Problemy bezpieczeństwa w regionie śródziemnomorskim pozostają w ścisłym związku z problemami bezpieczeństwa i współpracy w Europie. Wynika to z tego, że obszar ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej, zaś jego problemy (brak pokoju i stabilności) wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo w Europie. Z tego punktu widzenia basen Morza Śródziemnego jest dla UE wielkim wyzwaniem (szczególnie po 11 września 2001 roku). Z geopolitycznego punktu widzenia jest on obszarem możliwości dla UE oraz potwierdzeniem jej zdolności oddziaływania na arenie międzynarodowej. Mówiąc o bezpieczeństwie w regionie śródziemnomorskim w kontekście bezpieczeństwa europejskiego, należy także wspomnieć o bezpieczeństwie energetycznym. Niepowodzenia procesu barcelońskiego wskazały na brak efektywnej, unijnej strategii partnerstwa dla regionu. Złożoność szeroko rozumianego bezpieczeństwa w regionie Morza Śródziemnego sprawia, że powstaje duża luka między „zdolnościami a oczekiwaniami” w dialogu politycznym. O tym, jak trudno w regionie śródziemnomorskim tworzyć efektywny dialog polityczny, świadczą zakończone niepowodzeniem prace nad przyjęciem wspólnej Eurośródziemnomorskiej Karty dla Pokoju i Stabilności. Aby uniknąć nieefektywności procesu barcelońskiego (brak jego symetrii i równowagi), UE musi wyciągnąć konstruktywne wnioski z błędów popełnionych w przeszłości, by przyszłe stosunki eurośródziemnomorskie miały lepsze warunki rozwoju. W tym kontekście szansą jest nowa inicjatywa Unii dla Śródziemnomorza.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku o dalszych dziesięć państw, szczególnie rejonu środkowo-wschodniej Europy stwarza szansę dynamicznego rozwoju gospodarczego tego regionu, co może się przekładać na wzrost ilościowy i jakościowy potoków ładunków na kierunku północ - południe - północ (Skandynawia - rejon Morza Śródziemnego). Celem mniejszego referatu jest zaprezentowanie możliwości techniczno-organizacyjnych zaktywizowania łańcucha transportowego morsko-lądowego na kierunku Skandynawia -rejon Morza Śródziemnego przez terytorium Polski.
EN
Enlargement of the European Union in 2004 with 10 countries, especially middle-east Europe region, creates chance of dynamic development of this region, which can cause quantitative and qualitative growth of load flow in north - south - north direction (Scandinavia - Mediterranean Sea region). The goal aid of the present paper is presenting a possibility of technical-organizational activating of sea-land transport system in direction of Scandinavia - Mediterranean Sea region across polish territory.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.