Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  romanticism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Stylistic evolution of Volhynia temple architecture in XIX – early XX centuries
EN
An attempt to retrace the main trends in the temple architecture in Volhynia province within the Russian Empire was made in the article. This period was generally characterized by a gradual strengthening of the Russian Orthodox Church and the expulsion of two other Christian denominations: Byzantine-rite Catholic (Uniat) and Roman Catholic. Against this background, in church architecture can be traced the various stylistic currents, based on different artistic paradigms: Classicism (the first third of the 19th century), Romanticism, Gothic, Byzantinism, Neo-Russian Historicism, Art Nouveau, as well as their morphological interferences.
RU
В статье предпринята попытка проследить основные направления развития храмовой архитектуры на территории Волынской губернии в составе Российской империи. Этот период в целом характеризувався постепенным усилением Русской Православной Церкви и вытеснением двух других христианских конфессий: греко-католической (униатской) и римско-католической. На этом фоне в церковной архитектуре прослеживаются стилистические течения, основанные на различных творческих парадигмах: классицизма (первая треть XIX века), романтизма, неоготики, византийского стиля, неорусского историзма, модерна, а также их морфологических взаимовлияний.
EN
The nature of political doctrines engender that there is not one, undisputed definition of conservatism. The paper describes similarities and differences between two famous conservatists, Edmund Burke [1729-1797] and Benjamin Disraeli [1804-1881]. First of them is often called the creator of British conservatism. Burke expressed his ideas in the period of the French Revolution. Because of his fear of the collapse of civilization, he do not believe in any positive effects of modernization. Disraeli shared many of Burke's ideas, but his conservatism includes vision of some kind of social change. He do believe in possibilities of active government policy in this area, and it was surely result of romantic roots of his doctrine. Disraeli's coservatsim, in the comparison of Burke's, was more optimistic.
3
Content available remote Twórczość Mickiewicza w oczach współczesnych Polaków
PL
Na początku chciałbym wyrazić żal, głęboki żal, że nie mogłem z powodu złego stanu zdrowia przyjechać do Nowogródka i uczestniczyć w tym, jak sądzę, bardzo wzruszającym spotkaniu w Muzeum Mickiewicza. Ale korzystając z nowoczesnych środków technicznych chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma myślami i refleksjami nad Mickiewiczem i nad jego twórczością. Chciałbym spróbować odpowiedzieć na pytania: jak przedstawia się twórczość Mickiewicza w oczach współczesnych Polaków?, jaki jest stosunek czytelnika końca XX w. do Mickiewicza i jego twórczości? Kiedy w 1886 r. powstawało we Lwowie Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, poświęcone badaniom nad życiem i twórczością poety, był to akt nie tylko z życia kulturalnego, ale akt o charakterze politycznym, patriotycznym, ponieważ Mickiewicz był wtedy nie tylko wielkim poetą, autorem znakomitych i znanych czytelnikowi dzieł, ale był symbolem polskości, symbolem dążeń do niepodległości. W podobny sposób Polacy odczuwali złożenie zwłok Mickiewicza na Wawelu, czy wzniesienie pomnika Mickiewicza pod koniec ubiegłego stulecia w Warszawie. Dzisiaj, takie mam wrażenie, Mickiewicz jest przede wszystkim wielkim poetą, przedstawicielem polskiej literatury w świecie (jednym z najwybitniejszych), ale nie przestał być również pewnym symbolem. Trudno o uogólniającą odpowiedź, jak przedstawia się Mickiewicz w oczach czytelników, bo czytelnicy są różni. Inaczej odnoszą się do niego czytelnicy starszego pokolenia, do których ja się zaliczam, inaczej patrzy na twórczość poety młodzież, inaczej wygląda jego recepcja w różnych środowiskach społecznych; być może inaczej czytają Mickiewicza na wsi, a inaczej w mieście. Toteż przede wszystkim chciałbym odwołać się do własnych doświadczeń, ale również i do obserwacji ogólniejszej, ponieważ stykam się z młodzieżą, stykam się z nauczycielami- polonistami, uczestniczę w olimpiadzie polonistycznej i mam pewne rozeznanie w sposobie czytania dzieł Mickiewicza, sposobie reagowania na jego utwory. Przyjrzyjmy się może po kolei - w miarę jak rozwijała się twórczość poety, jego działalność literacka i nieliteracka - jak w stosunku do poszczególnych utworów kształtuje się stosunek czytelnika.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.