Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  reversible traffic
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Polskie miasta wprowadzają rozwiązania mające na celu zachęcanie do korzystania z alternatywnych do podróży samochodem sposobów przemieszczania się, w tym transportem zbiorowym, co może przyczynić się do zmniejszenia zatłoczenia sieci ulicznej. Jednym z przykładów takich działań jest wprowadzenie dedykowanego zmiennokierunkowego pasa autobusowego na jednej z głównych arterii miasta Gdyni. Jest to pierwsze rozwiązanie w Polsce, które zostało uruchomione pod koniec ubiegłego roku. Głównym celem artykułu jest przedstawienie innowacyjnego rozwiązania oraz wskazanie jego wad i zalet oraz problemów, które pojawiły się na etapie wdrożenia. Przedstawiono ponadto metodę szacowania efektywności zmian w organizacji ruchu na podstawie badań terenowych i symulacyjnych, którą zastosowano podczas procesu planowania usprawnień.
EN
Polish cities introduce solutions to encourage alternative – to car travel – modes of transport, including public transport, which can contribute to reducing congestion in the street network. The example is the introduction of a dedicated reversible bus lane in one of the main arteries in Gdynia. This is the first solution in Poland, which was launched at the end of last year. The main aim of the article is to present an innovative solution and to indicate its advantages and disadvantages and problems that appeared at the implementation stage. Moreover, a method of estimating the effectiveness of changes in traffic organization on the basis of field research and simulation, which was used during the process of planning improvements, has been presented.
PL
Jedną z najbardziej skutecznych metod nadających priorytet dla transportu publicznego w miastach są wydzielone pasy autobusowe. Wyznaczane na ulicach charakteryzujących się dużą kongestią buspasy pozwalają na płynny przejazd pojazdów komunikacji miejskiej w godzinach szczytu. Powszechnie stosowaną w Polsce metodą wyznaczania buspasów jest ustalenie stałej organizacji ruchu za pomocą znaków poziomych i pionowych. Uniemożliwia to dynamiczne reagowanie na aktualnie występujące warunki ruchu, zmieniające się w zależności od pory dnia. Analizowanym rozwiązaniem, wykorzystującym efektywnie infrastrukturę i jednocześnie niepogarszającym istotnie warunków dla pozostałych uczestników ruchu, jest kontrapas autobusowy. Rozwiązanie to zakłada dynamiczne zarządzanie organizacją ruchu na ulicy dwujezdniowej, o dominującym kierunku ruchu. W artykule przeanalizowano przykład wdrożenia tego rozwiązania na ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni. Wskazano również uwarunkowania dla innych potencjalnych wdrożeń opisywanego rozwiązania.
EN
The purpose of the article is to show the example of first dedicated reversible bus lane in Poland that was introduced in Gdynia. The analysed solution is effectively utilising the existing infrastructure and gives prioity to public transport vehicles. Detalis about the implementation have been presented.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.