Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rodzaje paliw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W celu wygenerowania energii elektrycznej niezbędne jest jej źródło. Może nim być podmuch wiatru lub nurt wody, które napędzają turbiny. Inną opcją jest wykorzystywanie reakcji jądrowych. Najczęściej jednak mamy do czynienia z czerpaniem energii chemicznej zawartej w paliwach kopalnych. W niniejszym artykule przedstawione zostanie zestawienie wielkości generowanej energii w zależności od regionu, w podziale na poszczególne rodzaje paliw oraz w połączeniu obu tych kryteriów.
2
PL
W artykule przedstawiono rozważania na temat zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego ubocznymi produktami spalania paliw w procesie wytwarzania ciepła do ogrzewania pomieszczeń. Poparto je przykładami pochodzącymi z badań i analiz przeprowadzonych przez autora, odnoszącymi prezentowaną problematykę do zbiorowości budynków szkół podstawowych w średniej wielkości polskim mieście. Wspomniane przykłady współbrzmią z oceną występujących tutaj zjawisk w skali całego kraju. Połączenie z jednej strony rodzaju paliwa i sprawności kotłów, w których jest ono spalane oraz faktu dominacji monokultury węgla kamiennego z drugiej strony, prowadzi do określonej struktury emitowanych zanieczyszczeń. Analizując negatywny wpływ procesów energetycznych spalania paliw na środowisko naturalne stwierdzono, że działania ograniczające ten wpływ powinny przebiegać według kryteriów minimalizacji emisji substancji szkodliwych przy jednoczesnym zmniejszaniu zużycia ciepła do ogrzewania pomieszczeń. Kryteria te są z sobą powiązane ponieważ mniejsze zużycie ciepła powoduje zmniejszenie ilości paliw spalanych przy jego wytwarzaniu, a to z kolei wiąże się ze zmniejszoną, z tego tytułu, emisją zanieczyszczeń.
EN
In order to evaluate the influence of the kind of fuel on combustion parameters and engine overall efficiency, simple simulation model of combustion in SI engine has been developed. Computations performed for gasoline, methanol and ethanol revealed that for methanol application, engine overall efficiency is the highest, as well as pressure, temperature in the cylinder and the rate of burning of the charge.
PL
W artykule autor zaprezentował wyniki symulacji komputerowej obiegu silnika o zapłonie iskrowym przy uwzględnieniu rodzaju paliwa, jakim zasilany jest silnik. Model umożliwia obserwację zmian zachodzących w cylindrze przy zasilaniu dwoma gatunkami benzyny (różniącymi się składem chemicznym) oraz alkoholami: etylowym i metylowym. Do opisu zjawisk w cylindrze zastosowano model zerowymiarowy homogeniczny. Prędkość wypalania się świeżego ładunku opisano za pomocą równania Vibego. Ilość wydzielonego ciepła opisano za pomocą różnicy energii wewnętrznej czynnika roboczego w każdym kroku iteracyjnym. Przyjęto, że czynnik roboczy zachowuje się jak gaz półdoskonały. Do opisu zmian parametrów termodynamicznych składników czynnika roboczego posłużono się funkcjami wielowymiarowymi z członem wymiernym McBridge'a. Uwzględniono ponadto wymianę ciepła poprzez ścianki cylindra i omywającą go ciecz chłodzącą oraz straty mechaniczne. Danymi wejściowymi do modelu są następujące parametry: współczynnik napełnienia, prędkość obrotowa silnika, kąt zapłonu, rodzaj paliwa, współczynnik nadmiaru powietrza i inne mniej ważne parametry charakteryzujące silnik. W wyniku obliczeń otrzymuje się przebiegi ciśnienia w cylindrze, temperaturę czynnika, bieżącą ilość moli, pracę użyteczną jednego cyklu (a z tego parametru moment obrotowy i moc silnika). Pomimo prostego modelu zaobserwowano dobre odwzorowanie zjawisk zachodzących w cylindrze. Porównano wyniki obliczeń dla ww. paliw. Symulacja uwidoczniła wyraźne różnice pomiędzy przebiegiem ciśnienia i temperatury w cylindrze w zależności od rodzaju paliwa. Stwierdzono wyższą sprawność obiegu przy zasilaniu alkoholem metylowym i większą wrażliwość obu alkoholi na zmianę kąta zapłonu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.