Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ruch toczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
PL
Przedstawiono model sił reakcji podłoża przy ruchu kuli po podłożu płaskim oraz sposób pomiaru i wyznaczania współczynnika oporu toczenia przy ruchu oscylacyjnym. Porównano opory oscylacyjnego ruchu tocznego kuli o średnicy 30 mm w bieżniach o wybranych kształtach wykonanych w przykładowych materiałach.
EN
A model of reaction forces of base against rolling ball on a flat base is presented along with a method of measurement and determination of rolling resistance coefficient in oscillation movement. On the basis of experiments the resistances of oscillating rolling motion of a ball (30 mm in diameter) in raceways of various shapes were compared.
PL
W artykule przedstawiono sposób wyznaczania współczynników tarcia tocznego dla kuli obtaczającej się ruchem oscylacyjnym po płaskiej powierzchni próbki wybranego materiału za pomocą wahadła fizycznego. Przykładowe wyniki pomiarów zestawiono w tablicy.
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań pozwalające porównać współczynniki tarcia tocznego wyznaczone za pomocą wahadła przy ruchu oscylacyjnym. Wyniki te zastawiono w tablicy.
EN
In this article there are results, of the research, which enables us to compare coefficients of rolling friction calculated by means of oscillating pendulum.
PL
W układzie dwóch ciał sprężystych, z których jedno porusza się ruchem tocznym, istotnym zagadnieniem jest dynamiczne obciążenie strefy kontaktu wywołane np. samowzbudnym narastaniem zaburzeń, co jest bezpośrednio związane z problemem stateczności ruchu tocznego. W mechanicznych układach transportowych typowym przykładem jest współpraca stalowego koła z szyną (transport kolejowy) lub koła ogumionego z nawierzchnią drogi (transport samochodowy). Wraz ze wzrostem prędkości w ruchu pasażerskim i ładowności w ruchu towarowym zagadnienie to urasta do rangi problemu. Jak wynika z teoretycznych i doświadczalnych badań [1,2] oddziaływania dynamiczne koła i szyny (zestawu kołowego z torem), przy wzroście prędkości jazdy od 100 km/h do 160 km/h, wzrastają kilkakrotnie. Wiele zagadnień dotyczących oddziaływania pociągu z torem, a nawet koła z szyną nie zostało dostatecznie zbadanych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.