Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rejs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Voyage planning
EN
A sea voyage can be divided into three parts with varying degrees of risk: • from the berth at the port of departure to the pilot disembarkation point • from the pilot disembarkation to another pilot embarkation point near the port of call/destination • from the pilot embarkation point to the berth Results of statistical research into ship accidents at sea point to an increased number of incidents and accidents, including groundings, especially in restricted areas. Such areas are often narrow and have limited depths, while their short straight sections require frequent course alterations, often in varying hydrometeorological conditions. Due to all these factors, the voyage has to be carefully planned and all watchkeeping officers have to be well prepared to conduct the ship safely. The article presents the objectives, scope, legal basis and stages in the process of voyage planning. The compliance with the outlined principles will reduce the level of risk in maritime transport.
PL
Większość zanieczyszczeń w środowisku wodnym pochodzi z lądu i jest skutkiem nieefektywnej gospodarki odpadowej bądź niewłaściwych zachowań. Akcje „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, prowadzone od kilku lat wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Dominika Dobrowolskiego – wrocławskiego ekologia i podróżnika, to przykład proekologicznych inicjatyw edukacyjnych, poświęconych promowaniu nieśmiecenia oraz właściwych sposobów zagospodarowania odpadów. „Recykling Rejs” to spływ kajakowy szlakiem polskich rzek, podczas którego podróżnik spotyka się z mieszkańcami, lokalną administracją i mediami, zachęcając do ochrony środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami. Początki inicjatywy sięgają 2010 r., kiedy Dominik Dobrowolski zrealizował rowerową ekspedycję „Cycling-Recycling” dookoła Bałtyku – projekt na rzecz ochrony morza, polegający na inicjowaniu i prowadzeniu lokalnych akcji sprzątania brzegów morza. Powstał wówczas nieformalny ruch ambasadorów Morza Bałtyckiego oraz wspólny pomysł, aby w każdym państwie, już lokalnie, zainicjować działania edukacyjne na rzecz ochrony Bałtyku, recyklingu odpadów oraz walki z zaśmiecaniem środowiska. Pomysł na przeprowadzenie akcji „Recykling Rejs” pojawił się w 2011 r. Wówczas Dominik Dobrowolski nawiązał współpracę z Fundacją PlasticsEurope Polska, która rozpoczęła realizację światowego programu przemysłu tworzyw sztucznych na temat przeciwdziałania zaśmiecaniu środowiska morskiego (ang. Marine Litter Initiative). Pierwszy „Recykling Rejs” odbył się na Odrze, kolejny w 2012 r. na Wiśle, a w 2013 r. szlak wiódł przez Polskę – z Tarnowa nad Dunajcem do Portu Morskiego na Odrze w Szczecinie.
PL
Po trzech tygodniach żeglowania po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jacht pod banderą ,,Wpłyń na czyste Mazury” 2 sierpnia br. dopłynął do ostatniego portu na swojej trasie. Pierwszy ekologiczny rejs Fundacji Nasza Ziemia rozpoczęto w Węgorzewie 13 lipca br. Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich jest częścią 21. edycji kampanii Sprzątanie świata – Polska, która w tym roku przebiega pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”.
PL
W Szczecinie zakończyła się tegoroczna akcja „Recykling rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”. Inicjatywa porusza ważny problem zanieczyszczania środowiska wodnego, a także zwraca uwagę na konieczność właściwego postępowania z wartościowymi odpadami, np. z tworzyw sztucznych.
PL
Pokonując blisko 6 tys. km, objechał rowerem w 2010 r. Morze Bałtyckie w ramach wyprawy „Cycling-recycling”. Odwiedził wszystkie nadbałtyckie państwa, w których spotykał się z organizacjami, mieszkańcami i mediami, aby zainicjować ruch Ambasadorów Bałtyku. Wspólnie postanowiono zadbać o morze i zadeklarowano, że na terenie własnego kraju każdy z ambasadorów zatroszczy się o rzeki, bo w większości właśnie nimi odpady spływają do morza.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.