozwiązywania sporów mogą też z powodzeniem korzystać samorządy.
PL
W Dzienniku Ustaw z 27 sierpnia 2013 r. (pod poz. 984), opublikowano ustawę z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, nowelizującą m.in. ustawę z 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1219 z późn. zm.), która wprowadziła do obowiązującego porządku prawnego m.in. możliwość polubownego załatwiania spornych spraw z zakresu energetyki przez stałe, polubowne sądy konsumenckie przy wojewódzkich inspektorach inspekcji handlowej.
4
Content available remote Sądownictwo polubowne - nowa regulacja
PL
Sądownictwo polubowne, jako odstępstwo od zasady rozstrzygania spraw cywilnych przez sądy państwowe, występuje - można powiedzieć - powszechnie, a więc w systemach prawych prawie wszystkich krajów. Ustawą z 25 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 178, poz. 1478) wprowadzono nową regulację sądów polubownych. Dotychczas zagadnienia sądownictwa polubownego były zawarte w przepisach kodeksu postępowania cywilnego z 1964 r. w księdze czwartej, w artykułach 695715. W postaci podobnej do obecnej sądownictwo polubowne występowało w poprzednio obowiązującym kodeksie postępowania cywilnego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.