Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  remont drogi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dbałość o środowisko naturalne stała się w ostatnich latach jedną z priorytetowych kwestii uwzględnianych przy realizacji projektów związanych z budową i remontem dróg. Potencjał ponownego wykorzystania materiałów pochodzących wprost z remontowanej nawierzchni czyni mieszankę mineralno-cementowo-emulsyjną jedną z tych technologii, które oferują nie tylko liczne korzyści ekonomiczne, lecz przede wszystkim środowiskowe. Przyjrzyjmy się bliżej tej znanej, lecz wciąż niedocenianej technologii.
PL
Przedmiotem inwestycji jest uzyskanie połączenia sieciowego drogi krajowej nr 79 z węzłem Autostrady A4 w miejscowości Rudno, poprzez drogę powiatową 2188K relacji Krzeszowice - Tenczynek - Rudno wraz z budową jej dodatkowego odcinka (do połączenia z drogą krajową nr 79).
PL
W artykule przedstawiono podstawowe różnice między nawierzchnią betonową i bitumiczną. Przeanalizowano również metody remontów obu typów nawierzchni.
PL
W ostatnich latach Polska bardzo mocno rozbudowała sieć dróg krajowych, ekspresowych i autostrad, lecz nadal wiele dróg lokalnych wymaga pilnych remontów lub przebudowy. Drogi lokalne - gminne i powiatowe - stanowią większość polskiej sieci drogowej i wymagają dużych nakładów finansowych na ich utrzymanie. Z pomocą przychodzą technologie recyklingu nawierzchni bitumicznych bezpośrednio na miejscu, co nie tylko zmniejsza koszty, lecz rownież znacząco skraca czas remontów.
EN
Local roads - municipal and district ones - constitute more than 70% of the Polish road network. They require extensive renovations and large financial expenses. An in-situ method of bituminous pavement recycling helps reduce costs and time of repairs. The article discusses selected technologies of repairing bituminous pavements.
PL
Recykling to wykorzystywanie odpadów lub zużytych elementów do wytwarzania nowych produktów. Postępowanie ze wszech miar zasługujące na szerokie stosowanie z wielu szlachetnych względów. Dotyczą one szczególnie oszczędności materiałowych, finansowych i ochrony środowiska.
EN
Recycling means using waste products or worn out elements for the production of brand new items. Such practice is highly beneficial, especially when it comes to the significant savings of materials, finanses as well as the enviroment protection.
PL
Coraz popularniejsza stabilizacja gruntów w ramach budowy nowych nawierzchni niesie ze sobą pewne konsekwencje. Pozytywne, gdy jest zastosowana w sposób przemyślany i właściwy lub negatywne, gdy jej zaprojektowanie i wykonanie nie w pełni zrealizowano w powiązaniu z przyjętą konstrukcją nawierzchni i najbliższym otoczeniem.
PL
System Wykorzystania Odpadów Energetycznych oraz Recyklingu w Drogownictwie SOERD w Przedsiębiorstwie Robót Drogowych i Mostowych SA w Kędzierzynie−Koźlu został opracowany i wdrożony w latach 1996/1997. Pozwolił on na kompleksowe zastosowanie odpadów energetycznych w całym zakresie prowadzonej działalności (budowa nowych dróg, remonty i utrzymanie istniejących dróg i mostów oraz wykonawstwo infrastruktury towarzyszącej), a głównie: – jako materiału do budowy nasypów, – dodatku do mieszanek betonowych wykorzystywanych w prefabrykacji drogowej przy produkcji prefabrykatów, – ekwiwalentu części cementu w stabilizacji gruntów w podbudowach drogowych. System SOERD został pomyślnie wdrożony, jest z powodzeniem stosowany i podlega ewolucyjnym zmianom pozwalającym na efektywniejsze wykorzystanie w zmiennych warunkach technicznych, ekonomicznych i społecznych.
PL
Przeważająca liczba mieszkańców w pierwszym rzędzie korzysta z lokalnych, miejskich lub wiejskich dróg. Nieistotne są dla nich autostrady, lecz ważny jest stan dróg miejscowych, umożliwiających dojazd do instytucji gminnych, dojazd do pracy, szkoły czy lekarza.
PL
Nadszedł okres zimowy, a z nim zasadnicza próba dla ubiegłorocznych i wcześniejszych dokonań drogowców. Próba, po której wiosną będzie można z pełną świadomością stwierdzić, ile warte były zaprojektowane rozwiązania konstrukcyjne i wykonawstwo nowych dróg oraz podjęte decyzje o przyjętych technologiach i zakresach remontów. Czy wydane często skąpe środki finansowe przyniosły oczekiwany efekt i z czystym sumieniem możemy oświadczyć, że zagospodarowano je właściwie? Czy znów powiemy, że chcieliśmy dobrze, a niestety wyszło jak zwykle?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.