Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  remont dróg
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono charakterystykę ważniejszych maszyn wykorzystywanych przy sezonowych pracach utrzymaniowych nawierzchni drogowych, m.in.: zamiatarek mechanicznych, malowarek znaków poziomych, recyklerów oraz remonterów.
EN
The article presents the characteristics of the most important machines used for seasonal road maintenance works, including mechanical sweepers, machines for horizontal marking, recyclers and repairers.
PL
W artykule zaprezentowano maszyny budowlane, które znajdują zastosowanie podczas budowy i remontów dróg.
PL
Powierzchniowe utrwalenie polega na wykonaniu nowej warstwy ścieralnej poprzez: oczyszczenie nawierzchni istniejącej, skropienie jej lepiszczem (emulsją), rozsypanie nowego kruszywa o odpowiednio dobranej frakcji i zagęszczenie. W zależności od rodzaju utrwalenia stosowane mogą być wielokrotne skropienia i rozsypania grysu. Nie jest to rozwiązanie trwałe i często wymaga powtórzenia po ok. 2-5 latach, w zależności od jakości wykonawstwa i natężenia ruchu na drodze. Jest jednak wielokrotnie tańsze niż przebudowa nawierzchni i jednocześnie jest również tańsze niż wykonanie tradycyjnego frezowania z nową warstwą ścieralną.
EN
Surface dressing consists in completing a new wearing course by cleaning the existing surface, spraying it with an asphalt binder (emulsion), scattering a new aggregate of the appropriate fraction and compacting. Depending on the type of surface dressing, emulsion spraying and aggregate scattering can be applied multiple times. This is not a permanent solution and often needs to be repeated after approx. 2-5 years, depending on the quality of work and the intensity of traffic on the road. However, it is many times cheaper than repaving and at the same time it is also cheaper than traditional milling with a new wearing course.
PL
Stan nawierzchni dróg w Polsce od dawna jest przedmiotem narzekań użytkowników, a drogowcy są ulubionym celem żartów, ale też ataków. Trzeba też przyznać, że trudno często znaleźć argumenty obronne, poza najczęściej dotychczas używanym jednym - brak środków finansowych na budowę i modernizację dróg. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przyczyniło się do znacznego zwiększenia dostępności środków finansowych na poprawę stanu infrastruktury transportowej, a w tym przede wszystkim infrastruktury drogowej. Wybór infrastruktury transportowej jako jednego z prio-rytetów dofinansowania przez Komisję Europejską jest naturalnym działaniem sygnalizującym, że system transportowy Unii Europejskiej powiększony o nowe kraje członkowskie jest podstawą rozwoju gospodarczego Unii i jej członków. Beneficjentami tego w pierwszym rzędzie są nowe kraje członkowskie, których stan sieci drogowej wymaga wzmocnienia i poprawy ze względu na potrzebę zwiększenia przepustowości, nośności, ale też bezpieczeństwa ruchu drogowego. Brak odpowiednich nakładów finansowych był w Polsce powodem jednego z podstawowych zaniedbań administratorów - brak oceny stanu nawierzchni dróg i stosowania systemu zarządzania nawierzchniami PMS. Dotyczy to wszystkich poziomów administracji drogowej w Polsce: dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich, jak i krajowych. W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp technologiczny w budowie dróg. Wprowadzono nowe normy i wymagania techniczne dostosowane do normalizacji europejskiej. Zmienione zostały wymagania dotyczące materiałów drogowych. Do stosowania w nawierzchniach wprowadzono nowe materiały. Nastąpił duży wzrost natężenia ruchu pojazdów oraz wzrost ich ciężarów i obciążeń osi. Wprowadzono nową legislację w zakresie wymiarów i ciężarów pojazdów ciężarowych z uwzględ-nieniem Dyrektywy Unii Europejskiej. Zwiększony został dopuszczalny ciężar osi pojedynczych i wielokrotnych. Rozpoczęto ważenie pojazdów w ruchu na rosnącej liczbie stacji pomiarowych. Równolegle nastąpił rozwój metod projektowania i badań konstrukcji nawierzchni oraz materiałów drogowych.
PL
Dobra jakość dróg stanowi niejako symptom rozwoju gospodarczego. Niestety, poruszając się polskimi ulicami, można odnieść wrażenie, że ich zarządcy nie przejmują się negatywnymi ocenami ani organów kontrolnych, ani samych użytkowników tych tras. W stolicy naprawy wymaga aż 71% nawierzchni dróg, w Krakowie - 60%, w Gdańsku - 53%, we Wrocławiu - 49%, a w Łodzi - 48%. Nieźle jest w Katowicach, gdzie trzeba załatać 16% ulic.
PL
Remont drogi krajowej nr 61 na odcinku Zegrze - Serock (km 30+400 do km 34+755) zakłada poszerzenie jej o dodatkową, dwupasmową jezdnię (2 x 3,50 m) oraz wyposażenie jej w zewnętrzne pasy awaryjne o szerokości 2,0 m. Istniejąca droga posiada 2 pasy ruchu oraz obustronne pobocza gruntowe (rys. 1). Wzdłuż projektowanej trasy przewidziana jest droga o szerokości 5,50 m obsługująca ruch lokalny.
PL
Wartości użytkowe charakteryzują pod względem praktycznym i eksploatacyjnym każdą drogę. Kierowca poruszający się po niej powinien mieć informację, z jaką prędkością i obciążeniem może się poruszać oraz gdzie znajdują się miejsca niebezpieczne. Wartości te mają także niebagatelne znaczenie podczas remontu, bądź przebudowy drogi.
PL
Remonty, utrzymanie oraz budowa nowych dróg na terenach miejskich to zadania, na które notorycznie nie wystarcza środków, a skala wydatków w poszczególnych latach często jest bardzo zróżnicowana. Efekty są znane użytkownikom, czyli nam wszystkim.
PL
Jednym z najważniejszych zadań zarządców dróg samorządowych, zapisanych w ustawie o drogach publicznych, jest utrzymanie nawierzchni jezdni i chodników. Realizacja tego zadania powinna gwarantować bezpieczeństwo użytkowania jezdni i chodników, spowodować wydłużenie okresu międzyremontowego nawierzchni, czyli zwiększyć jej żywotność, a także prowadzić do poprawy niektórych właściwości nawierzchni, np. właściwości przeciwpoślizgowych.
PL
W Polsce jest 16600 km dróg krajowych, około 150000 km dróg wojewódzkich i powiatowych oraz wiele tysięcy kilometrów dróg gminnych. Szacuje się, że 2/3 wymaga natychmiastowych rekonstrukcji.
PL
Definicja: "Podstawowym zadaniem administracji drogowej na wszystkich szczeblach zarządzania jest utrzymanie istniejącej substancji drogowej w stanie umożliwiającym nieprzerwane i bezpieczne korzystanie z dróg przez użytkowników".
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.