Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozwój kolejnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule scharakteryzowano aktualną sytuacja na rynku kolejowych przewozów towarowych oraz nakreślono perspektywy i tendencje ich rozwoju. Przedstawiono najważniejsze akty prawne i umowy Unii Europejskiej, mające decydujący wpływ na ten segment rynku przewozowego. Omówiono najistotniejsze czynniki wpływające na rozwój kolejowych przewozów towarowych oraz występujące zagrożenia.
EN
The paper characterizes current situation in the railway freight traffic market and indicates perspectives and tendencies of its development. The most important EU legal documents and agreements are presented that have crucial influence on that segment of railway market. Essential factors influencing development of railway freight traffic market and existing threats are discussed.
PL
Linię szerokotorową 1520 mm Hrubieszów - Sławków Płd. wybudowano w drugiej połowie lat 70. XX w. do transportu rudy importowanej z byłego ZSRR do huty "Katowice". Eksploatację linii rozpoczęto 15.12.1979 r. Jest najdłuższą linią szerokotorową w Polsce, najdalej wysuniętą na zachód w Europie.
PL
W wyniku niekorzystnej ewolucji sieci kolejowej ponadmilionowa aglomeracja łódzka znalazła się poza głównymi magistralami kolejowymi. Centralne położenie regionu łódzkiego w Polsce predestynuje go jednak do roli ważnego węzła komunikacyjnego Polski, położonego na przecięciu się głównych osi wschód-zachód i północ-południe. Wymaga to jednak zasadniczej korekty węzła łódzkiego i uzupełnienia sieci.
PL
Dzięki bardzo dobrej i efektywnej współpracy z polskimi partnerami, spotka LOKEL s.r.o. Ostrava została dostawcą centralnego systemu sterowania INTELOplus do modernizowanej lokomotywy ST44BF. W nowoczesnym projekcie modernizacji mogliśmy wykorzystać ponad dziesięciolet.nie doświadczenie w dziedzinie ustawień lokomotyw spa.linowych z silnikiem diesla i przekładnią elektryczną. Cie.szy nas, że w ten sposób, dzięki współpracy z wszystkimi partnerami, mogliśmy się przyczynić do udanego projektu i spełnić wysokie oczekiwania użytkownika.
5
Content available Projekt modernizacji lokomotywy ST44
PL
Postępujący proces integracji europejskiej oraz wymagania konkurencyjności w stosunku do innych gałęzi trans.portu, zwłaszcza samochodowego zmusza krajowych przewoźników kolejowych (skupionych w PKP i prywat.nych) z jednej strony do zakupu nowoczesnego taboru, z drugiej natomiast do realizacji racjonalnego programu modernizacji taboru już posiadanego i eksploatowanego. Modernizacja staje się również najszybszą i ekonomicznie uzasadnioną metodą przywrócenia równowagi między po.siadanym a wymaganym poziomem technicznym taboru, w tym lokomotyw.
PL
Jednym z istotnych zagadnień, które wymagają rozwiązania do osiągnięcia interoperacyjności kolei na całym obszarze Unii Europejskiej jest unifikacja wymagań prawnych i technicznych w zakresie utrzymania taboru. Związane jest to nie tylko z koniecznością spełnienia wymagań dyrektywy 2001/16 o interoperacyjności kolei ale także dyrektywy 2004/49 o bezpieczeństwie ruchu kolejowego.
PL
Po latach dyskusji powstał w Polsce realistyczny program budowy linii dużych prędkości, przynajmniej w perspektywie 2030 r. Zakłada on budowę nowej linii z Warszawy i Poznania i włączenie do niej istniejącej już linii CMK, której profile umozliwiają jej adaptację do prędkości 250 km/h. Jednocześnie ma powstać nowa linia z Krakowa w okolice Tymbarka o wysokich parametrach technicznych, włączając efektywnie południowo-wschodnie krańce Polski w krajową sieć szybkich połączeń kolejowych. W ten sposób powstanie w Polsce, wraz z innymi zmodernizowanymi liniami, nowoczesna, na miarę początku XXI w., sieć kolejowa, która połączy prawie wszystkie ośrodki regionalne.
PL
Obserwowany od wielu lat regres kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce ma wile przyczyn., ale główną z nich wydaje się słaba oferta przewozowa, zwłaszcza pod wzgladem czasu przejazdu. Niekorzystnych trendów nie powstrzymały inwestycję w modernicaję linii tworzących sieć TEN do prędkości 160 km/h. Pozycję konkurencyją przewoźników kolejowych pogorszy jeszcze realizowana budowa sieci autostrad i dróg ekspresowych. Na problemy te oraz na konieczność szybkiego podjęcia budowy sieci kolei dużych prędkości w Polsce zwracano już uwagę na łamach miesięcznika TTS.
PL
W artykule przedstawiono dotychczasowe projekty modernizacji lokomotyw spalinowych realizowanych w za.kresie konstrukcyjnym przez Instytut Pojazdów Szynowych "Tabor" w Poznaniu. Przedstawiono w nim krótkie opisy zrealizowanych modernizacji. Ponadto zaprezentowano również projekty tzw. "polonizacji" lokomotyw spalinowych obejmujących lokomotywy dotychczas eksplo.atowane na bocznicach i sprowadzane z zagranicy (Niemcy, Rumunia, Czechy, Słowacja, kraje nadbałtyckie) z przeznaczeniem do eksploatacji na Polskich liniach Kolejowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.