Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  reusage
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Re-auratyczne dzieła autorstwa Li Xiaofenga
PL
Projektanci największego z pokazowych ogrodów na Chelsea Flower Show (25-29 maja br.) pokazali różne sfery ludzkiej aktywności. Uświadamiając tym samym, że nawet najmniejsze ogrody mogą tworzyć także ludzie z marginesu społecznego, a zieleń może motywować ich do rozwoju nowych umiejętności i ochrony planety, również w zakresie ochrony środowiska.
PL
Ekstrawaganckie, z falbanami, w przyciągających wzrok kolorach, subtelne i podkreślające kobiece wdzięki - to cechy sukienek wykonanych z surowców wtórnych, w tym przypadku z papieru. Ich autorami są studenci pierwszego roku krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU). Kolekcję zaprezentowano podczas kolejnej edycji Eko Fashion Weekend w Krakowie.
PL
Tworzywa polimerowe towarzyszą nam od setek lat. Ich ilość w początkowym okresie była znikoma (polimery naturalne), a swój żywot zwykle kończyły na składowiskach odpadów i w piecach. Z biegiem lat zaczęliśmy sami wytwarzać cenne materiały wielocząsteczkowe, a ilość zużywanych tworzyw wielokrotnie wzrosła. Z czasem stwierdzono, że w ogóle odpadów udział tych polimerowych może sięgać nawet do 25 %.
PL
System recyklingu samochodów w Polsce został utworzony Ustawą z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wprowadzała ona wymagania Dyrektywy Europejskiej z 2000 r. oraz rozporządzenia ministerstw do ww. ustawy.
PL
Ludzie przyzwyczaili się do tego, że wymieniają komputery, pralki i sprzęt audiowizualny zaledwie po kilku latach ich używania. Trwałe niegdyś i wytrzymałe produkty zostały przeprojektowane tak, aby się szybciej zużywały, jakby miały wbudowany gen starzenia się. Czy ukształtowała się nowa mentalność, skłaniająca do ich wyrzucania?
PL
W północnoamerykańskich mediach w połowie 2008 r. rozgorzała dyskusja na temat użyteczności wody źródlanej w plastkowych butelkach w porównaniu do zwykłej wody pitnej. Polemika ta nie koncentruje się na znanych od lat wodach mineralnych, tylko głównie na tych pochodzących ze źródeł nieznacznie lepszych niż zwykła woda gruntowa.
PL
Większość materiałów na opakowania jest produkowana z modyfikowanych tworzyw sztucznych, tektury, papieru i drewna. Modyfikacja ta polega m.in. na napełnianiu ich innymi, tańszymi składnikami, warstwowym spajaniu różnych materiałów, sieciowaniu, zbrojeniu, lakierowaniu i stosowaniu innych podobnych zabiegów w celu wywołania zmiany struktury i własności pierwotnych.
PL
W rozwijający się na świecie nurt recyklingu wpisują się obecnie wszelkie ruchy ekologiczne w budownictwie, wykorzystujące materiały odpadowe z przemysłu i rolnictwa. Jeden z najbardziej interesujących przykładów stanowi niewątpliwie budowanie ze słomy.
14
Content available remote Zagospodarowanie odpadów szkła i opakowań szklanych
PL
Mówiąc o recyklingu stłuczki szklanej, najczęściej myśli się o szkle opakowaniowym. Zbiera się je ze źródeł rozproszonych (tj. od społeczeństwa) w sposób selektywny (do pojemników w kolorze białym - szkło bezbarwne, zielonym - kolorowe, tj. brązowe, zielone i inne). Związane jest to ze zobowiązaniami osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań szklanych.
PL
Przemysł gumowy generuje znaczne ilości odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych. Wynika to ze specyfiki procesu technologicznego. Ostateczną formę i parametry użytkowe wyrobów uzyskuje się w nieodwracalnym procesie wulkanizacji. Światowy przemysł gumowy produkuje rocznie ok. 35 mln t wyrobów. Z punktu widzenia ochrony środowiska największym problemem są opony, które stanowią 60-70% produkcji przemysłu gumowego i od lat większość z nich trafiała na składowiska.
PL
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo negatywne skutki niesie ze sobą zbyt długie wystawienie na działanie nadmiernego hałasu. Tak niski poziom świadomości społecznej spowodowany jest tym, że oddziaływanie to nie wywołuje natychmiastowych skutków, a objawia się dopiero po pewnym czasie różnymi schorzeniami, np. ubytkiem słuchu i chorobami nerwowymi. Wokół zagranicznych dróg ekrany w bardzo urozmaiconych formach i kolorach (co zapobiega monotonii jazdy, nużącej dla prowadzącego samochód) są stałym elementem krajobrazu.
PL
Republika Czeska przyjęła Wytyczną EC94/62 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w przygotowywanej ustawie. Dotyczy ona odpadów z opakowań i pod presją przepisów prawnych zmusza do ograniczania ich objętości i masy oraz zawartości w nich szkodliwych substancji. Projekt ustawy (w czerwcu odbyło się w Parlamencie RC pierwsze czytanie) będzie dotyczył całego obiegu zużytych opakowań w przyrodzie, włącznie z ich dystrybucją. Będzie on również oparty na normach CEN dot. opakowań. Przedstawimy w skrócie powyższą ustawę, która będzie wprowadzona w życie z dniem 01.01.2002.
PL
Dotychczas wpływ stosowanych instrumentów ekonomicznych na ograniczanie powstawania odpadów i zagospodarowywanie powstających jest niewielki. Świadczy o tym w pewnym stopniu niski odzysk surowców wtórnych z odpadów komunalnych w Polsce, w porówaniu do osiągnięć z zagranicą. Przyczyną tego jest brak u nas świadomego kształtowania istniejących instrumentów ekonomicznych (których głównym celem jest dotychczas zwiększenie wpływów do budżetu) - na proekologiczne zachowania podmiotów gospodarczych i mieszkańców oraz brak odpowiedniego systemu organizacyjnego wyznaczania zadań i powiązania ich z instrumentami ekonomicznymi, a także brak zorganizowanej sieci usług niezbędnych do prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami komunalnymi w gminie, opartej na selektywnej ich zbiórce i przetwarzaniu.
PL
Podobnie jak w innych krajach problem odpadów opakowaniowych wystąpił również w Austrii a pierwsze próby rozwiązania problemu podjęte były już w roku 1993. W rozporządzeniu z 01.10.1993 roku odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami opakowaniowymi ustawodawca uczynił producenta i importera. Generalnym celem rozporządzenia było przejęcie odpowiedzialności za materiał opakowaniowy, przez oszczędne stosowanie opakowań, budowę systemu zbiórki na terenie całego kraju oraz ponowne zastosowanie lub wykorzystanie opakowań.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.