Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rury z polietylenu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W obliczu wyczerpywania się zasobów naturalnych, równoczesnej nadprodukcji odpadów oraz nadmiernej emisji zanieczyszczeń do atmosfery Unia Europejska powiedziała „stop". Eksperci doszli do wniosku, że skoro natura funkcjonuje dzięki obiegom zamkniętym, np. wody, tlenu czy azotu, to w podobny sposób może działać również gospodarka. Pierwsze efekty wprowadzenia systemu cyrkulacyjnego powinny być widoczne w 2030 r. Dużą rolę do odegrania w gospodarce obiegu zamkniętego mają firmy z szeroko rozumianej branży wodno-kanalizacyjnej.
PL
W zależności od właściwości termicznych i mechanicznych polimeru, w ściance rury po zestaleniu obecne są naprężenia własne obwodowe i wzdłużne rozciągające na powierzchni wewnętrznej oraz obwodowe i wzdłużne ściskające na powierzchni zewnętrznej. Wartości tych naprężeń wpływają w sposób istotny na stan graniczny rury podczas próby szczelności i dalszej eksploatacji rurociągu. Możliwe jest modelowanie stanu naprężeń na podstawie wybranych właściwości polimeru i parametrów wytłaczania. W pracy przedstawiono termomechaniczny model procesu zestalania polimeru podczas kalibrowania rury, który umożliwia wyznaczenie temperatury i naprężeń na grubości ścianki w funkcji czasu dla założonych warunków początkowych, brzegowych oraz właściwości termicznych polimeru. Analizę przeprowadzono dla polietylenu dużej gęstości. Symulacja komputerowa ułatwia analizę stanu naprężenia i pozwala ocenić jego wpływ na stan struktury, przez co stanowi dodatkowe narzędzie rozpoznawania procesów determinujących właściwości eksploatacyjne rur z polimerów krystalicznych.
EN
The thermomechanical model of the solidification process during the calibration of pipes makes it possible to determine temperatures and stresses across the wall thickness, as a function of time for predetermined initial and boundary conditions, as also of thermal properties of the applied polymer. The computer simulation facilitates the analyse of the stress state, as also makes possible to estimate its influence on the state of microstructure, and is therefore an additional tool to make knowledge with processes determining operational properties of thermoplastic pipes. Depending on the thermal properties of the polymer after solidification, there are circumferential and longitudinal tensile residual stresses equal to 9 MPa present in the internal surface of the pipe wall, as also circumferential and longitudinal compressive residual stresses equal to 14 MPa - present in the external surface of the pipe wall. These values of stresses influence considerably the boundary loading condition of the pipe during the tightness test, as also during the pipe exploitation.
PL
Instalacje z tworzyw sztucznych w ciągu ostatnich lat zdobywają coraz większą popularność w wielu gałęziach przemysłu. W świecie już dawno dostrzeżono wiele zalet tego typu instalacji i stosuje się je powszechnie tam, gdzie jest to technicznie i ekonomicznie uzasadnione. Do największych zalet instalacji z tworzyw sztucznych można zaliczyć bardzo wysoką odporność na korozję i związaną z tym trwałość wielokrotnie przewyższającą trwałość instalacji tradycyjnych, przy jednocześnie wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Oczywiście instalacje takie nie są pozbawione wad, które w niektórych przypadkach ograniczają ich zastosowanie. Łańcuch jest tak silny jak najsłabsze jego ogniwo, podobnie miejsce łączenia rurociągu jest ogniwem mającym decydujący wpływ na jego wytrzymałość. Stosowane sposoby łączenia rur z tworzyw sztucznych są rozmaite, jednakże zdecydowaną procentową przewagę stosowania ma metoda zgrzewanie doczołowego. Metoda ta pozwala na łączenie rur o średnicach należących do przedziału 63 - 1600 mm. Z powodu braku nieniszczących metod oceny jakości połączenia zgrzanego, wymagane jest od zgrzewacza ścisłe przestrzeganie po¬szczególnych parametrów procesu - jako czynników mających nierozerwalny związek z wytrzymałością zgrzeiny. Konieczność dotrzymania uzasadnionych technicznie parametrów zgrzewania, niezależnie od pogody czy kwalifikacji zgrzewacza wymusiła automatyzację procesu zgrzewania, czyli zastosowanie maszyn. które samoczynnie dobierają poszczególne wielkości w oparciu o program komputerowy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.