Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ruch turbinowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Analiza pracy pompy normowej w ruchu pompowym (PAP) i turbinowym (PAT)
PL
Wykorzystanie pomp do pracy turbinowej, mimo że nie jest zagadnieniem nowym [1, 2, 4, 6÷17] nadal nie zostało do końca zbadane. Przedstawiony materiał zwraca uwagę na wybrane aspekty i zagadnienia związane z pracą pompy jako pompy (PAP) oraz pompy jako turbiny (PAT) w ujęciu analizy struktury przepływu i uzyskanych parametrów energetycznych. Artykuł jest rozszerzeniem i kontynuacją materiału opublikowanego w czasopiśmie Pompy Pompownie nr 2/2022 [19].
2
Content available remote Analiza pracy pompy w ruchu turbinowym
PL
W związku z rosnącym zainteresowaniem odzyskiem energii w układach pompowych, w których ze względu na konieczność regulacji parametrów ciśnienia i wydajności stosowane są bierne regulatory przepływu w postaci zaworów regulacyjnych lub jałowych spadków cieczy, zdecydowano o realizacji projektu pt. „Prace badawcze nad opracowaniem zintegrowanej innowacyjnej konstrukcji miniturbin i pomp normowych”.
3
Content available remote Zastosowanie pomp w ruchu turbinowym w MPEC Kraków
PL
W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Krakowie od kilku lat prowadzone są prace badawcze dotyczące możliwości odzysku energii mechanicznej z sieci ciepłowniczej. Jednakże parametry hydrauliczne przepływu wody w sieciach ciepłowniczych są wielokrotnie mniejsze niż parametry spotykane w hydraulice elektrowni wodnych. Po przeanalizowaniu dostępnych urządzeń na rynku podjęto decyzję o tymczasowym zastosowaniu pomp wodnych w ruchu turbinowym, jako zastępczego urządzenia do zamiany energii mechanicznej na energię elektryczną.
PL
Wykorzystanie pomp seryjnie produkowanych do pracy turbinowej umożliwia przyspieszenie i potanienie odbudowy elektrowni oraz realizację nowych inwestycji. Pierwsze prace badawcze przeprowadzone w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Hydraulicznych Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej dotyczyły pomp wirowych odśrodkowych wielostopniowych w ruchu turbinowym dla systemów rekuperacji energii hydraulicznej. Natomiast najnowsze prace dotyczą pomp wirowych śmigłowych w ruchu turbinowym, stosowanych głównie w małych elektrowniach wodnych. Podjęcie tych prac podyktowane było faktem, że większość małych elektrowni wodnych posiada małe spady, dla których powinny być stosowane turbiny śmig (w różnych rozwiązaniach) bądź pompy wirowe śmigłowe w ruchu turbinowym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.