Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozpoznawanie kolorów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Zaburzenia rozpoznawania kolorów. Cz. 4, Rozpoznanie i próby korekcji
PL
20 mln osób w Unii Europejskiej cierpi na zaburzenia widzenia barw, w USA to około 12 mln. Zaburzenie rozpoznawania kolorów może być czynnikiem ograniczającym lub wykluczającym w ponad 100 branżach. W ostatnim numerze OPTYKI opisałem rodzaje zaburzeń rozpoznawania kolorów. Teraz pora na zakończenie tego tematu. Wiemy już, że niedobór widzenia kolorów nie jest czymś niezwykłym i dotyka nawet 1 na 12 mężczyzn rasy kaukaskiej. Innymi słowy osoby takie spotykamy codziennie, część z nich o tym wie i nauczyła się z tym funkcjonować, ale ciągle jest duża część osób, które nie są tego świadome. Warto w takim razie przedstawić informacje, w jaki sposób można określić rodzaj zaburzeń i czy można je w jakiś sposób korygować lub leczyć. Ważna jest też informacja, jakie ograniczenia stoją przed osobami z zaburzeniem rozpoznawania kolorów.
2
Content available remote Zaburzenia rozpoznawania kolorów. Cz. 3, Rodzaje zaburzeń rozpoznawania kolorów
PL
Zaburzenie rozpoznawania kolorów u ludzi (potocznie nazywane ślepotą barw i mylnie daltonizmem) jest niezdolnością do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby. Już John Dalton w XVIII wieku napisał o swoim zaburzeniu rozpoznawania barw. Kolory czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony wydawały się być dla niego tej samej barwy. Pozostała część widma kolorów wydawała mu się niebieska ze stopniową zmianą w kierunku fioletowego. Dalton w 1794 roku przedstawił pracę, w której opisywał, że najprawdopodobniej nie widzi on długości fal światła z zakresu barwy czerwonej - dysfunkcja dziś znana jako protanopia. Dzięki zachowaniu oczu Daltona, można było wykonać ich analizę genetyczną, która wykazała, że cierpiał on na deuteranopię - inną postać czerwono-zielonego zaburzenia rozpoznawania barw.
PL
W ostatnim numerze OPTYKI pisałem o świetle i kolorach. Wynikało to z faktu, że bez choćby podstawowych informacji na ten temat, nie da się dokładnie wyjaśnić zaburzeń rozpoznawania barw. Podobnie ma się sprawa z tematem budowy siatkówki oraz komórek fotoreceptorowych, a także z genetycznym podejściem do tematu niedoboru widzenia kolorów. Reasumując, w niniejszym artykule zajmiemy się przybliżeniem tychże zagadnień, skupiając się na tych elementach, które w procesie widzenia barw odgrywają kluczową rolę.
4
Content available remote Zaburzenia rozpoznawania kolorów. Cz. 1, Czym jest kolor?
PL
W Polsce najczęściej wszelkie problemy z widzeniem kolorów określa się mianem daltonizmu. Jest to wyrażenie stosowane na wyrost - nie wszystkie osoby, które mają kłopoty z rozróżnianiem kolorów, są przecież daltonistami. W literaturze angielskiej istnieją dwa określenia na tę przypadłość. Pierwsza to Color Blindness, którą można przetłumaczyć wprost jako ślepota kolorów - nazwa niezbyt trafiona i podobnie jak starczowzroczność kojarzy się po prostu źle. Druga to ColorVision Deficiency (CVD), którą przetłumaczymy jako niedobór widzenia kolorów lub zaburzenia rozpoznawania barw. Ta nazwa brzmi już zdecydowanie lepiej. Aby jednak zacząć rozprawiać o wszelakich problemach z widzeniem barwnym, warto najpierw wyjaśnić to, czym tak naprawdę jest kolor.
PL
The article presents the main eye hazards caused by excessive eye exposure on optical radiation The human eye sensitivity spectral distribution in the context of signal colour recognition was discussed In order to explain the effects of the mechanism of phenomena responsible for the recognition of signal lights colour, a graphical analysis of spectral distributions of signal lights emitted from traditional incandescent sources and LED sources (light emitting diode) was performed. This analysis also takes into account the conditions under which observation of signal lights may take place (daylight and night vision conditions. The conclusions also indicate the further direction of studies on the influence of colour recognition affected by vision conditions, eye sensitivity spectral distribution (including disturbance of colour recognition) and different types of signal light sources
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.